שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

הלחץ משפיע: חוק מעונות היום יתוקצב במיליארד

עוד לפני צעדת העגלות סיכם שר התמ"ת עם האוצר כי הממשלה תתקצב במיליארד שקל, שיתפרסו על פני 7 שנים, את חוק הפיקוח על מעונות היום והגנים עד גיל 3 - כדי שההורים לא ישאו בעלות. יוזמות המחאה: "מדובר בקוסמטיקה ולא במהות"

הלחץ ההולך וגובר של המפגינים ממשיך לשאת פירות: בפגישה בין שר התמ"ת, שלום שמחון, ובין נציגי האוצר סוכם היום (ה') כי הממשלה תתקצב במיליארד שקל, שיתפרסו על פני שבע שנים, את יישום חוק הפיקוח על מעונות היום וגני הילדים עד גיל 3. ההחלטה התקבלה שעות לפני צעדת העגלות, במהלכה צפויים אלפי הורים לצעוד בתל-אביב ובערים אחרות במחאה על יוקר המחייה ועלות גידול הילדים בארץ. אולם, בקרב מארגנות המחאה לא נרשמה התלהבות רבה ולטענתן אין קשר בין המחאה לבין הסיכום שהושג. "מדובר בקוסמטיקה ולא במהות", אמרה ענת רוזיליו.  ynet יעביר את הצעדה בשידור חי.

 

משמעות הסיכומים בין האוצר לשר התמ"ת היא שגני הילדים ומעונות היום יידרשו לעמוד בתקני בנייה והעבודה שיקבע שר התמ"ת, אך הודות לתקצוב המדינה תישא בעלויות התאמת המוסדות לתקן. על פי החלטת הממשלה החוק צפוי לעלות

להצבעה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת כבר ביום שני הקרוב, עוד בטרם תצא הכנסת לפגרת הקיץ.

 

את הצעת החוק הממשלתית "חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות", יזם יו"ר הוועדה לזכויות הילד, חבר הכנסת זבולון אורלב. מדובר בהצעה ששמה לה למטרה להסדיר את הרישוי לפעוטונים ומעונות היום מעל שבעה ילדים עד גיל 3, הפועלים כיום ללא פיקוח. ההסדרה היתה אמורה לעלות סכום עצום, אך בעקבות ההסדרה הממשלתית הדבר לא צפוי ליפול על ההורים - שלא ייאלצו לשלם סכומים עוד יותר גבוהים מאלו שהם משלמים כעת.

 

עידן חדש של חינוך לגיל הרך"

בנוסף, נקבע כי שר התמ"ת יקבע את הקריטריונים הבטיחותיים, הפיזיים והסביבתיים להפעלת גן ילדים באישור ועדת העבודה והרווחה, ואדם שיחרוג מהתנאים הללו דינו יהיה שנת מאסר. תקנות החוק נועדו, בין היתר, להסדיר נושאים כמו גובה התקרה במעון, שטח החצר, גידור, מעקה ביטחון, גודל המטבחון והיקף חדר השירותים.

 

"תוך ימים ספורים נשלים את אישור החוק בוועדה ובמליאת הכנסת, ובכך ייפתח עידן חדש של חינוך לגיל הרך בישראל", אמר יו"ר הוועדה ח"כ אורלב, "ההקצאה התקציבית מבטיחה שדרוג התנאים במעונות, בטיחות הילדים והכשרת הצוותים המטפלים. עם זאת, לא צפויה עליית מחירים במעונות ובגנים, הודות לתקציב שהושג. תם עידן ההפקרות. המדינה

לוקחת אחריות על חינוך הפעוטות".

 

יו"ר המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן בירך ואמר: "היום הוא יום בשורה לילדים ולהורים, אנחנו מגלגלים את החוק למעלה מעשור ועד כה ללא תוצאות. כיום קיימת בנושא הפקרות מוחלטת, גני ילדים פועלים ללא רישיון בתנאים בטיחותיים מזוויעים, אין פיקוח על הגנים ולמעשה בכל יום שעובר אנו מסכנים את בריאות הילדים פוגעים בהתפתחות החינוכית שלהם".

 

לדבריו, "ניתן לומר שאם החוק לא היה מגובה בהשקעה תקציבית אז הנטל היה נופל על ההורים וכעת אני מקווה שאנו יוצאים למהפכה בכל הקשור לחינוך והטיפול בגיל הרך".

 

"מדובר בלעג לרש"

אולם, לא כולם מרוצים. רחל עזריה, חברת מועצת עיריית ירושלים, הנמנית על יוזמות צעדת העגלות בבירה, אמרה כי "זו אחיזת עיניים, וזה רחוק מלפתור ואפילו להקל על מחירי המעונות. הממשלה נבהלת מכך שמעמד הביניים דורש את מה שמגיע לו - חינוך לילדינו במחיר סביר. הגיע הזמן להעביר את מעונות היום למשרד החינוך ולתקצבם כראוי".

 

לדבריה, "המשמעות האמיתית של הוספת מיליארד שקלים לשדרוג המעונות היא נתינה של פחות מ-30 שקל לחודש לילד, סכום שאינו מהווה כל הקלה לאמהות החד הוריות".

 

ענת רוזיליו, הנמנית גם היא על יוזמות המחאה, הוסיפה: "תקצוב חוק הפיקוח לא רלוונטי למחאה שלנו שתצא הערב. החוק והתקצוב לא נותנים פיתרון לציבור ההורים הצעירים שמשלמים מדי חודש משכנתא שנייה עבור מעונות ומטפלות". היא הדגישה: "חוק הפיקוח למעונות עוסק בשדרוג המעונות ולא בסבסוד שלהם, בקוסמטיקה ולא במהות".

 

חנן דגן, מנכ"ל איחוד גני ילדים, הביע חשש שהתקצוב הממשלתי לא יספיק לכל מסגרות הגיל הרך: "תקצוב של מיליארד שקל אינו מספיק ומדובר בלעג לרש העלויות לכל מסגרות הגיל הרך. הן גבוהות בהרבה ומוערכות בשני מיליארד שקלים לפחות. אנחנו תומכים בחוק וחושבים שהוא ראוי, אבל ללא תקצוב מתאים העלויות יתגלגלו על ההורים שגם כך קורסים תחת הנטל".

 

מהארגונים המפעילים את המעונות נמסר בתגובה: "המדינה אינה נוטלת אחריות על חינוך הפעוטות, אלא רק זורה חול בעיניים. ההתחייבות התקציבית של הממשלה היא לעג לרש. לא רק שאינה 'מגרדת' אפילו את בסיס הדרישות והצרכים, אלא שפריסתה על-פני שנים מעידה על חוסר רצינותה ומלמדת שאין בה ממשות. חבל שגם הוועדה לזכויות הילד נופלת בפח ומריעה במקום שצריך להתריע".

 

אתמול המחאה הובילה להתקפלות נוספת של האוצר. שרי התמ"ת והאוצר הודיעו כי הגיעו להסכמות בעניין הפחתת מחיר החלב ופתיחת משק החלב לייבוא. ההסכמות אושרו על-ידי ראש הממשלה, למרות התנגדות שרת החקלאות.

 

גם רפורמת הדיור של ראש הממשלה היתה תגובה למחאת האוהלים. הוא אמר כי מימוש חוק הווד"לים יאפשר הוספה של עוד 50 אלף דירות, הבטיח בנייה לשכירות מוזלת והנחה של 50% לסטודנטים בתחבורה הציבורית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון
צילום: אביהו שפירא
צילום: צביקה טישלר
אילוסטרציה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים