שתף קטע נבחר

בוטל הערר על "חוק גרוניס": מי יחליף את ביניש?

ועדת השרים לענייני חקיקה תמליץ לכנסת כי סעיף משך הזמן המינימלי לכהונה בעליון יבוטל. המשמעות: לא רק השופט גרוניס יוכל להיות נשיא העליון הבא, אלא גם השופט אליעזר ריבלין

מי יהיה נשיא בית המשפט העליון הבא - אשר גרוניס, מרים נאור או אולי אליעזר ריבלין? השרים דן מרידור ובני בגין משכו את הערר על "חוק גרוניס", לפיו יוכל שופט לכהן כנשיא בית המשפט העליון, למרות שנותרו לו פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות. הם עשו זאת, לאחר שהושגה הבנה בוועדה, לפיה ועדת השרים בראשות נאמן תמליץ כי החוק יחזור למתכונתו המקורית, טרום השר לשעבר דניאל פרידמן, לפיה אין הגבלת זמן בנשיאות העליון.

 

לפני כמה שבועות אישרה הוועדה את הצעת החוק של חבר הכנסת יעקב כץ (האיחוד הלאומי) לפיה תקוצר התקופה המינימלית לכהונה כנשיא בית המשפט העליון משלוש שנים לשנתיים. השינוי יאפשר את מינויו של גרוניס לנשיא, למרות שבעת

 פרישת הנשיאה הנוכחית, דורית ביניש, יישארו רק שנתיים ועשרה חודשים עד שיגיע לגיל פרישה. נכון לעכשיו מי שאמורה להיות הנשיאה הבאה היא השופטת מרים נאור.

 

אם החוק, שיובא לכנסת, ייכנס לתוקף עוד טרם פרישתה של השופטת ביניש בחודש פברואר, הרי שגרוניס יוכל להתמנות לנשיא בית המשפט העליון, כיון שיהיו לו יותר משנתיים עד לגיל 70 - גיל הפרישה. היו כאלו שטענו כי חברי כנסת מהימין תומכים בגרוניס בשל דעותיו השמרניות ובשל העובדה שהוא נחשב הרבה פחות אקטיביסט מהשופטת נאור והוא אינו נוטה להתערב בהחלטות הכנסת.

 

לאחר שוועדת השרים אישרה את הצעת החוק, געשה המערכת המשפטית כשגורמים משפטיים טענו כי הניסיון להתערב בזהות נשיא בית המשפט העליון הבא הוא מעשה שלא יעשה וכי אסור לגורמים פוליטיים להיות קשורים לזהות נשיא בית המשפט העליון הבא.

 

בעקבות האישור, הגישו השרים מרידור ובגין ערר לוועדת השרים שדנה היום שוב בנושא. במהלך הדיון טען מרידור כי החוק שחוקק בתקופתו של שר המשפטים לשעבר, פרופ' פרידמן, הוא בעצם חוק פרסונלי. לדבריו, הוא הגיש את הערר כי מתנגד שכל החוק יהיה קשור לשופט כזה או אחר. שר המשפטים, יעקב נאמן, טען גם הוא שלא מדובר בחוק פרסונלי והוסיף כי יש לבטל לחלוטין את סעיף מגבלת הזמן שנשיא בית המשפט העליון יכול לכהן בתפקיד.

 

השרים משכו את הערר, בעקבות החלטת הוועדה כי תמליץ לכנסת כי סעיף הזמן יבוטל לחלוטין. משמעות ההחלטה כי אם אכן יבוטל סעיף הגבלת הזמן עוד בטרם פרישתה של הנשיאה ביניש, הרי שמי שיוכל להתמנות למחליפה הוא השופט אליעזר ריבלין, לו יישארו שלושה חודשים עד שיגיע לגיל הפרישה. אולם, ההערכה היא כי ריבלין יוותר על הכהונה.

 

הצעתו של ח"כ כץ תועלה ביום רביעי לדיון בקריאה טרומית בכנסת ולאחר מכן תידון בוועדת חוקה בכנסת. בעקבות דחיית הערר אמר ח"כ כץ: "אנו שמחים על כך ששכנענו את הממשלה שלא יעלה על הדעת ששופט בית המשפט העליון מוכשר כגרוניס לא יוכל להתמנות לנשיא רק בשל 41 ימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט אשר גרוניס
צילום: נועם מושקוביץ
השופט אליעזר ריבלין
צילום: חיים צח
מומלצים