שתף קטע נבחר

מכתב הרבנים הרפורמים: "להיאבק בחוק החרם"

עשרות רבנים רפורמים חתמו על גילוי דעת התוקף את חוק החרם, וכינו אותו "צעד מסוכן מאין כמותו במדרון החלקלק, השוחק שוב ושוב את דמותה היהודית של ישראל". הם קוראים לשאר הזרמים הדתיים במדינה להצטרף אליהם

עשרות רבנים רפורמים פרסמו "גילוי דעת" נגד חוק החרם, והם קוראים לציבור הרחב ולאנשי דת להתגייס לפעולה נגדו. במכתב של חברי מועצת הרבנים המתקדמים (מר"מ) - 85 במספר - הם תוקפים בחריפות את החוק השנוי במחלוקת שאושר השבוע בכנסת, וקובעים כי "מצווה למחות נגדו ולהיאבק בו עד רדתו".

 

 • הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  הרבנים והרבות מצהירים כי הם מחויבים כלפי אלוהים ואדם לצדק ויושר, לאהבת העם היהודי ולשמירה על דמות מדינתו, ולכן הם מתקוממים נגד החוק, אותו הם מגדירים "צעד מסוכן מאין כמותו במדרון החלקלק, השוחק שוב ושוב את דמותה היהודית ואת איכותה הדמוקרטית של ישראל".

   

  לטענתם, הזכות להביע דעה, לשכנע ולהתארגן היא מהחשובות שבזכויות האדם, ובלעדיהן לא תהיה לחברה ולמדינה תקומה. "תומכי ההתנחלות ומתנגדיה, החרדים מפני החרמת ישראל, והחרדים מפני אובדן דרכנו, ימין ושמאל – לכולם חייב להיות מקום של חירות בינינו", כתבו.

   

  על פי הרבנים הרפורמים, חוק החרם פוגע אנושות בזכויות בסיסית אלה, ולכן "אסור היה לקבלו ואין אדם רשאי להשלים עימו". את תומכיו האשימו כי הם "רוב הדורסני המבקש למנוע מבעלי דעה נגדית ומהמחויבים לעמדה מוסרית שונה, מלבטאן ולהיאבק עליהן".

   

  במכתב מועצת הרבנים צוין, כי המצווה למחות על עוול היא מאבני היסוד של תורת ישראל, ולכן על שואפי האמת והצדק כולם - תהא השקפתם הפוליטית-ציונית אשר תהיה - לשלב ידיים במאבק, ולגלות סולידריות עם העתידים להיפגע ממנו.

   

  הרבנים הרפורמים חתמו את מכתבם בקריאה לרבני כל הזרמים ולכהני דתות אחרות בישראל "להתגייס לפעולה חינוכית-דתית לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית, ולמאבק בזוממים להחריבה".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרפורמים מצטרפים למחאה
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים