שתף קטע נבחר

ניהול משק בית כמו עסק קטן

אל משק הבית צריך להתייחס כמו אל עסק קטן. זוהי משימה לא פשוטה הדורשת חשיבה ותכנון ולעיתים אף יש צורך בעזרה חיצונית. כיצד עושים זאת?

ניהול משק בית הוא עניין מורכב. את מורכבות העניין רובנו מכירים מניסיון אישי - סעיפים רבים של הוצאות מול ההכנסות המוגבלות שיש לנו. כדי לנהל את כלכלת המשפחה באופן נכון, כדאי להתייחס אל משק הבית כאל עסק קטן. נקודת המבט הזו, עשויה לסייע לנו לנהל בצורה נכונה את התקציב המשפחתי.

 

בשלב ראשון מומלץ לערוך בדיקה חשבונאית פשוטה יחסית ולבדוק מה סך ההכנסות שלכם לעומת סך ההוצאות. את ההוצאות נחלק ל-2 סוגים: הוצאות קבועות (כמו משכנתא, שכר לימוד, ועד בית וכדומה) והוצאות משתנות (הוצאות על בילויים, הוצאות על מזון, חשמל, מים וכדומה). כדאי להוסיף גם הוצאות לא צפויות כמו מתנות, חופשות, תיקונים שונים (מוסך, הזמנת טכנאי) וכדומה. הפער בין ההכנסות להוצאות שלכם יהיה נקודת פתיחה טובה לבחינת מצבכם.


האם יש לכם את התקציב הדרוש לחופשה? (צילום: shutterstock)

 

גיבוש תקציב חודשי כמו בעסק

כפי שבעסק מאושרות ההוצאות על פי תקציב שנקבע מראש, כך גם במשק בית מנוהל היטב. גבשו תקציב חודשי מפורט שבו יוקצה סכום כסף מסוים לכל אחד מסעיפי ההוצאות. תקציב זה אמור להיות מסגרת להתנהלותכם הכלכלית השוטפת בהמשך.

 

מה חשוב לכם יותר, ביגוד או חוגים לילדים? מה אפשר לדחות ועל מה אפשר לוותר? האם לצאת השנה לחופשה משפחתית? האם זה הזמן לשפץ את הבית? מומלץ לערוך רשימה של סדרי עדיפויות ולהתייחס אליה בתקציב החודשי.

 

אחד הדברים הבעייתיים הן הוצאות בלתי מתוכננות, אולם גם אליהן יש להתכונן. פנצ'ר בגלגל, סתימה בצנרת, תרופה יקרה לבעיה חולפת, כל אלה יכולים להופיע במפתיע. איך עושים זאת? כעיקרון יש לקחת בחשבון 10%-20% מהמשכורת שיוצאים על הוצאות בלתי מתוכננות. כמו כן, מומלץ תמיד להפנות חלק מהכסף לחיסכון בדיוק עבור אירועים כאלו, לכל מקרה שלא יהיה.

 

אם משק הבית שלכם גירעוני, זה הזמן לקיצוצים. קיימות דרכים רבות לקיצוץ בהוצאות. למשל: השוואות מחירים ורכישה מרוכזת של מוצרי מזון וניקוי באחת הרשתות המוזלות, בדיקה מול ספקי הסלולר לגבי התוכנית שבמסגרתה אתם ובני ביתכם פעילים ובדיקת האפשרות לשנות מסלול במטרה להוזיל עלויות, בדיקת האפשרות למיחזור המשכנתא ועוד.

 

גם בהתנהלות היום יומית שלכם תוכלו לחסוך לא מעט. צמצמו את כמות שיחות הטלפון והסלולרי, העדיפו תחבורה ציבורית על פני רכב פרטי וצמצמו את צריכת החשמל והמים בבית. גם על מותרות כמו ממתקים, סיגריות ומזון מהיר אפשר לוותר ולא רק מטעמים כלכליים.

 

שיתוף כל בני הבית בתוכנית הכלכלית החדשה של המשפחה חשוב מאוד להצלחתה. אגב, תתפלאו עד כמה יכולים הילדים להיות יצירתיים במציאת חלופות ודרכים לחיסכון.

 

אם אתם מתקשים לעשות זאת לבד, התייעצו עם מומחים בתחום. חשוב שהתוכנית הכלכלית שלכם תהיה ניתנת ליישום ולכן, אם יש צורך, כדאי לבחון אפשרות להתייעץ ולקבל הדרכה מתאימה. הדרכה כזו ניתנת, ללא תשלום, על ידי ארגונים המתמחים בתחום וכן על ידי גורמים פרטיים, בתשלום. בחלק מהבנקים גם מקיימים הדרכות בנושא וכדאי לברר.

 

ניהול משק בית - עניין מורכב
צילום: shutterstock
שתפו את הילדים בתכנון ההוצאות
צילום: shutterstock
מדור שיווק בשיתוף שופרסל דיל
מומלצים