שתף קטע נבחר

מאות אלפים בהפגנת ענק של הימין

העיר העתיקה התמלאה בצעירים דתיים ובמתנחלים שהגיעו מכל הארץ והפגינו - ללא תקריות מיוחדות. פעילת ימין קיצוני ניסתה היום להסתנן להר הבית ונעצרה

מאות אלפים השתתפו אמש (ב') בעצרת ענק נגד חלוקת ירושלים תחת הכותרת "ירושלים אני נשבע".
ההפגנה דמתה להפנינג ענק, ובניגוד להפגנות ימין אחרות, היתה מאופקת מאוד.
למקום הגיעו קבוצות גדולות של בני נוער, שסיירו במשך היום בירושלים שבין החומות ומחוץ להן, ורקדו עם דגלי ישראל לצלילי רפרטואר מגוון של שירי ירושלים. בהפגנה לא נישאו נאומים של פוליטיקאים, להוציא את ראש עיריית ירושלים אהוד אולמרט, שאמר כי "אני רוצה לפנות לנשיא קלינטון, נשיאה של ארה"ב, ולומר לו, במלוא הידידות ובמלוא הצניעות, בשם עם ישראל והעיר ירושלים, היית ידיד גדול לישראל שמונה שנים. כמה חבל יהיה זה שבתום שמונה שנות כהונתך, רוויות הידידות, מה שיישאר היא העובדה שאתה ביל קלינטון הוא הנשיא הראשון בתולדות ארה"ב שהציע לחלק את ירושלים".
העצרת כללה מופע אורקולי: כתובות לייזר על חומות העיר העתיקה בסמוך לשער יפו שם נערכה העצרת. ראשון הנואמים היה נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט משה לנדוי, שפתח את העצרת ואמר: "העיקרון של שלמות העיר מוסכם על כל המבין את הטעם של היותנו כאן. את הר הבית, שקיבלנו כפיקדון יקר מקדמונינו, חובה עלינו למסור לבאים אחרינו". לנדוי אף קרא לנשיא קלינטון "לחדול מההצהרות בעניין ירושלים".
אחריו עלו ותיקי לוחמי הצנחנים שהשתתפו בשחרור ירושלים, ואחריהם רעייתו של נתן שרנסקי, אביטל שרנסקי, שאמרה: "ירושלים, לפני שלושים שנה את החדרת לנו את תודעתנו היהודית הלאומית, היום, שלושים שנה אחר כך, אנו נאספים להודיע לך 'לא שכחנו'. לא נטשת אותנו ואנחנו לא נטוש אותך בשנה הבאה ולשנה הבאה אחריה ואחריה ואחריה, בירושלים הבנויה, עד עולם".
עוד אחד מכוכבי הערב היה תת אלוף במיל' אריה אלדד, שהשתחרר מצה"ל רק לאחרונה. אלדד, בנו של ד"ר ישראל אלדד, ממנהיגי הלח"י ומהדמויות האידאולוגיות הבולטות של הימין, אמר: "בשם אבותיי שהיו ובשם בני ילדי שיהיו בירושלים לעד, בי נשבעתי לא אתן לחלקך לנתחים, לא יגעו בך עירי".
בנימין נתניהו, שהגיע גם הוא לעצרת, לא נאם. הוא אמר כי "אני חושב שמדינה שמוכנה לוותר על סמליה הנצחיים, זה כמו גוף שמאבד את הנשמה שלו, וגוף ללא נשמה מתפורר. אנחנו נשמור על הנשמה שלנו, אנחנו נשמור על ירושלים. ירושלים היא הלב".
מאיר ניצן, ראש עיריית ראשל"צ, איש מפלגת העבודה, אמר במקום כי "זוהי הפגנה לאחדות ירושלים. אני לא נמצא פה עם הימין. אני נמצא פה עם עם ישראל… אני אוהב את ירושלים, אני בטוח שגם ברק אוהב את ירושלים".
יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים בארה"ב, רון לאודר, אמר בעצרת למען ירושלים כי "מיליוני יהודים בעולם עומדים לימין אזרחי ישראל המתנגדים לחלוקת הבירה". בקרב חלק מיהודי ארה"ב נשמעה ביקורת על השתתפותו של לאודר בעצרת.

תקריות בירושלים

פעילת ימין קיצוני, שהתחפשה לערביה, נתפסה הערב בשער השלשלת, בכניסה להר הבית, שעה שניסתה להיכנס להר הבית. האישה הועברה להמשך חקירה בתחנת העיר העתיקה.
בתקרית אלימה היום בעיר: שלושה ערבים נפצעו קל בקטטה שפרצה עם כמה יהודים ברחוב השלשלת בירושלים. לדברי הערבים, פרצה הקטטה לאחר "שהיהודים הפכו כמה דוכנים של רוכלים ערבים". כוח משטרה הפריד בין הצדדים.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מפגינים, הערב בירושלים
צילום איי פי
ארכיון ידיעות אחרונות
פנה לקלינטון. אולמרט
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים