שתף קטע נבחר

מזכרת מבית שני: נמצא פעמון הכהן הגדול?

הפעמון, שעשוי מזהב טהור, התגלה ללא פגע במהלך חפירות בעיר דוד. "מדובר בפריט ייחודי מסוגו בירושלים", אמר ארכיאולוג, "אפשר לחפור כל החיים ולא למצוא ממצא כזה"

פריט ארכיאולוגי נדיר מתקופת בית המקדש השני נמצא בעיר דוד. ל-ynet נודע כי אחד מפעמוני הזהב של הכהן הגדול מתקופת בית שני התגלה צמוד לכותל המערבי, בתוך תעלת ניקוז מים, שהיתה מתחת לרחוב הראשי של ירושלים וחיברה בין עיר דוד לבריכת השילוח.

 

הפעמון, העשוי זהב טהור, בעל קימורים עדינים ודפנות דקות וקוטרו כסנטימטר. הוא נמצא בשלמותו ללא פגע במהלך חפירות של רשות העתיקות בגן הלאומי עיר דוד במימון עמותת אלעד.


פעמון הכהן הגדול. "ממצא נדיר ביותר" (צילום: ולדמיר נייחין) 

 

ברשות העתיקות הסבירו כי רק איש נכבד ורם מעלה במיוחד יכול היה לענוד תכשיט מסוג זה על דש מעילו. כמו כן, על מעילו של הכהן הגדול בימי הבית השני היו תלוים פעמון הזהב ותכשיט בצורת רימון. "ארכיאולוג יכול לחפור כל חייו ולא למצוא ממצא כזה", אמר בהתרגשות הארכיאולוג אלי שוקרון, "בחפירות שלנו מצאנו כדי חרס רבים, כלי עבודה ומטבעות, אבל פה מדובר בממצא נדיר ביותר, למיטב הבנתי מדובר בפריט ייחודי מסוגו בירושלים".

 

הוא סיפר: "ביום שני נמצא הפעמון מתחת לרחוב הראשי מתקופת בית שני בירושלים, מתחת לקשת רובינסון. מדובר בממצא נדיר ומיוחד, הפעמון נמצא בשלמותו ללא פגע עם לולאה מוכנה לתפירה על דש בגד".

 

בנוגע לשאלה אם ניתן לקבוע בוודאות שאכן מדובר בפעמון של הכהן הגדול, אמר שוקרון כי "אני ארכיאולוג וכאיש מקצוע עלי להיות זהיר, אך אם אנו מדברים על איש רם מעלה במקום ובזמן הזה בירושלים, אפשר להבין למה אני מתכוון".

 

"הפעמון נפל בלי ששם לב"

הוא הוסיף: "על בגד אותו אדם היו תלויים פעמונים רבים מבין אלה וכשהוא היה עובר ברחוב הפעמונים היו מצלצלים וכך אנשים היו יודעים שמגיע אדם חשוב, מפנים לו את הדרך או קדים קידה. מדהים איך הפעמון הזה מצלצל באותם צלילים כמו לפני 2,000 שנה. כנראה שאחד הפעמונים על דש הבגד שלו נפל מבלי ששם לב לתעלת הניקוז וכך הוא השאיר לנו מזכרת ייחודית מהחיים במקום הזה לפני אלפי שנים".

 

כעת הפעמון נמצא באחסון במחסנים של רשות העתיקות. "אני מתאר לעצמי שעם הפרסום ייפנו אלינו מוזיאונים רבים בבקשה לשים את הממצא בתצוגות שונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מזכרת ייחודית"
צילום: ולדמיר נייחין
מומלצים