שתף קטע נבחר

הצעה: גמלת סיעוד גם לניצולי שואה סיעודיים

קשישים סיעודיים לא עמדו במבחני האוצר והביטוח הלאומי המזכה בגמלה רק את מי שהכנסתו החודשית נמוכה מ-8,307 שקל. תיקון החוק קובע כי הפיצויים מגרמניה לא ייכללו עוד בחישוב ההכנסה החודשית

אלפי ניצולי שואה קשישים סיעודיים יקבלו את גמלת הסיעוד המגיעה להם עקב מצבם הגופני. זאת, אחרי שנים שהגמלה נשללה מהם רק בגלל שהם מקבלים פיצויים חודשיים מגרמניה, וללא התחשבות בזכאותם על פי מצבם הרפואי הירוד. זכאותם לגמלה תובטח על פי הצעת חוק פרטית שאושרה היום (ה') לקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה.

 

ה"מחדל" שהקשה על קשישים אלו התבטא בכך שהם לא עומדים במבחני האוצר והביטוח הלאומי המזכה בגמלה רק את מי שהכנסתו החודשית נמוכה מ-8,307 שקל. העובדה שהם ניצולי שואה שרובם רתוקים למיטותיהם ונזקקים לעזרה כדי לבצע פעולות שגרה יומיות, לא שכנעה את הביורוקרטיה הממשלתית לנהוג בהם לפנים משורת הדין.

 

תיקון פשוט של החוק שהוצע ביוזמת הח"כים חיים כץ (ליכוד), יו"ר הוועדה, ורחל אדטו (קדימה) קובע כי הפיצויים מגרמניה לא ייכללו עוד בחישוב ההכנסה החודשית של הניצולים הקשישים, כך שזכאותם לגמלת הסיעוד לא תיפגע.

 

ח"כ כץ אמר כי הוועדה תעשה מאמץ להעביר את החוק המתוקן במליאת הכנסת במהלך השבוע הבא כדי שייכנס לתוקף לפני פגרת הקיץ. כץ אמר היום בוועדה, "אין הצדקה שהמדינה תחסוך כסף על גב ניצולי השואה ועל חשבון הסבל שעברו. שירותי הסיעוד מגיעים להם בזקנתם ולו רק בגלל ששילמו עבורם בדמי הביטוח הלאומי כל חייהם".

 

כץ הדגיש כי יוזמי החוק הצליחו לשכנע את האוצר לתמוך במהלך, למרות עלותו הגבוהה. שלומי מור מהאוצר ושאול נסיסקוביץ' מהביטוח לאומי ציינו כי לפי הערכותיהם, מדובר באומדן של כ-66 מיליוני שקלים בשנה, מה שייאלץ אותם לבקש תקצוב מיוחד מהמדינה ליישום החוק. כץ, אדטו וח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) טענו שהאומדנים מופרכים.

 

כץ סיכם, "אני מקווה שהאוצר והביטוח לאומי לא יערימו קשיים ברגע האחרון. המגמה שלנו היא לאשר סופית את החוק עד סוף החודש, לפני הפגרה. אין לנו זמן לחכות. כל יום נפטרים כ-30 ניצולי שואה. אם נעכב את החוק 3 חודשים עד אחרי הפגרה, בינתיים ילכו לעולמם 2,700 זכאים". הוועדה אישרה את הצעת החוק פה אחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין הצדקה שהמדינה תחסוך כסף על גב ניצולי השואה"
צילום: shutterstock
מומלצים