שתף קטע נבחר

סימן טוב ומזל טוב: מרכבה 4 גם למילואימניקים

מפקד חטיבת השריון שהתחדשה בטנק המתקדם, הביע סיפוק רב: "מראים לאנשי המילואים שההבטחות הן לא רק על הנייר"

חטיבת השריון הוותיקה משתדרגת: חטיבת המילואים "קרייתי", שהוקמה עם קום המדינה והשתתפה ברוב מערכות צה"ל, היא הראשונה מבין חטיבות המילואים שהצטיידה בטנקי מרכבה סימן 4.

 

"זאת תחושה נהדרת", אמר בסיפוק רב ל-ynet מפקד החטיבה, אלוף-משנה יאיר וולנסקי, "גם בגלל שאנו מציידים את הלוחמים באמצעי הלחימה מהטובים שיש, וגם שאנו מראים למילואימניקים שההבטחות הן לא רק על הנייר".

 

מדובר באחת מחטיבות השריון הוותיקות ביותר בצה"ל. היא הוקמה במהלך מלחמת העצמאות ובין השאר לקחה חלק בכיבוש לטרון במלחמת ששת הימים והשתתפה בלחימה בגזרה הסורית במהלך מלחמת יום כיפור.

 

"בהתחלה היו לחטיבה את טנקי השוט, ובשנות ה-80' בוצעה ההסבה הראשונה לטנקי המרכבה סימן 1", פירט אל"מ וולנסקי את ההיסטוריה החטיבתית, "לפני שלוש שנים החל תהליך המעבר לטנקי המרכבה סימן 4, תהליך שבוצע בהדרגה והושלם כעת. זה שם אותנו במקום מרכזי בשדה הקרב עמו אמור להתמודד צה"ל".

 

בנוסף לשיפור יכולותיה של החטיבה, השדרוג הגדול מהווה גם נקודת ציון משמעותית עבור חיל השריון. "עם השנים והתקדמות הטנקים, אנו מחויבים לשדרג את האמצעים גם בחטיבות המילואים", הסביר את התהליך קצין שריון ראשי, תת-אלוף יגאל סלוביק.

 

"מעלה את תחושת האחריות"

לדבריו, "אחרי שיש לנו חטיבה סדירה אחת, 401, כולה על טהרת מרכבה סימן 4, העברנו דגמים ישנים יותר למילואים. זה גם מסר למילואים וגם מקדם אותנו עם חטיבה נוספת בעלת הטנקים הטובים הללו. זאת לא קפיצת מדרגה אלא עשר מדרגות".

 

הוא ציין כי "העובדה שלחטיבת המילואים טנקי מרכבה סימן 4, לא תצריך מהחיילים החדשים שישתחררו מהסדיר ויעברו למערך המילואים, לעבור הסבה 'אחורה' לכלי ישן יותר".

 

מצדם של המילואימניקים, השדרוג מורגש בכל רגע במהלך האימונים. "הם עברו הכשרה מתאימה ורואים באחוזי ההתייצבות שלהם, לפעמים גם 120 אחוז, כמה השינוי הזה מתקבל בברכה", אמר אל"מ וולנסקי, "לכולם ברור שלצד החגיגות, זה גם מעלה את הצפייה ותחושת האחריות מאיתנו בעת חירום".

 

קצין שריון ראשי גילה כי כעת, לאחר שהמהלך בחטיבת "קרייתי" הושלם, על הפרק לצייד חטיבת מילואים נוספת בטנק מרכבה סימן 4. "במקביל, אנו נפעל במהלך תוכנית החומש גם לשדרג באמצעים מתאימים את חטיבות הסדירות", אמר.

 

במנהלת הטנק (מנט"ק) במשרד הביטחון, המתכננת ומייצרת את הטנקים מסוג מרכבה, הביעו שביעות רצון מהכנסת המרכבה סימן 4 לחטיבת המילואים הראשונה. בכיר במנהלת אמר כי מושקעים מאמצים רבים כדי להטמיע את הטנקים האלה ולהכשיר את אנשי המילואים להפעילם, ובמקביל מתבצעים כל העת עדכונים טכנולוגיים בטנקים האלה כדי להתאימם לשדה הקרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכבה סימן 4. "במקום המרכזי בשדה הקרב"
צילום: שלום בר טל
מומלצים