שתף קטע נבחר

מהפך: בגרות בקולנוע כבר לא שווה כמו כימיה

ועד ראשי האוניברסיטאות החליט לשנות את שיטת מתן הבונוס לציוני הבגרויות ולהעדיף מקצועות ליבה. מי ירוויח ומי יפסיד?

שיקלול ממוצע הציונים משתנה: ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) החליט הבוקר (יום א') על שינוי שיטת הבונוסים לציוני בגרות בקבלה לאוניברסיטאות ועל מתן העדפה ללימודים מוגברים במקצועות הליבה: מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, היסטוריה, ספרות ותנ"ך. עם זאת, ההחלטה החדשה תיכנס לתוקף רק בעוד שנתיים.

 

עד כה, אוניברסיטאות מסוימות החליטו על דעת עצמן אם להעניק משקל עודף לבגרויות במתמטיקה ובאנגלית. כעת, בעקבות החלטת ור"ה, מקצועות הליבה יזכו את התלמידים בבונוס גבוה יותר מאשר במקצועות הלימוד האחרים, כגון סוציולוגיה וגיאוגרפיה. בנוגע לבתי הספר במגזרים הערבי והדרוזי הוחלט להכניס למסגרת מקצועות הליבה עברית וערבית מוגברת.

 

בנוסף על-פי החלטת ור"ה, באפשרות כל אוניברסיטה להחליט באופן פרטני אם להוסיף מקצועות בודדים לרשימה בסיסית ומוסכמת, בהתאם לתחומי הלימוד השונים. כך למשל, הפקולטה למדעי החברה תהיה רשאית לתעדף תלמידים שלמדו באופן מוגבר מקצועות השייכים למדעי החברה.

 

כמו כן, כדי לא לפגוע בתלמידים הוחלט כי שיטת הבונוסים החדשה תיכנס לתוקף רק בעוד שנתיים, כאשר לגבי תעודות בגרות שיונפקו משנת תשע"ג ועד תשע"ה - יחושבו שני ממוצעי בגרות מיטביים על סמך הבונוסים בשתי השיטות, הקיימת והחדשה, והגבוה ביניהם הוא שייקבע. לגבי תעודות הבגרות שיונפקו משנת תשע"ו ואילך - חישוב ממוצע הבגרות יבוצע על-פי שיטת הבונוסים החדשה.

 

לפי השיטה החדשה, תלמידים הנבחנים בבגרות ברמה של חמש יחידות באחד ממקצועות הליבה ייזכו לבונוס של 25 נקודות ונבחנים בבגרות של ארבע יחידות יקבלו תוספת של 15 נקודות. בנוגע למקצועות הנוספים, תלמידים הנבחנים בבגרות ברמה של 5 יחידות יקבלו 10 נקודות בונוס ואלו הנבחנים ברמה של ארבע יחידות יקבלו 5 נקודות. תוספת הבונוס תינתן רק מציון 60 ומעלה במבחן הבגרות.

 

יו"ר ור"ה, פרופסור רבקה כרמי, אמרה אחרי ההחלטה: "על-פי שיטת החישוב הנוכחית, ניתן בונוס מוגבר לרשימה ארוכה הכוללת 115 מקצועות לימוד. כאשר על כל מקצוע כמעט ניתן בונוס שווה, זה מייתר את משמעותו של הבונוס שאמור להיות תמריץ ייחודי. שיטת החישוב החדשה נועדה לצמצם את מספר מקצועות הלימוד לבגרות עליהם ניתן בונוס מוגבר למקצועות הבסיסיים בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
25 נקודות בונוס. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים