שתף קטע נבחר

המערכת הפוליטית סוערת: 'חוק הזוי רודף חוק בזוי'

אחרי חוק החרם ולפני ההצבעה בשבוע הבא על ועדת חקירה לארגוני שמאל, כפי שפורסם ב-ynet, ממרכז המפה הפוליטית ושמאלה הרוחות גועשות: ח"כ כבל אמר שרה"מ איבד שליטה. "השלב הבא משפטי טיהור?", שאלה ח"כ גלאון

מושב הקיץ של הכנסת הולך ומתחמם וכך גם זעמן של המפלגות הממוקמות ממרכז הקשת הפוליטית ושמאלה. אחרי שחוק החרם אושר, ביום רביעי בשבוע הבא - כפי שפורסם ב-ynet - תובא לאישור המליאה ההצעה השנויה במחלוקת שיזמה ישראל ביתנו - הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית נגד ארגוני השמאל.

 

לקריאת מסמך ההצעה - לחץ כאן

 

בהודעה שהוציא לאחר הפרסום ב-ynet, מסר יו"ר הכנסת ראובן ריבלין רשמית כי ההצעה תעלה לדיון ביום רביעי הבא, בהתאם להתחייבותו שהנושא לא יובא להצבעה במחטף ותינתן התראה של שבוע ימים לפחות בטרם ישולב בסדר היום של הכנסת. "היוזמה לקדם את ועדות החקירה הפרלמנטריות היא אינקוויזיציה פוליטית", אמרה בכעס ח"כ זהבה גלאון (מרצ), "עם חוק החרם, בא התיאבון של הקואליציה המתנחלת. זה ניסיון להמשיך את הרדיפה נגד ארגוני השמאל וארגוני החברה האזרחית. מה יהיה השלב הבא - משפטי טיהור? השלכת אנשים לגולאגים?".


מליאת הכנסת אתמול. "ראש הממשלה איבד שליטה" (צילום: עטא עוויסאת) 

 

חברה למפלגה ויו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, תקף את ישראל ביתנו והעומד בראשה השר אביגדור ליברמן. "ישראל ביתנו היא דוגמה לאמרה: 'הפטריוטיות היא מפלטו של הנבל'. ארגון הפשע הזה, שמנסה כבר עשור לעכב כתב אישום נגד הבוס על מקורות מימון בעייתיים, החל לרדוף את כל מי שלא מסכים איתו כאמצעי לאיום. זו פרקטיקה מוכרת של ביריון. ההפקרות האמיתית היא שהביריון הזה הוא שר החוץ".

 

ח"כ ניצן הורביץ הוסיף: "חוק הזוי רודף חוק בזוי. זו מתקפה כוללת על כל מי שדעתו שונה והוא מעז להביע אותה. אנשי ליברמן וקיצוני הליכוד לא ינוחו לרגע עד שיסתמו את הפה לכל אחד שלא מסכים איתם. ומי שאחראי הוא ראש הממשלה שמאפשר לזה לקרות למרות שהוא אישית התחמק מלהצביע".

 

ח"כ איתן כבל (עבודה) אמר כי "החוק הזה הוא חוליה נוספת בשרשרת חוקים של קואליציה שבמקום לשלוט היא משתוללת ונוגסת בכל יום בחלק נוסף מהפאזל העדין של הדמוקרטיה הישראלית. אני לא זוכר קואליציה כל-כך חזקה המתנהגת כמיעוט נרדף המצוי בתחושת מצור, כמו הקואליציה הנוכחית". לדבריו, "ראש הממשלה איבד שליטה על שותפיו שעושים בכנסת כבשלהם ומנצלים את כוח הרוב כדי לרמוס את המיעוט. אנחנו נמצאים בעיצומה של אנרכיה חוקתית ואין בעל בית שיעצור את הטירוף".

 

"הממשלה רודפת את אזרחיה"

ח"כ דב חנין מחד"ש הוסיף: "יוזמתו ההזויה של הימין הקיצוני להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות לארגוני השמאל עוררה גל של התנגדות ציבורית, ביקורת מקצועית ותקשורתית". הוא ציין כי "בהצבעה הראשונה על הקמת ועדות החקירה היינו מעט מתנגדים. היום ברור לציבור כולו שמדובר ברדיפה פוליטית מהסוג הישן של הסנטור ג'וזף מקארתי. גם אם תעלה

היוזמה שוב לאישור סופי במליאה - נתנגד לה בכל כוחנו".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) תקף גם הוא את ישראל ביתנו והליכוד. הוא אמר כי שתי המפלגות מנהלות ביניהן תחרות איזו מפלגה גזענית יותר. "הם מתחרים מי פשיסט יותר ופופוליסטי יותר. בהתחלה זה היה נגד ערבים, כרגע זה נגד

שמאלנים ומחר זה אולי נגד ה׳פיינשמקרים׳ מהליכוד".

 

גם בקדימה היו שהביעו מחאה נגד ההצעה של ישראל ביתנו. "הממשלה הזו לא רודפת שלום, לא רודפת צדק חברתי, אלא רודפת את אזרחיה. לא מספיק דה-הלגיטימציה שעוברת המדינה על-ידי יריביה, כעת הממשלה עסוקה בדה לגיטימציה פנימית, בפירוד ובשיסוי", אמרה ח"כ רוחמה

אברהם.

 

ח"כ זאב בילסקי הוסיף: "זו פגיעה במפעל הציוני ונזק חמור למעמדה של ישראל בעולם". לדברי ח"כ שלמה מולה, "הליכוד וישראל ביתנו בתחרות מתמדת מי מחוקק או מביא הצעות אנטי דמוקרטיות קשות יותר".

 

מסלול הקמתה של ועדת החקירה החל בהצעה לסדר שאושרה במליאה ולאחר מכן גם בוועדת הכנסת. מאז נעצרו הליכי הקמת הוועדה. עתה, יממה לאחר אישור חוק החרם, החליטה סיעת ישראל ביתנו לא לחכות עוד והחליטה להביאה להצבעה סופית במליאה בשבוע הבא. גורמים בקואליציה מעריכים כי המהלך יעמיד שוב את הממשלה תחת ביקורת נוקבת ומקיימים התייעצויות כיצד להגיב לה. מסתמן כי סיעת הליכוד תעניק חופש הצבעה לחבריה. בהצבעה על חוק החרם בחרו ראש הממשלה ועשרה משריו להיעדר.

 

בחודש ינואר האחרון, ההצעה הראשונית של ישראל ביתנו, להקים ועדת חקירה פרלמנטרית ולחקור את פעילות ארגוני השמאל בכנסת עברה ברוב גדול, של 41 לעומת 16. אם ההצעה תאושר סופית, הפיקוח על גופים כגון "בצלם", "יש דין", "מחסום ווטש", "שוברים שתיקה" וארגוני זכויות אדם אחרים צפוי להתהדק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גילאון. "הפקרות"
צילום: נועם מושקוביץ
כבל. "כמו מיעוט נרדף"
צילום: דודי ועקנין
טיבי. "פיינשמקרים"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אברהם. "ממשלה רודפת אזרחיה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים