שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

הרופאים הפגינו: "נסתפק במשכורת פקיד אוצר"

רופאים ומתמחים משלושת בתי החולים בחיפה התכנסו במרכז חורב בכרמל במחאה על הסחבת במו"מ עם האוצר. גם אנשי האוהלים הצטרפו להפגנה. הם חסמו את הכביש לזמן קצר וקראו: "הרופא עייף והאוצר בכיף"

כ-200 רופאים ומתמחים משלושת בתי החולים בחיפה, שמוחים על העיכוב במשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית לאוצר, התאספו אחר הצהריים (יום ד') להפגנה משותפת סמוך למרכז חורב בכרמל. גם אנשי האוהלים, שמוחים על העלייה במחירי הדיור, הביעו תמיכה עם הרופאים והצטרפו להפגנה. ynet העביר שידור חי מההפגנה.

 

מאבק הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הרופאים והמתמחים, מבתי החולים רמב"ם, הכרמל ובני ציון, לצד נציגים מקופות החולים ומהמרפאות הקהילתיות, חסמו את הכביש הסמוך לזמן קצר, אך פונו על-ידי המשטרה. הנהגים שחלפו מולם הגיבו בצפירות הזדהות.

 

 

הם טענו שהמאבק שניהלו עד כה היה מתון מדי, וקראו לממשלה לסיים בהקדם את המשא ומתן כדי שיוכלו לחזור לעבודה בתנאים משופרים. בהפגנה צעקו: "איפה הממשלה?", "הרופא עייף והאוצר בכיף", "החולה במסדרון, מחכה לפתרון" ו-"לא נחזור לעבוד בלי שכר וכבוד". באחד השלטים כתבו: "ב-30 שקל ברוטו קשה לקנות אוכל" ו-"נסתפק במשכורת פקיד אוצר".

 

הרופאים שהגיעו להפגנה הוזמנו גם לחתום על מכתב ההתפטרות, איום אותו יממשו במידת הצורך. לדברי המארגנים, עוד מאות רופאים ברחבי הארץ חתמו במקביל על אותו המכתב. "לא נוותר, בסוף נתפטר", הוסיפו.


הרופאים מפגינים. "ב-30 שקל קשה לקנות אוכל" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

ד"ר שגיא אורן, אחד המתמחים שחתם על המכתב, אמר ל-ynet: "ההורים שלי שבתו ולא קיבלו כלום בשנות ה-80. סבא שלי גם היה רופא ולא הגיע לשום מקום. אני מקווה שבאיזושהי נקודה מישהו ייקח את עצמו בידיים ויפתור את הבעיה באמת ולא בכאילו".

 

"אנחנו מדברים מהלב"

"המחאה היא על הדבר הבסיסי ביותר - פשוט להתקיים, לנהל משפחה", ציין רופא מתמחה, שהגיע להפגנה עם אשתו, גם היא רופאה. "הילדה שלי לא צריכה להגיע לבית חולים כדי לינוק כי אמא שלה עושה 7-8 תורנויות בשבוע. לפעמים אתה רק שומע שהיא התחילה ללכת, כי אתה לא היית שם".

 

"אתה חוזר מתורנות ואתה לא מסוגל בכלל לתפקד, אך הכל בשביל מטרה חשובה שאנחנו אוהבים ורוצים לעשות", הוא הדגיש. "אנחנו משתוקקים שהמשא ומתן יסתיים כדי שנוכל לעבוד, ללמוד ולהתמחות בכבוד, וכן לתת לחולים שלנו את הטיפול הנכון, המתאים והבריא שמגיע להם".


"שמישהו ייקח עצמו בידיים ויפתור את הבעיה" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

יו"ר ועד הרופאים בבית החולים רמב"ם, ד"ר חיים טולדנו, הודה כי השאלה האם המחאה תביא לתוצאות עודנה פתוחה, "אבל זוהי מצוקת הרופאים ואנחנו מדברים מהלב", הבהיר, "אנשים כואבים, גם בחום הזה אנחנו מפגינים ולא מוכנים לוותר". לדבריו, "המשא ומתן לא מתקדם משום שהמעסיקים מתעקשים וגם אנחנו מתעקשים. אנשים לא מוכנים לוותר, הם רוצים שהשכר יהיה הולם יותר והתנאים של המתמחים והמומחים יהיו מתאימים".

 

אחד בשביל כולם

בני אדרי, אחד מדיירי האוהלים שבא לתמוך במפגינים, הסביר כי "אם אני לא אהיה כאן עכשיו בשביל הרופאים - יכול להיות שהרופא לא יהיה שם בשבילי כשאזדקק לו. יש היום עוד עשרות מקומות שבהם נמאס לאנשים", הוא המשיך. "בין אם מדובר במישהו שעובד בשירות המדינה, משלם ארנונה או תמורת דלק - זה הכל קשור. יש כל כך הרבה מערכות שנמצאות במצב בעייתי, שאתה מבין שהכל נמצא בקריסה".


רופאים מתל השומר נושאים אלונקות, הבוקר (צילום: הדר כהן)

 

המחאה החלה היום עוד בשעות הבוקר, אז יצאו מאות רופאים בכל רחבי הארץ לצעדות והפגנות בכבישים. רופאים מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר הפריעו לתנועה בצומת בר-אילן ונשאו אלונקות ושלטים עליהם נכתב: "ביבי, תן כתף". צעדות מחאה דומות, בהשתתפות עשרות רופאים, נרשמו גם בפתח תקווה, ברעננה ואף לאורך כביש 90, ממחלף אליפלט לצומת מחניים שבגליל העליון.

 

צילום השידור החי: עידו בקר, הפקה: רוני גל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה מול מרכז חורב, היום
צילום: אבישג שאר- ישוב
הרופאים צעדו גם בצפת
צילום: אביהו שפירא
יו"ר ההסתדרות הרפואית לאוניד אידלמן צועד לירושלים
צילום: נועם ווינד
מומלצים