שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

עצרת האוהלים: "לממשלה תחליף, לאזרחים אין"

עשרות אלפים צעדו ברחובות ת"א ומחו על מחירי הדיור, באחד ממפגני המחאה הגדולים בשנים האחרונות. ההמונים צעקו בוז לנתניהו בעצרת, יוזמת המחאה דפני ליף תקפה את רה"מ: "ביבי, שברת את גב הגמל והגמל משתולל בארץ". לאחר העצרת: המפגינים חסמו כבישים, שוטרים פינו באלימות ועצרו 43 איש

עשרות אלפים יצאו מהבתים והצטרפו לשוכני האוהלים בקרב על הבית - שהופך אט-אט למהפכה חברתית: באחד ממפגני המחאה הגדולים ביותר שנראו בשנים האחרונות בארץ, צעדו אמש (שבת) עשרות אלפים מכיכר הבימה לרחבת מוזיאון תל-אביב ומחו על מחירי הדיור ההולכים ומאמירים, ועל התגובה הרפה של הממשלה. הפגנת הענק השתלבה בזו של המתמחים, בחרם על מוצרי החלב ובמאבק נגד מחירי הדלק - ובעצרת כבר כונתה המחאה "תחילתה של מהפכה חברתית".

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

 

הקהל בעצרת קרא בוז בעת שנשמע שמו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "באנו לקחת את המדינה שלנו בחזרה", הכריזה דפני ליף, יוזמת מחאת הדיור. לאחר סיום העצרת, חסמו מאות מהמשתתפים את צומת הרחובות אבן גבירול-קפלן - ופונו בהמשך באלימות.

 

המפגינים צעקו: "אדוני השוטר, גם אתה שווה יותר", וקצין המשטרה הזהיר אותם כי יפונו בכוח, אם לא יתפנו. כשעה לאחר מכן, החלה המשטרה לפזרם באמצעות סוסים ועשרות אנשי יס"מ - והמפגינים זרקו לעברם חפצים. במהלך הפינוי נזרק גם רימון עשן. בהמשך נחסמו גם שדרות בן-ציון בתל-אביב. מהמשטרה נמסר כי עוכבו 43 בני אדם שחסמו כבישים, תקפו שוטרים והשליכו רימוני עשן. 11 מתוכם יובאו היום להארכת מעצרם.

 

"לכל ממשלה יש תחליף, לאזרחים אין", אמרה אחת הנואמות בעצרת, קרן עזוז, סטודנטית לעבודה סוציאלית במכללת תל-חי, מהמאהל בקריית שמונה. "היום אנחנו מלוכדים יותר מתמיד. אמנם בממשלה אומרים שמחירי הדיור נמוכים יותר בפריפריה, אבל מה שהממשלה שוכחת לציין שהשכר בפריפריה הוא הרבה יותר נמוך מתל אביב, ושמחיר הדירות במרכז עולה גם בדרום וגם בצפון. אני שואלת מה עם התעסוקה בפריפריה שלא נמצאת, נעדרת".

 

ליף היתה המומה למראה ההמונים שעמדו מולה בעצרת במוזיאון תל-אביב. "אני בשוק ממה שקורה כאן. אני חושבת שזה לא ייאמן כמה אני וכל אדם שפתח אוהל בשבוע האחרון התרגלנו לכעוס לבד. הייאוש היה אדיר, אבל אנחנו לא לבד. בחיים לא חשבתי שבזה שאוותר על הדירה שלי - אמצא את הבית", אמרה ליף.


דגלים ואוהלים בעצרת המחאה אמש (צילום: ירון ברנר)

 

"אנחנו ברחוב ורוצים להישאר פה", הוסיפה הצעירה שהפכה לפנים של המאבק, ועוררה מחיאות כפיים סוערות. "זו מחאה של העם, של כל בנאדם, מסטודנט לאנשים קשי יום. קורת גג היא הבסיס שלכולם אמור להיות. יש אנשים שנאבקים על כל פרוטה כדי להיאבק על קורת גג. בואו נזכיר למי שיושב במגדל השן שיש כאן עם שישן באוהלים. יש פה הרבה מה לתקן וזו הסיבה שכל כך הרבה אנשים נמצאים כאן". היא פנתה לנבחרי הציבור: "תשברו את הראש, אנחנו נבנה מדינה משלנו, מדינה בתוך מדינה ונקים אוהלים. אנחנו לא פראיירים ואנחנו הכוח, אנחנו העם".


"ביבי, דחפת אותנו לנקודת השפל". המפגינים עם הכרזות (צילום: ירון ברנר)

 

ליף הסבירה כי כלל המוחים מאוחדים במאבקם: "מותר לא להסכים, אבל יש דברים שהם הבסיס. גג זה הבסיס, בית זה הבסיס, אנחנו זה הבסיס שעליו המדינה בנויה. אנחנו חייבים לתבוע את שלנו כי בתנאים האלה לא יהיו לנו חלומות. אין זמן לחלום כשמכסים שכר דירה ומשכנתא. אנחנו רוצים דיור בר השגה לכולם, בשביל פתרונות צריך לעשות רעש, יש נבחרי ציבור".


שוטרי היס"מ נאבקים במפגינים, לאחר העצרת (צילום: בן קלמר)

 

היא תקפה את ראש הממשלה: "ביבי, דחפת אותנו לנקודת שפל. ביבי, שברת את גב הגמל והגמל משתולל ברחבי הארץ. ביבי, אם לא תתקן, אתה מפוטר".

 

בוז לנתניהו: "ממשלה שמנה, נמאסת"

עצרת ההמונים שימשה לא רק להבעת מחאה בסוגיית הדיור, אלא גם סיפקה במה למוחים נגד התייקרות מוצרי המזון וכן לשותפים למאבק הרופאים. בעצרת נשאו דברים גם סטודנטית לרפואה מאוניברסיטת בן-גוריון, חגית אופיר, וענבל קרניני, עובדת סוציאלית שכבר התנסתה במאבק לפני כמה חודשים.


שרקו בוז לנתניהו. בעצרת בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

 

עוד עלתה לדוכן הנואמים מורה לאזרחות, רונית, שהתלוננה על מצבה העגום

של מערכת החינוך: "מערכת החינוך בישראל הופכת לעסק. כמות הכסף שיש להורים בארנק היא זו שקובעת את איכות החינוך שהם יקבלו. חייבים לשחרר את בתי הספר מהצורך לשנורר כסף מההורים והתורמים".

 

"מר נתניהו, ניאלץ להיפרד כידידים", קרא יגאל רמב"ם, ממארגני המחאה, "דרכינו נפרדות, אתה מפוטר!". בקהל נשמעו בתגובה קריאות "ביבי הביתה". יהודה אלוש, שהגיע מהמאהל בבאר-שבע, חיזק את דעתו: "ממשלה שמנה ושבעה, נמאסתם. באנו היום להגיד לכם - אתם גונבים לנו את המדינה. אני מוכן לשלם מסים ולשרת בצבא ולעבוד קשה, אבל אני דורש גם עתיד טוב יותר". העצרת הסתיימה בקריאה להגעה לתהלוכת המחאה המתוכננת מחר בירושלים.


חסמו את הכביש, זרקו חפצים על השוטרים (צילום: בן קלמר)

 

בין רבבות האנשים שהשתתפו במפגן המחאה, היו גם פעילים של תנועת הנוער העובד שצעקו מוקדם יותר במגפונים: "לחם ודירות זה לא מותרות", "דיור ראוי במחיר שפוי". אחרים קראו: "רוצים צדק, לא רוצים צדקה", "דור שלם דורש עתיד" ו"הם חיים במגדלים, אנחנו באוהלים". בהפגנה נכחו נציגי התאחדות הסטודנטים, דור שלם, הנוער העובד, מרצ, חד"ש, השמאל הלאומי, התנועה הירוקה ואחרים.


פורסם לראשונה 23/07/2011 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תחילתה של מהפכה חברתית"
צילום: יואב מלכה
עימותים אלימים עם השוטרים
צילום: בן קלמר
רימון עשן באבן גבירול
צילום: בן קלמר
מומלצים