שתף קטע נבחר

גורל משק החלב: נתניהו ייפגש היום עם השרים

ראש הממשלה יקיים פגישה טעונה עם שר האוצר, שר התמ"ת ושרת החקלאות, במהלכה ידונו בהמלצות הוועדה לבחינת משק החלב. בין הנושאים שבמחלוקת: פיקוח מחירים, הפחתת מע"מ והגדלת מכסת הייבוא של אבקת חלב מחו"ל

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים היום (א') אחר הצהריים דיון עם שר האוצר יובל שטייניץ, שרת החקלאות אורית נוקד ושר התמ"ת שלום שמחון על המלצות הוועדה לבחינת משק החלב. הוועדה ככל הנראה המליצה להוזיל את מוצרי החלב ב-8% בממוצע, אולם בין המשרדים ישנן מחלוקות לגבי דרכי ההוזלה.

 

 

ההחלטה של נתניהו ככל הנראה לא תוכל לרצות את כל השרים. משרד החקלאות מעודד השבת מוצרים כמו יוגורט, גבינה לבנה וגבינה צהובה לפיקוח, בעוד שמשרד האוצר מתנגד לכך. משרד האוצר אף מתנגד להפחתת המע"מ על מוצרי חלב, בניגוד לאג'נדה של משרד התמ"ת. האוצר מבקש להגדיל ייבוא של אבקת חלב ומשרד החקלאות מתנגד לכך.

 

מסתמן שהמע"מ על מוצרי חלב לא יופחת, אך האוצר יסבסד רפתות קטנות, ויגדיל את מכסות החלב. סוגיות הייבוא (הפחתה הדרגתית של מכס על ייבוא גבנות קשות) והשבת 4-3 מוצרים לפיקוח עדיין פתוחות. במקביל, רשתות המזון וחברות החלב אמורות לחתור להוזלת מוצרים ויחויבולסמן מוצרים בפיקוח.

 

הוועדה לבדיקת מחירי מוצרי החלב היא ועדת משנה לוועדת בדיקה רחבה יותר לבחינת כלל שוק המזון בישראל. הוועדה הזאת אמורה להגיש את המלצותיה תוך 4 חודשים.

 

ביום חמישי האחרון אמר שר התמ"ת שמחון: "אנחנו מתכוונים להוריד את מחירי מוצרי החלב ב-10%. נוריד מחירים ונייצר תחרות אבל אנחנו נעשה את זה בלי לפגוע בחקלאות. ניצור מצב שהחקלאים יוכלו להתמקח עם המחלבות ולהוריד את המחיר, ושמשק החלב המצוין שלנו יהיה יותר יעיל".

 

השר הדגיש בדבריו כי "אסור להגיע למצב שעל המדף בסופר אמא לא תמצא את המעדן או הגבינה שהילד שלה רוצה או צריך. אתם חושבים שאדם כמוני שחי כל חייו בפריפריה לא יודע מה זה לא לגמור את החודש?.

 

מחוץ לישיבה - הפגנה

במהלך פגישת נתניהו והשרים, ב-15:00, רפתנים וחקלאים יפגינו מול משרד ראש הממשלה בירושלים. "הרפתנים ביישובי העימות והפריפריה לא השתתפו בעושק הצרכנים ולא הם ישלמו את חשבון החזירות של הטייקונים", נכתב בהודעה שפרסמו החקלאים. "מחיר החלב הגולמי הוא המחיר היחיד שמפוקח וכבר הוכח שאין לו כל קשר להתייקרות מחיר מוצרי החלב".

 

חיים ילין ראש מועצה אזורית אשכול בעוטף עזה הוסיף כי "לא רק שהקסאמים הורסים לנו את החיים בהתיישבות בגבול הדרום, באה הממשלה וקוטעת את מטה לחמינו! זהו דבר בלתי נסבל ולא נעבור נסכים לזאת".

פורסם לראשונה 16/07/2011 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AP
מומלצים