שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

הרופאים חסמו כבישים: 'ביבי, תתעורר. הכל קורס'

בבת-ים, בנהריה ובחדרה יצאו רופאים להפגנות ביומה ה-115 של השביתה. הם קראו "מפלגת השלטון, תשכבו במסדרון". סגן מנהל מחלקת ילדים בוולפסון צעד: "מרגישים שאין עתיד". פרס התקשר לד"ר אידלמן וביקש ממנו לשוב לאכול: "אתה יקר לנו"

ארבעה חודשים וחצי עברו מאז ההכרזה על שביתה, ובאופק עדיין לא נראה מוצא למשבר הרופאים . הבוקר (יום ה') המשיך יו"ר ההסתדרות הרפואית בשביתת הרעב ובצעדה לירושלים, לצד יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ורופאים ברחבי הארץ שוב יצאו להפגין. עשרות מרופאי בית החולים וולפסון בחולון, מתמחים ובכירים, צעדו ברחובות בת ים במחאה על תנאי העסקתם. בנהריה צעדו כ-30 מתמחים מבית החולים לצומת הראשי בעיר ובחדרה צעדו ברחוב הנשיא עשרות רופאים מבית החולים הלל יפה וחסמו את הכביש.

 

מאבק הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הרופאים בוולפסון קראו "ביבי תתעורר, הבריאות שווה יותר", "תתעוררו בכנסת, הבריאות קורסת", "מפלגת השלטון, תשכבו במסדרון". הם הניפו שלטים עליהם מופיעים דרישותיהם וזכו לאהדה גדולה מהתושבים. בהמשך צפויים להצטרף אליהם רופאים מבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל.


צעדת הרופאים מוולפסון. "אני רק מידרדר בשכר" (צילום: דודו אזולאי)

 

רן עצמון, סטאז'ר בפנימית ב' בבית החולים, סיפר על השכר הנמוך: "אני מרוויח בשיעורים פרטיים שאני נותן, תוך שעה, מה שאני מרוויח כסטאז'ר ביומיים. 3,700 שקלים לחודש זה לא חיים". עצמון, שיתחתן בספטמבר הקרוב, הסביר כי הוא פשוט דואג לעתיד שלו: "בצבא הרווחתי יותר, כסטודנט הרווחתי יותר. אני רק מידרדר בשכר מאז גיל 21".

  

ד"ר ישעיהו קלטר, סגן מנהל מחלקת ילדים, אמר כי הרופאים דורשים את תוספת התקנים "הכל כך דרושה. בשנות החמישים רופאים עבדו די בחינם והמדינה חושבת שהם תמיד יבואו כי זה מקצוע מכובד. הגיע הזמן שהמדינה תבין את זה". ד"ר קלטר קרא גם להוריד את מספר התורנויות ולמנות שר בריאות קבוע: "חבר'ה, תתעוררו. הכל קורס כאן. זה מתחיל בבריאות וזה נהיה מאוחר מדי. ההרגשה של הרופאים היא שאין עתיד".


הרופאים מהלל יפה. "ביבי תתעורר, הכל קורס" (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

מאיה משולם, תושבת בת ים, יצאה לרחוב עם בנה הפעוט על מנת להביע את תמיכתה ברופאים והתייחסה לשלל המחאות החברתיות. "יש לנו מדינה שלא מתחשבת באזרחים שלה, זה גועל נפש. רפואה אין כאן, אוכל אי אפשר לקנות, אין דיור. מה זה הדבר הזה? אנחנו צריכים להגיע למצב של מצרים?".

 

במקביל, עשרות רופאים וחולים מפגינים בבית החולים מאיר בכפר סבא במחאה על תנאי העסקתם. להפגנה הצטרפו חולים שהזדהו עם מאבק הרופאים, חלקם על כסאות גלגלים וחלק עם עירוי מחובר לידיהם. על גבי השלטים שנשאו החולים נכתב: "ביבי לא מחכה בתור לרופא, ואתה?".

 

שביתת הרופאים, שנכנסה ליומה ה-117, הורגשה גם בנהריה. ד"ר צביקה שלג, מתמחה במחלקת עיניים בבית החולים, צעד עם חבריו לצומת בכניסה לעיר וסיפר: "זו הפעם הראשונה שרופאים ומתמחים בבית החולים בנהריה יוצאים עם המאבק אל מחוץ לכותלי בית החולים. למדנו את עיקרי ההסכם המתגבש ממנו עולה כי אין פתרון אמיתי למאבק. הבעיה החמורה היא בפריפריה. לא ניתן להביא רופאים חדשים לצפון או לדרום שהשכר שלהם הוא 26 שקלים לשעה, פחות מעוזרת בית".


הרופאים בנהריה. "אין פתרון אמיתי למאבק" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

במקביל להפגנות, התקשר נשיא המדינה שמעון פרס ליו"ר ההסתדרות והפציר בו לשוב לאכול. "כנשיא המדינה אני מבקש ממך – שמור על בריאותך, הפסק את שביתת הרעב ושב לשולחן המשא ומתן כדי למצוא כמה שיותר מהר פתרון מוסכם לשיפור הרפואה הציבורית

בישראל".

 

לדברי פרס, "מדינה שלמה עוקבת אחריך, הוכחת מנהיגות ואומץ לב, אתה נושא על כתפיך מסר חשוב של קידום ושיפור מצבה של הרפואה הציבורית בישראל וכנשיא המדינה אני מבקש ממך - שמור על בריאותך ועל כוחותיך, אתה יקר לנו".

 

מנגד, הודה ד"ר אידלמן לפרס על התעניינותו במצבו וכן על תמיכתו במאבק הרופאים. "אני מצדי נכנס למשא ומתן במצב טוב ואני רוצה להרגיע אותך ולומר שאינני סובל עדיין מהפרעה בריאותית". יו"ר ההסתדרות הרפואית הוסיף: "אני מודה לך בשם הרופאים. שמעתי לאחרונה התבטאויותיך בעד שיפור מצבה של מערכת הרפואה הציבורית בישראל ואני מודה לך על הדברים. אני שולח תודה אישית על שיחת הטלפון - נתת לי כוחות".

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הבריאות קורסת"
צילום: ג'ורג' גינסברג
הצעדה בבת ים. "אין עתיד"
צילום: דודו אזולאי
מומלצים