שתף קטע נבחר

"מצאנו ליקויים במערך הייעוץ הפנסיוני"

לדברי סגן המפקח על הביטוח, אליאור גבאי, במסגרת ביקורת של הפיקוח נתגלו ליקויים במהלך השיווק והייעוץ הפנסיוני. "לא נעשה בירור של צרכי הלקוח"

יעוץ לקוי? במסגרת ביקורת של הפיקוח, נתגלו לאחרונה ליקויים במהלך השיווק והייעוץ הפנסיוני, כך אמר היום (ה') רו"ח אליאור גבאי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון בכנס חיסכון פנסיוני שהתקיים בתל אביב.

 

סוכני הביטוח: מוכנים לפרט ההטבות שנקבל

 

"לא נעשה לעיתים בירור של צרכי הלקוח, מה מצב החיסכון הקיים שלו. לא נבדקה ההכנסה שלו. לעיתים לא ניתן מסמך הנמקה (מסמך המפרט את הסיבות להמלצה על המוצר הפנסיוני שמוצע ללקוח ומספק גילוי נאות – א.ר.) או שבמסמך ההנמקה שניתן חסרים פרטים ואין גילוי נאות" אמר גבאי. "מצאנו המון מסמכי הנמקה שלא נכתבו בהם דמי הניהול במוצר שאותו הלקוח עוזב. או שהיה כתוב "דמי ניהול מקסימליים 2%" מבלי לפרט". גבאי הוסיף כי בדיקה העלתה שמשווקים גם צרפו לקוחות למוצר ברירת המחדל, בלי לנסות ולהתקשר עם הלקוח קודם.

 

חינוך פיננסי – גם גורמים מנוסים, אינם בקיאים בתחום

גבאי הדגיש גם את הבעייתיות בה נתון הציבור במציאות של חוסר הבנה פיננסי. "המורכבות של התחום הזה, אינה מאפשרת לאזרח מן היישוב להבין את הנושאים. אני יכול לומר שגם הגורמים המנוסים בשוק מתקשים להבין הכל". לדבריו הציבור נסמך על בעלי המקצוע - משווקים ויועצים פנסיוניים ולכן חשוב שהם יעשו את זה בצורה נכונה.

 

אבי נויימן ראש מגזר הפיננסי בפירמת רואי החשבון pwc אמר בכנס, שאירגנה חברת מידע כנסים, "מישהו צריך להעביר את המסר לחוסכים. לציבור החוסכים אין זמן להפנים את כל הרפורמות ואז מקבלים את האדישות". נויימן צייטט מתוך סקר ynet שפורסם לאחרונה, נתונים על חוסר ההבנה של החוסכים בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני שלהם.

 

"החוסך לא יודע לבחור, גם אם יהיה לו חינוך פנסיוני עדיין ריבוי המוצרים יקשה עליו. המסרים השיווקיים המבלבלים לא תורמים לצימצום פער המידע בין היצרנים לחוסכים. צריך להסביר לציבור החוסכים את המשמעות שלחסוך יותר אני צריך לחסוך לפחות 37 שנים כדי לקבל גמלה ל- 25 שנה" הוסיף נויימן.

 

עקיבא קליימן, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכת סוכני הביטוח ציין "אנחנו מתעסקים בנושאים שלא כיף לחשוב עליהם – מוות, נכות, זקנה, הפרשות - יש לזה ריח של בית אבות. רוב האנשים נרתעים מהנושא. צריך להסביר לאנשים כבר מגיל צעיר. ילדים בני 10 יחיו על פי התחזיות עד גיל 130 והפנסיה היא הכי משמעותית עבורם. אין ברירה, חייבים להכניס את זה כבר מגיל צעיר".

 

סגן המפקח, גבאי, עמד גם על הבעייתיות ברווחיות חברות הביטוח הנסמכת על הגאות בשוק ההון. "חברות הביטוח מסתמכים על הרווחיות בשוק ההון ופחות על החיתום (פעולות רגילות של מכירת ביטוח) שם יש ירידה ברורה ברווחיות. זה תלות בלתי נסבלת בשוק ההון, אנחנו רואים את המגמות הללו . יש מתאם גבוהה מאוד בין רווחי חברות הביטוח לגאות בשוק ההון וזה מסוכן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חינוך לחיסכון כבר מגיל צעיר
צילום: shutterstock
מומלצים