שתף קטע נבחר

הנציג הפלסטיני בכה באו"ם: "זה הזמן להכיר בנו"

בדיון במועצת הביטחון פרץ הנציג הפלסטיני מנסור בבכי, כשדיבר על מדינה - בחזרה הגנרלית לקראת הדיון בעצרת הכללית. השגריר הישראלי פרושאור הזהיר מהכרזה חד-צדדית: "בשם מי תוגש הצעת ההחלטה לאו"ם - עבאס או חמאס?"

דיון שגרתי במועצת הביטחון של האו"ם על "המצב במזרח התיכון, לרבות השאלה הפלסטינית", הפך הערב (יום ג') לחזרה גנרלית של הדיפלומטיה הישראלית והפלסטינית לפני כינוס העצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר, בה עשויה לעלות להצבעה החלטה על הכרה במדינה פלסטינית.

 

הנציג הפלסטיני, ריאד מנסור, קרא לאו"ם להכיר במדינה פלסטינית. "זה הזמן להפסיק את הכיבוש. זהו הזמן לפלסטין עצמאית", הוא קרא ופרץ בבכי.

 מנגד, שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הזהיר כי הדרך הפלסטינית לעקוף את שיחות השלום ולפנות לעצרת הכללית של האו"ם, "תוביל בסופו של דבר לתסכול ואלימות".

 

בהמשך פנה פרושאור לנציג הפלסטיני ושאל אותו: "מר מנסור, בשם מי תגיש את הצעת ההחלטה לאו"ם - עבאס או חמאס?" בפנייה לחברות מועצת הביטחון, אמר השגריר הישראלי: "אנחנו צריכים פתרונות ולא החלטות, דיאלוג ולא מונולוג, שיחות ישירות ולא הצהרות חד-צדדיות".

 

פרושאור אמר לנציג הפלסטיני: "מר מנסור, שוררת אי ודאות לגבי ההנהגה הפלסטינית - עתידה של הממשלה הפלסטינית המתהווה, קבלת תנאי הקוורטט, תהליך השלום, שליטה של כוחות הביטחון ועוד שאלות רבות אחרות. ישראל והקהילה הבינלאומית צריכות לקבל תשובות ברורות, לגבי משמעות הסכם האחדות של הפלסטינים. מבחינת ישראל האחדות הפלסטינית מתבטאת בינתיים בירי על אזרחיה וחסינות למחבלים".

 

הוא אמר כי לפלסטינים אין את התנאי הבסיסי ביותר לקיומה של מדינה: "הדבר הוא השליטה היעילה של הרשות הפלסטינית על שטחיה. החמאס עדין שולט ברצועת עזה באופן מלא".

 

ארה"ב: "בידוד ישראל לא יקדם מדינה פלסטין"

בניסיון לשכנע את חברי מועצת הביטחון שהקרקע אינה בשלה למדינה פלסטינית, אמר השגריר הישראלי: "הרשו לי להיות ברור: פעולה חד צדדית לא תביא שלום לאיזורנו. יוזמת הפלסטינים באו"ם עשויה להיראות כביכול אטרקטיבית, אבל בפועל היא מסיטה אותנו מהדרך האמיתית לשלום. אין קיצורי דרך. אי אפשר לעקוף את דרך השלום. עליכם ועלינו לעשות פשרות וויתירים. עליכם לרדת מהדרך ללא מוצא של פעילות חד צדדית ולחזור לעבודה הקשה של עשיית שלום".

 

המשקיף הפלסטיני האשים את ממשלת ישראל, "הימנית-קיצונית, שמחבלת בכל מאמץ ליחסי שלום. כל התירוצים צריכים להידחות". בפניה לחברי מועצת הביטחון, הוא אמר: "ההחלטה לא קשה. היא הגיונית, צודקת ועומדת בהחלטות מועצת הביטחון - שתי מדינות בהתבסס על גבולות 67'. ההנהגה הפלסטינית נותרה מחויבת לספטמבר 2011, תאריך שנקבע על ידי הקוורטט להשלמת הסכם שלום, תאריך שיכול ליצור את הדינימקה החיובית לפריצת דרך".

 

מנסור אמר שהצורך בהחלטה עכשיו נובע מהכישלון לשכנע את ישראל ב-20 השנים האחרונות, "לסיים את הכיבוש והפעילות הבלתי חוקית של ההתנחלויות. הזמן לשינוי הוא עכשיו. אנחנו רוצים לבקש הכרה של האו"ם בגבולות 67'. 120 מדינות תומכות בזכותנו למדינה. פעולה של האו"ם בעצרת או במועצת הביטחון תקדם את השלום שאנחנו רוצים בו. זוהי אינה פעולה חד צדדית. זה ישכנע את ישראל שעמדתה נדחתה והיא תנטוש את פעילותה החד צדדית והבלתי חוקית בהתנחלויות".

 

בדיון נשאה דברים גם סגנית שגרירת ארצות-הברית באו"ם, רוזמרי דיקרלו, שאמרה

 שוושינגטון מחויבת לפתרון צודק. "דברי הנשיא אובמה הניחו את היסודות להמשך המשא-ומתן. המקום היחידי לפתור את נושאי הליבה הוא במו"מ בין הצדדים ולא באו"ם. המיקוד שלנו הוא על עידוד משא-ומתן ישיר על בסיס דברי הנשיא אובמה". בהמשך היא אמרה: "זהו הדיון האחרון באו"ם לפני כינוס העצרת הכללית. מאמץ לבודד את ישראל בעצרת לא יקדם מדינה פלסטינית. ארה"ב לא תתמוך בהחלטה כזו. אין קיצורי דרך. צריך להימנע מהעדפת מהלכים סמליים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריאד מנסור פרץ בבכי : "הפסיקו הכיבוש"
צילום: רויטרס
רון פרושאור
צילום: שחר עזרן
מומלצים