שתף קטע נבחר

צפו: הקומנדו הימי משתלט על הספינה בדרך לעזה

לאחר ש-16 הפעילים של הספינה הצרפתית סירבו לשנות את מסלולם, הורה הרמטכ"ל ללוחמי שייטת 13 להשתלט עליה. הפעילים לא התנגדו ובהמשך יובאו לנמל אשדוד

אחרי משא-ומתן בין צוות הספינה הצרפתית "אל-קראמה" ללוחמי חיל הים, הורה בצהריים (יום ג') הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ לאנשי שייטת 13 להשתלט על הספינה - שהיתה בדרכה לרצועת עזה. זה קרה תוך דקות, ללא כל התנגדות מצד הפעילים. הספינה תובא לנמל אשדוד.

 

ההנחיה ללוחמים ניתנה לאחר שהפעילים שעל הספינה סירבו לשנות את מסלולם, ולפי הודעת צה"ל - "בהתאם להחלטת הדרג המדיני ולאחר שמוצו כל הפניות הן ישירות לספינה והן באמצעות הצינורות הדיפלומטיים, למנוע מהספינה מלהגיע לחופי עזה". מפקד חיל הים, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום, פיקד על הפעולה.

 

עוד נמסר שההשתלטות בוצעה במרחק של 12 מייל מחופי הרצועה וכי "הכוח פעל על פי תכנון ונקט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את שלומם של החיילים ושל המפליגים על סיפון הספינה. עם סיום ההשתלטות נבדק שלומם של המפליגים והוצעו להם מזון ושתייה".

 

כשהספינה התקרבה לרצועה, פנה אליה קצין בדרגת סרן מחיל הים ושאל ליעדה. קברניט הספינה הצרפתית אמר כי היעד הוא נמל עזה, למרות שהיעד עליו הצהירה כשיצאה מהנמל ביוון היה מצרים. הקברניט אמר כי הספינה יצאה מצרפת ואין עליה כל מטען, אלא רק נוסעים. בהמשך הוא גם טען שהפעילים שעל הספינה השתלטו עליה והורו לו לשוט לחופי עזה. אולם, בצה"ל מעריכים שמדובר בניסיון של הקברניט להסיר ממנו את האחריות לשינוי היעד.

 

זמן קצר קודם לכן, דיווחו הפעילים מתוך הספינה כי הם "מוקפים בארבע אוניות של חיל הים הישראלי. הם יצרו איתנו קשר, שאלו לאן אנו נוסעים והודענו שאנחנו ממשיכים לעזה".

 

שר הביטחון פרסם הודעה שבה בירך את צה"ל על הפעולה המוצלחת, וציין כי היא נעשתה אחרי ש"פעילות מדינית מאומצת" הובילה לדילול מספר המשתתפים והספינות במשט".

 

המשטרה נערכה בנמל אשדוד, למקרה של הפרות סדר. ברשות האוכלוסין וההגירה אומרים שהפעילים הזרים שעל הספינה למעשה נכנסים לישראל באופן בלתי חוקי, ויטופלו על ידי הרשות. ההליך יכלול שימוע והרחקה, שמשמעותם גירוש מישראל והרחקה אוטומטית למשך עשר שנים מהארץ.

 

על פי הרשות, בפני פעילי הספינה הזרים יעמדו שתי אפשרויות בתום השימוע שייערך להם: לטוס מיד בחזרה לארצות המוצא, או לחכות במתקן כליאה עד 72 שעות לדיין שיראה

אותם.

 

בתוך כך, ארגון "שורת הדין" הודיע שהגיש תלונה במשטרת החופים ביוון נגד הספינה, על כך ש"רימתה את רשות הנמלים ביוון", ודיווחה כי היא מפליגה לאלכסנדריה. ספינות אחרות שהיו אמורות להשתתף במשט גדול הרבה יותר, לא הורשו לצאת מיוון לעזה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, אביעד גליקמן, עומרי אפרים ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה בדרך לעזה. שינוי כיוון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים