שתף קטע נבחר

כששטייניץ התפלל להצלת הכלכלה

שיחה בפורום סגור של שר האוצר עם פעילי ליכוד חשפה את תפישת עולמו: נתניהו מוציא לפועל את תוכניותיו ותפילה על קברי צדיקים העניקה לו תבונה במהלך המשבר הכלכלי

שר האוצר, יובל שטייניץ, מעולם לא סבל מעודף צניעות. אלא שלאחרונה נחשפו אצלו צדדים בלתי מוכרים, ככל הנראה בעקבות המצב הכלכלי המשופר ויציבותה של ישראל בהשוואה למשקים המתנדנדים באירופה.

 

בכנס פעילי ליכוד בנתניה שנערך לאחרונה, הרשה לעצמו שר האוצר להתפאר במשך שעה ארוכה בהישגים הכלכליים של ישראל ולספר על תפילות על קברי צדיקים כדי לזכות בתבונה להתמודד עם המשבר. בנוסף, הצהיר שטייניץ כי התקציב הדו-שנתי והגדר המפרידה בין ישראל למצרים הן יוזמות בלעדיות שלו כשהממשלה והעומד בראשה, בנימין נתניהו, הם רק

המוציאים לפועל. קיום המפגש בחדר סגור הוביל לסיפור מסגרת פשוט: ידו בכל, ויד כל בו.

 

בדבריו, רמז שטייניץ כי הביקורת על שליטת "פקידי האוצר" בענייני המדינה אינה מכוונת למקום הנכון. "שר האוצר זה השר היחיד שרואה ומשתתף בכל פעולת הממשלה. האוצר נותן כסף והאוצר מבקר. אומרים שהאוצר שולט בכל פעולות הממשלה. יש בזה גרעין של אמת. בינינו, בחדר הסגור, יש בזה גרעין של אמת".

 

שטייניץ אוהב להתעמת עם טייקונים, אבל לעתים הולך בעקבותיהם. הוא סיפר בפורום הסגור כי התפלל על קברי צדיקים כדי לקבל את התבונה להתמודד עם המשבר הכלכלי. "איציק כהן אמר לי שזה נס (המצב הכלכלי - א.ש). הלכתי עם גיסי לקבר שמעון בר-יוחאי והתפללתי שייתן לי תבונה ועוצמה כדי למנוע אבטלה המונית. כהן אמר לי אחרי זה, שבזכות שהתפללתי בקבר, הכלכלה ניצלה. אמרתי לו: אם אתה אומר, אז בסדר, אני מוכן לקבל גם את זה".


שטייניץ מסביר, נתניהו מקשיב (צילום: ירון ברנר)

 

שר האוצר סיפר על שיחותיו עם קודמו, רוני בר-און, עם כניסתו לתפקיד. "'הולכים להיות פה מאות אלפי מובטלים', אמר בר און. 'זה התחיל בכל העולם, ואין דרך לעצור את זה'. כתבו עליי שאני מתאבד שיעי על שהלכתי לאוצר. זו היתה קבלת הפנים. עכשיו, תוך שלושה חודשים מרגע שקמה הממשלה, כל העולם מתרסק, ורק מדינה אחת בלמה. תוך חצי שנה, כשהעולם עוד היה בהתרסקות, רק בישראל האבטלה יורדת".

 

מבחינת שטייניץ, ברור לגמרי כיצד הצליחה ישראל לצלוח את המשבר הכלכלי: יוזמתו הבלעדית, אותה היה צריך למכור לנתניהו, לקבוע תקציב דו-שנתי, היא ששינתה את המצב. "זה לא כל כך מסובך. כשהייתי ראש צוות המאה ימים, אליו מינה אותי ביבי כי אני והוא כבר ידענו שאני הולך להיות שר אוצר, השאלה היתה איך אפשר להציל את עם ישראל מהתרסקות. המטוס עמד להתנגש בקרקע. ראיתי מה קורה באירופה ואמריקה, ותבעתי עיקרון אחד: בכלכלה, העתיד יותר חשוב מההווה".

 

"הם טועים, נעשה אחרת" 

שטייניץ סיפר כי ספג ביקורת גם מנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. "הוא מאוד חכם, אבל ביקר אותי. אמרתי: אסור לעשות את מה שעשו באמריקה. הם מכרו את העתיד שלהם. זה לא יעבוד. אנו נעשה משהו אחר: נעזור בהווה, אך נתמקד בעיקר בעתיד. פישר אמר לי: צריך לעשות כמו באמריקה ובריטניה. אמרתי: הם טועים, נעשה אחרת".

 

שר האוצר המשיך וסיפר: "התקציב הדו-שנתי זאת המצאה חדשה. קודם כל, יש לי הוכחה פילוסופית כלכלית. התקציב הרבה יותר יעיל לניהול כל המדינה מתקציב חד-שנתי. אין לי ספק שרוב המדינות בעולם המערבי יעשו תקציב דו-שנתי בעתיד. אז לא הבינו אותי. חוץ מאדם אחד, וזה לקח שעה וחצי להסביר לו, אבל היה לו ראש מספיק פתוח".

 

"אמרתי לביבי", סיפר, "שמע, ההמלצה הראשונה שלי להתמודדות עם המשבר היא לעשות רפורמה שלא מייבאים מחו"ל, אלא רפורמה חדשנית בהיסטוריה העולמית - אני אומר לך את זה כפילוסוף ולוגיקן. אני חייב לראות שאתה מסכים, שזה נראה לך הגיוני, כי אחרת אתבזה, אם תגיד שזה לא שווה כלום. אמר לי: מה אתה חושב, זה אוניברסיטה, אתה רוצה ניסוי מדעי על חשבון המדינה? אמרתי לו: ביבי, אני אחראי לפניך, זה יעבוד. אחרי שעה וחצי, ביבי קם, מחבק אותי, אומר לי: יובל, יש לך רעיון מדהים. אתה יכול להוציא את זה".

 

לדברי שטייניץ, אישורו של נתניהו "היה המזל שלי, כי כשבאתי לאוצר, כל בכירי האוצר המצויינים, כל כלכלני האוצר התנגדו. ישבו כל הבכירים, כל הצמרת הכלכלית. אני היחידי שפילוסוף סך הכול. אמרתי: אני מתנצל שאני צריך להטיל שתי פצצות עליכם. דבר ראשון, אנחנו הולכים לעשות היסטוריה עולמית. נהיה המדינה הראשונה שתעשה תקציב דו-שנתי".


מסתננים בגבול מצרים. "בוא נעצור את זה" (רויטרס)

 

שר האוצר סיפר כי "כולם החווירו. קודם כל התנגדו. הזעיקו את סטנלי פישר לשכנע אותי. הקשבתי. הוא מסביר לי, אני מסביר לו. אמרתי לו: עם כל הכבוד, אתה טועה, כל הכלכלנים טועים. בסוף הוא אמר לי: אני רואה שקשה להתווכח. זה לא יכול להיות כל כך טוב כמו שאתה מציג את זה. אמרתי לו, סטנלי, זה שאף אחד לא עשה את זה, זה לא אומר שזה לא טוב. אולי אף אחד לא הטיל ספק, אולי היה צריך מישהו שישאל את השאלה. אולי לא חשבו על זה?"

 

הויכוח עם פישר נמשך, ושטייניץ - "פילוסוף עלוב", כהגדרתו - מספר על האופן בו הצליח לשכנעו - סיפור האגדה על בגדי

המלך החדשים. "אמרתי: תקציב חד-שנתי זה טיפשות ואיוולת. אני הילד שצועק 'המלך ערום'".

 

שטייניץ לוקח קרדיט גם על בניית גדר ההפרדה בדרום, שאמורה למנוע כניסתם של מסתננים לישראל. "יש פה כבר 50 אלף פליטים, רובם מוסלמים, מסודן ואפריקה. כשהייתי יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אמרתי לשר הביטחון שאול מופז: תבנה מכשול בגבול עם מצרים, כי כל אפריקה עשויה להגיע. זה היה ב-2004. יש פרוטוקולים. הוא לא עשה את זה, הוא לא הבין את זה. אבל איך שנכנסנו לממשלה, חצי שנה אחרי, אמרתי לביבי: אין לי כסף, אבל לדבר אחד יש לי כסף: אני מוכן לתת מאות מיליוני שקלים כדי שצה"ל ומשרד הביטחון יבנו סוף סוף גדר. יש כבר 50 אלף אפריקאים, אתה יודע כמה הם יעלו בעתיד, כשהם יהיו עם הילדים שלהם על כתפינו? בוא נעצור את זה. ביבי הבין את זה. שנים מדברים על זה, אנחנו עושים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ושטייניץ. "יובל, יש לך רעיון מדהים"
צילום: AP
סטנלי פישר. "אני רואה שקשה להתווכח"
צילום: יוסי זמיר
שטייניץ ויצחק כהן. "בזכות התפילה, הכלכלה ניצלה"
צילום: דנה קופל
מופז. "לא הבין את בעיית המסתננים"
צילום: אליעד לוי
מומלצים