שתף קטע נבחר

הכנסת דחתה ההצעות לחקור את ארגוני השמאל

אחרי דיון סוער במליאה, דחתה הכנסת ברוב של 57 נגד 28 את שתי ההצעות לחקור את מקורות המימון של ארגוני השמאל. שרים רבים נעדרו, בהם אהוד ברק ואלי ישי. ליברמן הזהיר את נתניהו, שהתנגד להצעות: "אם אפרוש - יש לי הרבה סיבות"

מליאת הכנסת דחתה הערב (יום ד') את הצעותיהם של ח"כ דני דנון (ליכוד) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מקורות המימון של ארגוני השמאל. 28 ח"כים תמכו בהצעות של דנון וקירשנבאום ו-57 התנגדו להן. כמו בהצבעה על חוק החרם, גם הפעם לא נכחו במליאה שרים רבים: אהוד ברק, ישראל כץ, יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, יצחק אהרונוביץ', אריאל אטיאס, לימור לבנת, סילבן שלום, יוסי פלד ואלי ישי נעדרו.

 

ההצבעות על שתי ההצעות התקיימו לאחר עימות פוליטי בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר החוץ, אביגדור ליברמן, שכינס את סיעתו, ודיבר על חוסר הקולגיאליות של נתניהו ועל כך שאם יחליט לפרוש - יש לו סיבות טובות לכך. ליברמן וסיעתו, שקידמו את ההצעות, כעסו על כך שנתניהו הביע התנגדות להן וניסה לשכנע את הקואליציה להצביע נגדן. בזמן ההצבעה ישב ליברמן בכסאות הח"כים במקום בשולחן הממשלה.


הכנסת הערב. שתי ההצעות נדחו באותו רוב (צילום: נועם מושקוביץ)

 

בהצעתו ביקש דנון להקים ועדות חקירה שיבחנו את מעורבותן של ממשלות זרות במימון ארגוני שמאל ישראליים ואת הליך רכישת הקרקעות על ידם. קירשנבאום דרשה לחקור את פעילותם של ארגונים ישראליים, שלטענתה נוטלים חלק בתהליך הדה-לגיטימציה נגד צה"ל.

 

ח"כים בליכוד תמכו, השרים לא

בליכוד בלטה העובדה שבעוד שהשרים מהסיעה התנגדו להצעות או לא נכחו, בעקבות הלחץ שהפעיל עליהם נתניהו, חברי

כנסת מהסיעה תמכו בהן. בין התומכים היו זאב אלקין, אופיר אקוניס, דני דנון, ציפי חוטובלי, יריב לוין, ציון פיניאן, איוב קרא ומירי רגב. השרים מיכאל איתן, גדעון סער ויובל שטייניץ הצביעו נגד, וכך גם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין.

 

בקדימה הכתירו את תוצאות ההצבעה כ"ניצחון השפיות על קואליציית נתניהו". "ההצעה המסוכנת של הליכוד וישראל ביתנו נזרקה למקום הראוי לה מחוץ למשכן הכנסת. בריחת שרי הממשלה מההצבעה, ותמיכתם של תשעה חברי כנסת של הליכוד בה, מוכיחים שהם עצמם לא החליטו באיזה ראש ממשלה הם תומכים", אמרו במפלגה.


ח"כ קירשנבאום עוזבת. רק 13 נשארו לדון בדיור (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ח"כ פאינה קירשנבאום, שיזמה כאמור את אחת ההצעות, אמרה כי "תוצאות ההצבעה הוכיחו היום כי יש רבים מבין חברי

הכנסת שמתנהגים בצורה של אחד בפה ואחד בלב. אם היה חופש הצבעה אמיתי, ללא ההתלהמות התקשורתית וללא אינטרסים פוליטיים זרים, אין לי ספק שהיום הייתה מוקמת ועדת חקירה לבדיקת מימון ארגונים הפוגעים בחיילי צה"ל". היא אמרה כי העלאת הנושא על סדר היום היא ניצחונה האמיתי.

 

יושב ראש הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), אמר בעקבות דחיית ההצעות כי "האופוזיציה הגנה בהתנגדותה בכנסת על ארגונים שפוגעים במדינת ישראל". אלקין הוסיף: "סוף סוף ראיתי בדיון את האופוזיציה. קדימה היא זו שיזמה את ההצעה להקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית, ולקח לה שבוע לחזור בה".

 

הח"כים התכתשו: "עוד תרצחו שופט"

ההצבעה באה אחרי דיון חם בכנסת. ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) שעלה לדוכן יצא נגד ארגוני השמאל, ואמר: "הם משקרים, הם מלשינים, הם מביאים אינפורמציה לא אמיתית, והם מביאים נזק למדינת ישראל. אני מדבר על ארגונים שמקבלים מימון ממדינות זרות כדי ליצור מצב לא נוח למדינת ישראל. אותן ממשלות זרות שתומכות בבנייה ביהודה ושומרון - צריך לחקור אותן".

 

ח"כ מירי רגב (הליכוד) הביעה תמיהה: "מה הצעד הבא? האם נתנצל על שירת התקווה והנפת דגל המדינה? לאן הגענו? מה קרה לכם? השתגענו? יש למיעוט רק זכויות ולא חובות. ממה אתם פוחדים?" ח"כ ציפי חוטובלי ציינה כי "יש כאלו שיאמרו 'אין בעיה. תעשו גוגל ותראו מי ממן את העמותות האלו'. שיהיה ברור, הרבה מהעמותות האלה לא מדווחות לרשם העמותות, אין שקיפות בדיווחים. אתה לא יודע מי התורמים שלו. אנחנו לא רואים שום פיקוח של רשם העמותות על כך".


השר ליברמן וח"כ קירשנבאום. ישראל ביתנו מזהירה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ראש הממשלה, שהודיע מבעוד מועד על התנגדותו להצעה אך העניק חופש הצבעה לקואליציה, הגיע למליאה כדי ללחוץ על השרים להצביע נגד ההצעה. בישראל ביתנו זעמו השבוע על החלטתו, ואתמול אמרו כי ההצבעה תוכיח לבוחרים מיהו הימין האמיתי. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, תקפה את ראש הממשלה אישית: "רוח רעה מנשבת בארץ מבית היוצר של קואליציית נתניהו. מעבר להיותה אנטי-דמוקרטית היא גם פוגעת באינטרסים של מדינת ישראל. נתניהו מנצל את הבידוד שישראל נתונה בו".

 

חברי כנסת נוספים מהאופוזיציה עלו ותקפו את נתניהו והקואליציה שלו. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) פנה לח"כ קירשנבאום והטיח בה ובתומכיה: "חבורת חוצפנים, עזי מצח וגסי רוח. בושו לכם. אתם עושים מעשה שאין לו כפרה". חברתו לסיעה, זהבה גלאון, הוסיפה: "הימין בכנסת הזו החליט להניף גרזן על הדמוקרטיה הישראלית". ח"כ אחמד טיבי

(רע"מ-תע"ל) אמר: "הפאשיזם מרים ראש ומנצח". הוא פנה לאנשי הימין והתנבא: "לא ירחק היום שתתנקשו בשופט".

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) השיב לנואמים מהאופוזיציה, ואמר כי דבריהם מלאים צביעות ודמגוגיה: "שמענו הרבה סיסמאות מגובות בפאשיזם וגל עכור. חברי קדימה, לכם לא אכפת לדעת מי מנסה לעצור את חברת הכנסת לבני כל פעם שהיא מגיעה לאנגליה באשמת 'עופרת יצוקה'? לכם לא אכפת לדעת מי מממן את גורמי הדה-לגיטימציה?", שאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ נתניהו. לבני תקפה: "מנצל את הבידוד"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ קירשנבאום. חטפה בוז מח"כ הורוביץ
צילום: נועם מושקוביץ
המליאה, הערב. ח"כ אלדד לאופוזיציה: "צבועים"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים