שתף קטע נבחר

האוצר: עלות דרישות המחאה - כ-60 מיליארד שקל

משרד האוצר מפרסם הערכה כללית של עלות דרישות המוחים בהפגנות השונות. יישום פתרונות לדיור בר השגה יעלה "מיליארדי שקלים", דרישות האימהות מסתכמות ב-27 מיליארד שקל, תביעות הרופאים יעלו כ-2.5 מיליארד שקל

משרד האוצר פרסם הערב (ה') לראשונה הערכה כללית של עלות יישום הדרישות השונות של אנשי המחאה החברתית, וקבע כי היקפה יהיה כ-60 מיליארד שקל. עלות זו משקללת את הפיתרונות שדורשות תנועות המחאה השונות כמו אנשי מחאת האוהלים, האמהות, הסטודנטים, הרופאים, ההסתדרות, ועוד.

 

 

על פי הערכת האוצר הפיתרונות לדיור במעונות הסטודנטים מוערכים בכ-300 מיליון שקל. חלק מהם כבר הוצגו במסיבת העיתונאים שכינס ראש הממשלה במהלך השבוע.

 

האוצר לא כימת את העלויות לדרישות לדיור בר השגה, וקבע באופן כללי כי הן יגיעו למיליארדי שקלים. עלות הורדת מחירי הארנונה, להערכת האוצר, היא עשרות מיליוני שקלים.

 

באשר להפשרת חוק הדיור הציבורי מדובר בהערכה של כחצי מיליארד שקל; הקצאת קרקעות המדינה בשיטת המחיר למשתכן בה מציעים הקבלנים את מחיר הדירה הסופי במקום את מחיר הקרקע הגבוה ביותר מוערכת בכשני מיליארד שקל; והקמת קרן של המדינה להשתתפות בהוצאות פיתוח הקרקע מוערכת בכמיליארד שקלים לכל 160 אלף יחידות דיור.

 

דרישות ההסתדרות הכוללות עסקאות קומבינציה עם קבלנים שיבנו דיור בר השגה, ויתור מצד המדינה לתשלום על קרקעות והקמת ועדה בלתי תלויה לגיבוש קריטריונים לזכאות - מוערכים במשרד האוצר בכחמישה מיליארד שקל.

 

על פי טענת האוצר, דרישות האימהות מסתכמת ב-27 מיליארד שקל. על פי הערכה זו חוק חינוך חובה חינם מגיל שלושה חודשים עלותו לפחות 16 מיליארד שקל. הרחבת חופשת הלידה תעלה למדינה מיליארד שקל וההכרה בהוצאות למשפחתונים ומטפלות לצורך החזרי מס תעלה עוד 7 מיליארד שקל.

 

ביטול תשלום לילד בעגלה בתחבורה ציבורית יעלה כ-10 מיליון שקל. גם הנהגת חופשת אבהות נכנסה לרשימת המכולת שהכינו באוצר וביחד עם הארכת חופשת הלידה עלות פיתרון זה יעלה כ-800 מיליון שקל.

 

ההערכה לעלויות דרישות הרופאים מוערכת בכ-2.5 מיליארד שקלים. מחאת הדלק בה דרשו המוחים להגביל את המס עד 30% מוערכת בכ-8 מיליארד שקל. דרישות השלטון המקומי להפחתת מסים עקיפים, הוזלת המים בכ-30% והקצאת תקציבים נוספים לחינוך ברשויות - מוערכות בלמעלה מ-3 מיליארד שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת האוהלים בתל אביב
צילום: עופר עמרם
מומלצים