שתף קטע נבחר

צילום: דודי ועקנין

העבודה היא חיינו, אבל לא משפחתנו

"כבד את אביך ואת אמך" הוא ציווי שמונחל לנו אלפי דורות, ולא בכדי - זו המסגרת שבה אנו לומדים להיות קשובים, רגישים וגומלי חסד. לכן צריך לקדם "מקומות עבודה תומכי משפחה"

רוברט פ' וו'ינץ' בספרו "המשפחה המודרנית" טען לפני כ-60 שנה כי מוסד המשפחה המערבי עומד בפני קריסה. נימוקו של וו'ינץ' היה פשוט - בעולם ה"קדם תעשייתי" משפחה מילאה בעבור היחידים תפקידים רבים והכרחיים כמו הגנה, מקום עבודה, חינוך ועוד. על פי גישה זו, המדינה המודרנית אחראית לספק ליחיד צרכים אלו, ובשל כך המשפחה איבדה את חשיבותה הפונקציונאלית המסורתית.

 

 

 

מנקודת מבט ערכית ויהודית, תפקיד המשפחה רחב הרבה יותר מהתפקיד הפונקציונאלי גרידא המוענק לו ע"י וו'ינץ', ומשום כך הוא מחייב את המשק לאיזון בריא בין קריירה לבין משפחה. בכוחה של המשפחה לעצב ערכים ומסורת משמעותיים, שתורמים תרומה מכרעת לבנין אישיותו של האדם.

 

כבוד כלפי ההורים, ואף יחס של יראה מסוימת, מעמיד את ההורים כדמות לחיקוי ולהערכה. בספר ויקרא נצטווינו: "אִישׁ אִמּוֹ וְאָבִיו תִּירָאוּ" (ויקרא ט, ג) - בכך מהווה המשפחה מסגרת הכרחית למעבר מסורת ישראל וערכים מדור לדור. "שְׁמַע בְּנִי מוּסַר אָבִיךָ וְאַל תִּטֹּשׁ תּוֹרַת אִמֶּךָ" (משלי א, ח).

 

למשפחה השפעה ערכית משמעותית על הילדים ועל ההורים כאחד. אין מסגרת שבה אנו לומדים להיות קשובים, רגישים וגומלי חסד, כמו במסגרת המשפחתית. הקשרים האישיים והאינטימיים שעליהם דיבר וו'ינץ', לא נועדו רק לסיפוק צרכים. הם כלי חיוני ובסיסי להתפתחות ולעיצוב אישיותו של האדם.

 

כך תהיה בוס "משפחה-פרנדלי"

הולדתה של בתי, חידדה אצלי את חשיבות ערך המשפחה, שבעקבותיה יזמתי סדרה של פעולות לחיזוק מעמד המשפחה בישראל באמצעות קידום חקיקה והחלטות ממשלה.

 

השנה, לרגל יום המשפחה קידמתי החלטת ממשלה שלפיה, צוות בראשות נציב שירות המדינה יבחן את יישומן של 11 המלצות הוועדה לבחינת "מקום עבודה תומך משפחה". בין ההמלצות נאמר כי יש להנהיג יום בשבוע של יציאה מוקדמת לכל העובדים, לאפשר שעות עבודה גמישות, להנהיג מדידת תפוקות במטרה לצמצם את ההסתמכות על מספר שעות עבודה כמדד יחיד לביצוע עבודה, לאפשר חזרה מדורגת מחופשת לידה לאימהות המעוניינות בכך, להקצות חדר אימהוּת (לשאיבת חלב) במקומות העבודה, להפעיל קייטנות קיץ לילדי העובדים ולהעביר את הממונים הדרכה

בנושא עקרונות תומכי משפחה כדי להעלות את המודעות והרגישות לנושא.

 

החל משנת 2010, עובדי ועובדות המגזר הציבורי רשאים על פי בחירתם להקדיש את יום תחילת הלימודים (1 בספטמבר) להיות עם ילדיהם. השאיפה היא כי יישום מוצלח של ההמלצות במגזר הציבורי, יהוו אבן דרך להרחבתו גם במגזר הפרטי.

 

"כַּבֵּד אֶת אָבִיךָ וְאֶת אִמֶּךָ" (שמות כ, יא) הינו אחד מעשרת הדיברות, אבן יסוד בתורה ובחשיבות ערך המשפחה ביהדות. ערכים אלה, המונחלים לנו אלפי שנים, מוכיחים בכל פעם מחדש כי הם מעבר למקום ולזמן, ובוודאי מעבר לכל קידמה חברתית וטכנולוגית. ערך המשפחה הוא היסוד, הגרעין של חברה בריאה ומשגשגת, ועלינו לשמור עליו ולטפחו. 

 

  • ח"כ גילה גמליאל, סגנית שר לקידום צעירים, סטודנטים ונשים במשרד ראש הממשלה.

 

  • "צהר לחקיקה" הוא פרויקט משותף של ynet ועמותת רבני צהר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים