שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה תוכנית האנרגיות המתחדשות

עד סוף שנת 2014 יעמוד ייצור החשמל "הירוק" במשק על 1430 מגה וואט לאנרגיות סולאריות, 830 מגה וואט לאנרגיית רוח ו-210 מגה וואט לכל הפחות לאנרגיה המבוססת על ביו גז, ביומאסה ופסולת

בתום דחיות ממושכות והתנגדויות מצד משרד האוצר, אישרה הבוקר (א') הממשלה את הצעת המחליטים של משרד התשתיות והמשרד להגנת הסביבה בנושא אנרגיות מתחדשות. ההחלטה קובעת כי עד סוף שנת 2014 יעמוד ייצור החשמל "הירוק" במשק על 1430 מגה וואט לאנרגיות סולאריות, 830 מגה וואט לאנרגיית רוח ו-210 מגה וואט לכל הפחות לאנרגיה המבוססת על ביו גז, ביומאסה ופסולת.  

 

החלטה זו מגיעה בהמשך להחלטת הממשלה משנת 2009, לפיה עד שנת 2020 יהוו האנרגיות המתחדשות סך של 10 אחוז מכלל משק החשמל, ועל רקע התנגדות ממושכת מצד משרד האוצר לאפשר את מימושן של המכסות הסולאריות שכבר אושרו – מטעמים של תועלת כלכלית. במשרד האוצר גורסים מזה תקופה ארוכה, כי נכון להיום עלותה של האנרגיה הסולארית גבוהה מדי למשק וכי יש להמתין עם יישומה, עד שהטכנולוגיות יוזלו.  

 

בהחלטה הנוכחית נקבע לאפשר את מימושן של מכסות סולאריות במשק בהיקף של 460 מגאווט, ולקבוע הסדרה למכסות נוספות של אנרגיה סולארית לצריכה עצמית בהיקף של 110 מגאווט. מכסות אלו יחולקו בהדרגה עד שנת 2014.

 

מכסה של 800 מגה ואט לייצור חשמל באמצעות רוח

במסגרת ההצעה, הוחלט עוד לאשר מכסה של 800 מגה ואט לייצור חשמל באמצעות רוח וכן לאשר מכסה של 50 מגה ואט למתקני פיילוט לייצור חשמל, בין השנים 2012-2015.  

 

בהצעה שאושרה, הוחלט גם להקצות פיצוי מיוחד של 10% מכל מכסה - לאזורי יו"ש, שלא נהנו עד כה מן ההסדרה בשל נסיבות ביורוקרטיות. כמו כן, יוקצו 210 מגאווט לייצור חשמל מביומאסה, וביוגז. 

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו, השוהה בחו"ל בימים אלה, בירך על אישור התוכנית ואמר "אני מקווה שבכך יצאה מדינת ישראל לדרך חדשה, עם ביטחון וודאות לשוק האנרגיות המתחדשות, אך המשימה לא הושלמה. נמשיך לעבוד ולקדם כל מגוואט ירוק ולסייע לכל יזם על מנת שלישראל יעמדו שנת 2020 אנרגיות מתחדשות בהיקף של 10 אחוז".

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן אמר בתגובה "אני גאה שהממשלה הכריעה בעד מחויבותה לייצור הדרגתי של אנרגיה ממקורות מתחדשים ונקיים. ההחלטה תתרום להפחתת זיהום האוויר, להפחתת התלות ממקורות אנרגיה זרים, ותפתח את הטכנולוגיה הישראלית תוך יצירת אלפי מקומות עבודה בפריפריה".

 

ארדן הדגיש כי ההחלטה לקדם את ייצור האנרגיה מפסולת, ייתן תמריץ כלכלי לרשויות המקומיות ולמגזר הפרטי לנצל את הפסולת הביתית ולקדם את "מהפיכת המיחזור". ,

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים