שתף קטע נבחר

צפו בגדוד הבדואי מתאמן: "למנוע עוד חטיפה"

גדוד הסיור המדברי, שרובו מורכב בני מיעוטים, פועל דרך קבע בגזרה בה נחטף גלעד שליט. "זה פצע פתוח ברמה האישית והלאומית", סיפר המג"ד שרמז כי אם תתפתח סיטואציה דומה - יבוצע ירי שיסכן גם את החטוף: "נמנע חטיפה בכל מחיר"

חמש שנים לאחר חטיפת גלעד שליט, גם בגדוד הסיור המדברי של צה"ל מפיקים לקחים. "זה פצע פתוח ברמה הלאומית וגם ברמה האישית אצלנו", סיפר סא"ל מאיר אלמלם, מפקד הגדוד, שלוחמיו נטלו חלק בקרב מול חוליית המחבלים ב-2006.

 

כמפקד בכיר בגזרת עזה, אחריותו היא לוודא שהמקרה לא יחזור על עצמו, ומדבריו עולה כי אם חייליו ייקלעו שנית לאותו מצב, יהיו מוכנים למנוע עוד חטיפה בכל מחיר - לרבות ביצוע ירי שיסכן את החטוף. "אני מקווה ומאמין שעושים הכל כדי להשיב את גלעד", הוסיף סא"ל אלמלם, "כולי תקווה שכך יהיה, בלי להיכנס למחירים, ואנחנו מצדנו עושים כל שביכולתנו, כולל בהוראות פתיחה באש, בפעולות ובתרגילים שונים, כדי שזה לא יקרה שנית".

 

אחד מאותם תרגילים, שנועדו לשמור על הגדס"ר בכוננות לקראת עימות אפשרי בגזרה הדרומית, נערך אתמול (יום ב') במרכז לאימוני יבשה בצאלים, לעיני מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, ומפקד אוגדת עזה, תא"ל יוסי בכר. לוחמי הגדוד, רובם בדואים ובני מיעוטים, תרגלו באימון פעילות בשטח בנוי נגד משגרי רקטות וחוליות מחבלים, וכן התקפות בשילוב טנקים וכלי רכב משוריינים. "כל מה שמצפה לנו במצב אמת ברצועה", תיאר סא"ל אלמלם.

 

לדבריו, כפי שהחמאס מתכונן לעימות מול צה"ל ומתחמש החל מבטילים ורקטות וכלה באמצעים שאמורים לחבל בתמרון הקרקעי הישראלי - גם חייליו ויתר הכוחות מגבשים מענה לאתגרים המבצעיים השונים. "גם אנחנו למדנו מה לא היה בסדר", הבהיר סא"ל אלמלם. "ברור שיש אויב ויש איום, אך אנו נדע להתמודד מולו. כרגע השקט עדיין נשמר בגדול, וזה מראה שגם בצד השני לא ממהרים להגדיל את הלהבות".


הלוחמים באימון. "מוטיבציה הולכת וגדלה" (צילום: דובר צה"ל)

 

כחלק מהרחבת היכולות בשטח, השתלבה לראשונה באימון הגדודי גם פלוגת מילואים, ובה כמה עשרות לוחמים ששירתו בעבר בגדס"ר. הפלוגה החדשה, בפיקודו של רס"ן (מיל') יוני יצחק, הוקמה באחרונה כחלק מהרצון לאחד מחדש ביחידה אחת את בני המיעוטים בעלי הניסיון הקרבי הרב. "מעבר לפן המבצעי, יש פה גם היבט חברתי ממדרגה ראשונה", הסביר גורם צבאי, "לתת לחבר'ה האלה שוב את התחושה שהם תורמים למדינה, ויש להם המון מה לתרום".

 

"מוטיבציית הלוחמים הולכת וגדלה, והם כמובן מבקשים הכרת תודה על כך. אנו פועלים במישור הזה", ציין גם סא"ל אלמלם, שיסכם בקרוב שנתיים כמפקד הגדוד. לדבריו, לצד האתגר האישי מול הלוחמים, ממנו הוא שואב סיפוק רב, בולטת בתפקידו האחריות המבצעית הרבה. "אין ספק שאנחנו נמצאים באזור מאוד מאתגר, עם הרבה פעילות, התרעות וצורך להיות חדים ומוכנים לכל. בכל מקרה, לא הייתי מוותר על השנתיים האחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יש לחבר'ה המון מה לתרום"
צילום: דובר צה"ל
"יש איום, אך נדע להתמודד"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים