שתף קטע נבחר

הפלסטינים: "נחרים את המצייתים לחוק החרם"

ברשות הגיבו לראשונה לחוק ואמרו כי כל חברה ישראלית שתמלא אחריו - תוחרם על ידם. שר הכלכלה הפלסטיני קרא לחברות במגזר הפרטי לא להישמע לחוק "הבלתי-לגיטימי" ואמר: "נמשיך להחרים את סחורות ההתנחלויות"

ראש הממשלה הודה כי הוא עומד מאחורי אישורו של חוק החרם , הפלסטינים מאיימים כי יחרימו את כל המצייתים לחוק. בתגובה פלסטינית ראשונה לחוק שחולל סערה בינלאומית, אמרו הערב (יום ד') ברשות כי כל חברה ישראלית שתמלא אחר החוק - תוחרם על ידי הפלסטינים.

 

שר הכלכלה הפלסטיני ברשות הפלסטינית, חסן אבו לבדה, אמר כי "החלטת ממשלת ישראל לאשר את החוק מעידה כי ישראל מכשירה את הדרך לאופציה של מדינה אחת, דו-לאומית". הוא קרא לחברות במגזר הפרטי שהודיעו כי יחרימו את תוצרת ההתנחלויות שלא להישמע לחוק "הבלתי לגיטימי הזה".


פלסטינים שורפים מוצרים מתוצרת התנחלויות (צילום ארכיון: AFP)

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי במהלך מסיבת עיתונאים, אמר אבו לבדה כי "ישראל מנסה לכפות עובדות בשטח, למנוע את הקמת מדינה פלסטינית. זהו חלק ממנגנון השליטה של הכיבוש".

 

הוא הדגיש כי הרשות הפלסטינית "תשקיע כל מאמץ כדי לעורר את דעת הקהל של הקהילה הבינלאומית בדבר הסכנה בצעדיה האקטיביים של ישראל לסיפוח הגדה המערבית". לדברי אבו-לבדה, "הרשות הפלסטינית תמשיך להחרים את סחורות ההתנחלויות ולפעול להוציא את ההתנחלויות מחיי ומבתי העם הפלסטיני".

 

במערב הגיבו בדאגה לחוק שאושר במליאה בקריאה שנייה ושלישית. האיחוד האירופי הודיע כי הוא "חושש מהשפעת החוק על החופש של אזרחי ישראל ושל ארגונים שרוצים להביע דעות פוליטיות באופן לא אלים".

 

בוושינגטון, לעומת זאת, עדיין נמנעים מלתקוף את ישראל ישירות. במחלקת המדינה האמריקנית אמרו כי מדובר בעניין ישראלי פנימי: "ישראל היא דמוקרטיה מלאת חיים עם מוסדות דמוקרטים חזקים וזה מאפשר לאזרחיה להביע את הדאגות וההתמרמרות שיש להם לגבי כל חוק". עם זאת, בין השורות כבר אפשר לשמוע ביקורת אמריקנית על ממשלת נתניהו.

 

על פי "חוק החרם", יוזמה לחרם כלכלי, אקדמי או תרבותי על מדינת ישראל או גופים המצויים בשטחה ובשטחי יהודה ושומרון תוגדר כעוולה אזרחית. גוף שיוחרם יוכל לפיכך לתבוע פיצויים מיוזם החרם - באופן שאינו תלוי בשיעור הנזק. בנוסף, יאפשר החוק לשר האוצר למנוע מגופים המשתתפים בחרם על מדינת ישראל או על התנחלויות מלגשת למכרזים ממשלתיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד החוק בתל-אביב
צילום: עופר עמרם
נתניהו. "ישראל קובעת עובדות בשטח"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים