שתף קטע נבחר

יו"ר ההסתדרות למתמחים: לא אחתום על ההסכם

אחרי שרופאים רבים התנערו מההסתדרות הרפואית במחאה על ההסכם שגיבשה עם משרד האוצר, אמר העומד בראשה, ליאוניד אידלמן, למתמחים שהובילו את ההתנגדות: "לא אחתום על ההסכם במתווה הנוכחי". האוצר בתגובה: רוצים בוררות

הרופאים מנסים לאחות את הקרע הפנימי, ופירושו של דבר שסוף השביתה רק הולך ומתרחק: יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הבטיח הערב (יום ה') לרופאים המתמחים שלא יחתום על ההסכם עם האוצר במתווה הנוכחי שלו. בימים אחרונים הביעו רופאים רבים תסכול מכניעתה לכאורה של ההסתדרות הרפואית לתכתיבי האוצר, ורבים מהם תבעו מראשיה להתפטר והודיעו על התנתקות ממנה. מאות מתמחים היו בראש המוחים. בתגובה על הדברים אמרו במשרד האוצר כי יילכו לבוררות.

 

בפגישה שנערכה הערב במשרדי ההסתדרות הרפואית ברמת-גן השתתפו נציגים של ארגוני מתמחים מבתי חולים רבים מכל רחבי הארץ, כולל הפריפריה. ד"ר אידלמן הציג להם את ההסכם, ואמר כי להסתדרות לא הייתה כוונה לחתום עליו. הוא הדגיש כי הנושא עדיין נתון למשא ומתן. ד"ר אידלמן הקשיב לרעיונות שונים שהעלו המשתתפים בפגישה.


מחאה בבית החולים מאיר בכפר-סבא, היום (צילום: עידו ארז)

 

מתמחים סיפרו כי בפגישה הם הביעו רצון לשתף פעולה עם ההסתדרות הרפואית, תוך שמירה על דרישתם ל-1,000 תקנים שיוכנסו מיד למערכת. ד"ר אידלמן אמר להם כי זו דרישת ההסתדרות הרפואית גם כיום, וכי אף שהייתה התקרבות להסכם - הוא טרם הושג. אחרי הפגישה עם המתמחים התקיימה ישיבה של הוועד המרכזי של ההסתדרות הרפואית. אנשי ההסתדרות שוקלים לצרף לצוות המשא ומתן נציגי מתמחים, החברים בוועד המרכזי של ההסתדרות הרפואית.

 

מחר יתחדש המשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית לאוצר, אחרי שנשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, הורתה להם להגיע להסכמות עד ליום ראשון. בלילה שעבר הוציא בית הדין צווי מניעה למתמחים והורה להם שלא לקיים פעולות מחאה עצמאיות מחוץ למסגרת של ההסתדרות הרפואית.

 

במשרד האוצר ביקשו לאור הדברים של ד"ר אידלמן לחזור להליך הבוררות: "לאור האירועים בימים האחרונים המאופיינים באובדן שליטה והעובדה שעליה אנו למדים לראשונה מאמצעי התקשורת, לפיה אנשי ההסתדרות הרפואית החליטו לחזור בהם מההסכמות הכתובות שנוסחו בחסות בית הדין, אין מנוס מלהיכנס להליך של בוררות", אמרו שם. "אנו מצרים על כך ששנה שלמה של עבודה אינטנסיבית עלולה לרדת לטמיון, ונפעל להגיע להכרעה מהירה על מנת למנוע את הפגיעה בציבור החולים, ששילם מחיר כבד בחודשים ארוכים של שביתה מיותרת".

 

יו"ר עמותת מרש"ם של המתמחים, ד"ר יונה וייסבוך, אמר בעקבות דבריו של ד"ר אידלמן: "אנחנו מרוצים מהאמירה וממשיכים לעמוד על דרישתנו לתוספת מיידית של אלף תקנים לטובת הציבור. ד"ר אידלמן הבין שאי אפשר להתפשר על זה, ושהוא חייב לעמוד על הדרישה שלו. האינטרס שלנו ושל ההסתדרות הרפואית משותף, גם אם דרכי המאבק שונות. המאבק שלנו ימשיך".

 

היום: רופאים "אשפזו" את עצמם

הבוקר נמשכו צעדי המחאה, כשעשרות רופאים נטשו את המחלקות בבית החולים מאיר בכפר-סבא והתיישבו על הרצפה בכניסה לבית החולים. הם תלו על עצמם שלטים שעליהם נכתב "רופא שובת רעב". מחאה דומה התקיימה גם בבית החולים שערי צדק בירושלים. בבית החולים שיבא בתל-השומר הגיעו מתמחים רבים למיון מכיוון "שלא חשו בטוב". בבית החולים רמב"ם בחיפה נערכה אסיפת רופאים ומתמחים במשך שעתיים.


רופאים בעיצומים, היום בבית החולים בילינסון בפ"ת (צילום: אביאל מגנזי)

 

מוקדם יותר היום בא ד"ר אידלמן לכנס בבית החולים איכילוב בתל-אביב, ורופאים בקהל תקפו אותו והאשימו אותו כי הוא

מפלג את השורות. "אנחנו המומחים נהפוך לראש המאבק, כי זו לא רק מחאה של המתמחים", אמר אחד הרופאים בקהל. "יש פה צבא שלם להחריף איתו את המלחמה. אתה מפלג את השורות ואמור להיות המנהיג שלנו", הוסיף. 

 

ד"ר אידלמן השיב להם כי צעדי היומיים האחרונים, שננקטו בכל בית חולים בנפרד, החלישו את הרופאים: "תצעקו כמה שאתם רוצים", אמר. בנאומו ניסה יו"ר ההתסדרות הרפואית להפנות את החצים בחזרה לעבר הממשלה, וטען כי "הגורמים הממשלתיים פועלים כמו ברומא - הפרד ומשול". במהלך נאומו חלק מהרופאים נרדמו, כנראה לאחר משמרות ארוכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן. "לא התכוונו לחתום"
צילום: עופר עמרם
הכנסת בהשתתפות אידלמן, היום
צילום: עופר עמרם
מומלצים