שתף קטע נבחר

מחאת האוהלים מכה שורשים: עץ ניטע בשדרה

מארגני המחאה בתל אביב חנכו גינה ונטעו עץ זית, המסמל את ביתם. דב נבון: "אני מסתובב בתוך העם ויודע שהמצב קשה"

מחאת הנדל"ן מתפשטת לאורך שדרת רוטשילד בתל אביב - ומובילה גם להקמת שטחים ירוקים. על רקע פרסום מכרז ענק על 6,900 יחידות דיור ברחבי הארץ, חנכו היום (ב') מארגני המחאה גינה ליד האוהלים, ובה ערכו טקס נטיעת עץ זית. לדבריהם, העץ מסמל את נחישותם להמשיך במאבק ככל שיידרש ומייצג את שורש ביתם ומחאתם.

 

מחאת האוהלים  - סיקור נרחב ב-ynet

 

בתוך כך, נשמרת עדיין האופטימיות ברחבי המאהל - גם ביומה החמישי של המחאה. "יש היענות רבה. ביום חמישי התחלנו עם שלושה אוהלים והיום כבר יש מאה. אנחנו רוצים להגיע לאלנבי", אמר ל-ynet אסף לוי בן ה-35 מתל אביב, שנמצא במאהל מאז החלה המחאה.


חניכת הגינה בשדרה (צילום: בן קלמר)

 

יגאל רמב"ם, פעיל בולט נוסף במאהל, דיבר על הצורך בפתרון מיידי למצוקת הדיור. "ברור שזה ייקח זמן. צריך פתרון שורשי, אבל לנו אין זמן. יש דברים שהממשלה של ביבי והמקצוענים שלו צריכים לעשות". רמב"ם בן ה-33 הביע תקווה להתפשטות המחאה. "כרגע הכוח שלנו זה האוהלים, ואנחנו רוצים להקים ערי אוהלים בכל הארץ".

 

במקביל למאהל בתל אביב, השתתפו בימים האחרונים מפגינים רבים ברחבי הארץ באירועים דומים - כולם נגד מחירי הנדל"ן המשתוללים. באופן טבעי, גם הפוליטיקאים לקחו חלק במחאה והגיעו לביקורים בשדרה, על אף שמוקד המאבק מופנה ישירות נגדם.

 

ח"כ כרמל שאמה-הכהן (הליכוד) אף הזמין חלק מהפעילים בתל אביב להשתתף בדיון בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת, אך אלו לא מסתמכים על הבטחות חברי הכנסת. "אנחנו לא מצפים כרגע לכלום מהדיון בוועדה. מה שעומד כרגע לנגד עינינו זו האמונה החזקה והתמיכה מהציבור", אמר רועי נאמן, אחד הפעילים.

 

ברוח זו, התעמתה עוברת אורח עם יושבי האוהלים וצעקה לעברם כי "המדינה צוחקת עליכם ולא שמה עליכם. מגיע לכם להיות פה, יש פה חנטרישים שתופסים טרמפ עליכם".

 

לבד מהפוליטיקאים, מגיעות למאהל דמויות מפורסמות רבות, בהן אמנים ואישים רבים. הזמר מיכה שטרית, שהגיע אף הוא לשדרה, הופתע מהיקף המחאה. "הייתי בטוח שזה מיצג, אבל אני רואה שיש כאן אנשים שבאמת זרקו אותם מהבית והמחאה בדמם. אני חושב שמי שאחראים למחדל הדיור הם אנשים מכל הקשת הפוליטית, ללא שיוך למחנה מסוים, שעתיד הדור הבא לא מעניין אותם". לדברי שטרית, "מה שצריך עכשיו לעשות זה להישאר אקטיביים ולהשאיר את המתח לבחירות הבאות, בין אם זה בדיור, בקוטג', בחשמל, בדלק".

 

גם דב נבון, המזוהה יותר עם הרפורמה בתחבורה הציבורית, הגיע להביע הזדהות. "לא הגיוני שאדם לא מסוגל לחיות חיים נורמליים. המחאה באה לדעתי ממקום מאוד אמיתי. אני מסתובב בתוך העם ואני יודע שהמצב קשה. באתי להביע תמיכה ולעשות מעשה כמו כולם. אני לא יודע אם זה יביא את הפתרון, אבל מדובר כאן בצעקה בעניין מוחשי וצודק, שצריך להילחם עליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נטיעת העץ בתל אביב, היום
צילום: בן קלמר
במאהל המחאה. "שומרים על אופטימיות"
צילום: ירון ברנר
לילה במאהל. "רוצים להגיע לאלנבי"
צילום: דנה קופל
מומלצים