שתף קטע נבחר

שבוע למחאת האוהלים: "לא נזוז עד שנראה שינוי"

בתל-אביב נמתחת שכונת האוהלים של רוטשילד עד לרחוב שנקין, בירושלים האולטימטום של העירייה לא עזר לה, בבאר-שבע הבעירו צמיגים. אחרי 7 ימים ברחוב, הצעירים רוצים יותר מדיבורים: "ויתרנו על הדירה, אבל קיבלנו בחזרה את הקול"

במאהל המחאה על מצוקת הדיור בשדרות רוטשילד בתל-אביב סיכמו אמש (יום ה') בסיפוק את השבוע הראשון למאבק. בעוד ששורת האוהלים הולכת ומתארכת, ומגיעה כבר עד לרחוב שנקין, נושאים כעת הכול את העיניים למוצאי שבת, אז תיערך ברחבת תיאטרון "הבימה" ההפגנה הגדולה, שאליה צפויים להגיע פעילי מחאה גם ממאהלים הפזורים בערים אחרות בארץ.

 

מחאת האוהלים - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

"אני מקווה שמה שאנחנו רואים כאן באמת קורה ושזה לא חלום, כי זה פשוט מדהים. צריך להיות כאן כדי להבין", אמרה אמש דפני ליס, מי שיזמה את המחאה. "ויתרנו על הדירה, אבל קיבלנו בחזרה את הבית ואת הקול".

 

רועי נוימן, ממארגני המחאה, אמר כי העצרת בשבת תוקדש כנראה גם למאבקים חברתיים אחרים כמו אלה של הרופאים: "גם מארגני מחאת הקוטג' יצרו איתנו קשר".

 

נוימן אמר כי בהתחשב בהתנהלות הממשלה, יושבי האוהלים צפויים להישאר במחנה המאולתר עוד זמן רב: "הממשלה מצפצפת עלינו, ואם נצטרך - נחריף את הצעדים גם באמצעים לא-שקטים". אמש יצאו פעילי המחאה התל-אביבים לצעדה מאזור המאהל לעבר מגדלי גינדי, כשהם נושאים לפידים. בדרך הם כיבו אותם לבקשת המשטרה, אך המשיכו ליעדם תוך שהם משמיעים קריאות נגד הממשלה ומצוקת הדיור.


צעדת הלפידים בתל-אביב. "נשקול מחאה לא-שקטה" (צילום: עופר עמרם)

 

אתמול אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא שולח חיבוק לפעילי המחאה, ואף שטען כי עשה יותר מכל אחד אחר כדי לפתור את מצוקת הדיור - הבטיח לבצע צעדים נוספים בעתיד. במאהל מול חומות העיר העתיקה ושכונת ממילא בירושלים נפלה קריאתו על אזניים ערלות: "הדברים של נתניהו הם קשקוש, כל הפתרונות שהוא מציע לא יצילו את מעמד הביניים, הם טובים רק לטייקונים", אמרה רחל עזריה, חברת מועצת העיר המשתתפת במחאה.

 

"הרפורמות הן כמו אקמול"

אתמול אחר הצהריים יצאו יושבי המאהל לחסום כביש ליד כיכר ספרא, והציבו עליו רהיטים שהביא מבתיהם. שעות אחר כך, במאהל, אמרה מירב כהן, ממייסדי תנועת הצעירים הירושלמים "התעוררות" ומפעילי המאבק במצוקת הדיור בבירה: "נמאס לנו ממסיבות העיתונאים של נתניהו. כל הרפורמות שהוצגו בשנה האחרונה הן בגדר אקמול. אנחנו דורשים פתרונות כוללים ולא דיבורים".


שלטים ובערה בכביש בבאר-שבע. גם בנתיבות מחו (צילום: הרצל יוסף)

 

הלילה נותרו במאהל בירושלים עשרות צעירים, כשבמקום כ-30 אוהלים - כמספר האוהלים בלילה שלפני כן. בשעות הערב התקיימו במקום הרצאות ודיונים. חלק מהשוהים שם אמרו כי בכוונתם להגיע להפגנה שאמורה להיערך בתל-אביב במוצאי שבת, וביום ראשון להעתיק את מאהל המחאה אל מול הכנסת. בר פלד מעמותת "רוח חדשה" אמרה כי ההבטחות לשינויים הן מס שפתיים: "לא נזוז מכאן עד שנראה מעשים שיביאו לשינוי חברתי יסודי".

 

בגן העצמאות בירושלים קם אתמול אחר הצהריים מאהל נוסף, ובו כשבעה אוהלים שבהם משתכנות משפחות עם

ילדים, חלקן מחוסרות דיור וחלקן כאלה שממתינות שנים בתור לדיור ציבורי. אמנון צור, ממארגני המאהל בגן העצמאות, כינה אותו "מאהל אין-ברירה": "אם יבואו לפנות אותנו נשמח לבלות בכלא, כי שם לפחות תהיה לנו קורת גג", אמר. גם במבשרת ציון הוקם מאהל ובו כמה עשרות אוהלים.

 

אמש נמשכה המחאה גם במוקדים נוספים ברחבי הארץ. בבאר-שבע, גם שם שורד המאהל כבר כמעט שבוע, חסמו מפגינים לזמן קצר את שדרות רגר, והבעירו צמיגים. אשה אחת עוכבה לחקירה אחרי שהתפרעה. אוהלי מחאה הוקמו אתמול גם בנתיבות, בהרצליה וברעננה.


פורסם לראשונה 22/07/2011 00:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נושאים לפידים ברחובות תל אביב
צילום: עופר עמרם
ליד מאהל המחאה ברוטשילד
צילום: עופר עמרם
עם הרהיטים לרחוב. המחאה בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים