שתף קטע נבחר

הישיבות נגד ביקורות הפתע: קטעו שיעור תורה

לאחר שפקחים מטעם משרד האוצר ביקשו להפסיק שיעור בישיבה כדי לערוך ספירה, ערכו ראשי הישיבות כנס חירום ודרשו להקפיא את ביקורות הפתע. הרב אלישיב: "רדיפת התורה"

אחרי כמה שבועות של שקט, ראשי ישיבות חרדיות זועמים שוב על הפיקוח הממשלתי: רבנים, שרים, חברי כנסת ועסקנים חרדים קיימו אמש (מוצאי שבת) "כינוס חירום" בעקבות ביקורת של פקחים ממשרד האוצר בישיבה בבני ברק, שלטענתם גרמה ל"ביזוי התורה ולומדיה", וכעת הם דורשים להקפיא את ביקורות הפתע עד לפתרון המשבר מול הרשויות.

 

במוסדות התורניים זועמים על שני פקחים שהגיעו לישיבת "בית שמעיה", נכנסו לבית המדרש בעיצומו של "שיעור כללי", בהשתתפות מאות תלמידים, ודרשו

מראש הישיבה להפסיק לאלתר את הלימוד כדי שיוכלו להתחיל בביקורת – הכל לעיני התלמידים.

 

ההסברים כי מדובר בשיעור שבועי בעל חשיבות מיוחדת לא הועילו, ורק כשהתפתח עימות של ממש עזבו השניים את המקום.

 

בכינוס שנערך אתמול לקראת חצות בבניין הישיבה בבני ברק השתתפו עשרות, ובהם סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) וסגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), שמשרדיהם אחראים על תקצוב הישיבות והפיקוח עליהן, וכן יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני.

 

כדי להדגיש את החומרה שבה נתפסת התקרית בקרב החרדים, הוקראו בכינוס מכתבים מ"פוסקי הדור". הרב יוסף שלום אלישיב כתב כי "יש פה רדיפת התורה ולומדיה. זה לא היה קורה בשום מקום חילוני, ובכל מקום בעולם", ואילו הרב עובדיה יוסף כינה את המעשה "מחפיר" ו"שערוריה".

 

בתום הכינוס הקצר התבקש ח"כ כהן להעביר לשר האוצר יובל שטייניץ כמסר מהמשתתפים את ההחלטות שהתקבלו בו: הבעת "מחאה נמרצת" על הביקורת בישיבת "בית שמעיה", קריאה להפסיק פעולות מעין אלה - הפוגעות בכבוד התורה ולומדיה, ואת אפלייתם לעומת מגזרים אחרים הנמצאים תחת פיקוח ממשלתי, ודרישה להקפיא לשבוע את ביקורי הפתע.

 

התנצלות בדרך?

ראשי הישיבות קראו למשרד האוצר להחזיר את הביקורת למתכונתה בעבר, ולהשוות אותה לזו שבמוסדות ההשכלה הגבוהה. לצורך כך, בכוונתם להקים

ועדה שתדון בנושא, ותקבע בעצמה כיצד יתבצעו פעולות אלה. הם אף דרשו ממשרדי הממשלה הרלוונטיים להודיע תוך שבוע ימים על עמדתם בנושא, כדי שתובא להכרעת הרבנים.

 

כבר בשבוע שעבר הבטיחו ח"כים ועסקנים חרדים כי התקרית ב"בית שמעיה" לא תעבור בשתיקה ודרשו מיד את פיטורי המפקחים. הם התלוננו תחילה בפני בכירים במשרד החינוך, אך שם נמסר להם כי לפיקוח זה אחראי אגף החשב הכללי במשרד האוצר. כשפנו לכתובת הנכונה הובטח להם כי שני העובדים שגרמו לסערה יוזמנו לבירור בעניין, ונמסר כי בכוונת החשב עצמו לשגר התנצלות לראש הישיבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. לא היה קורה במקום חילוני
צילום: חיים צח
הרב עובדיה. מחפיר
צילום: גיא אסיאג
מומלצים