שתף קטע נבחר

החרדים לא מוחים, הם מנצחים בכנסת

בעיית הדיור אינה חדשה, אך בעוד שהפוליטיקאי החרדי דואג לבוחריו - שאר הח"כים בונים שרירי פה ולא דירות

מבול המחאות של הקיץ אמנם החל על-ידי צעיר חרדי שרצה לאכול קוטג', אך לגל המחאות שפרצו בעקבותיו, בעיקר בנושא הדיור ומחאת האמהות החדשה, קולו של המגזר הדתי, ובעיקר החרדי לא נשמע. זה לקח שבועיים עד שאחד מהפרשנים הכלכליים קרא לילד בשמו וטען כי הם-הם האשמים במשבר הכלכלי.

 

לכאורה, דווקא המגזר הדתי והחרדי אמורים להיות הראשונים לדאוג לנושאים הללו. מצוקת הדיור במגזר החרדי היא אחת הבעיות העיקריות היושבות לפתחי הרבנים והעסקנים. רוב הערים הצפופות ביותר בישראל הן חרדיות, ובכל שנה מתווספים במגזר הזה אלפי זוגות חדשים, הזקוקים לבית נאמן בישראל.

 

גם אחוזי הילודה הגבוהים במגזר גורמים לכך שרוב ההכנסה (המגיעה לרוב מקצבאות שונות) והמסתכמת, לפי נתוני הלמ"ס, בכ-2,000 שקל לנפש בחודש, הולכת במכולת למוצרי בסיס ואחזקת המשפחה. ובכל זאת, הארץ צועקת - והמגזר חי את חייו. איך זה קורה?

 

ותודה לח"כים

התשובה לחידה נעוצה בשיטה הדמוקרטית, ובמנהיגי הציבור הכללי - אותם 104 חברי כנסת לא-חרדים, שאמורים לדאוג לאוכלוסיות שאותה הם מייצגים, אך עד היום מילאו את פיהם מים ואת כיסאותיהם דבק, למען לא ימושו מדל"ת אמותיהם.

 

16 חברי כנסת חרדים יש בכנסת, והם אויבים מרים – ספרדים, ליטאים וחסידים. אשתקד ראינו איך הם אפילו לא יכולים ללמוד אחד אצל השני. אבל כשיש בעיה לציבור שלהם – הם יודעים לאחד כוחות ולפתור אותה. הם לוקחים את הכוח האלקטורלי שלהם כדי לסייע לציבור שלהם. 

 

האם חברי כנסת בסיעות דומות עושים כדבר הזה? הרי היתה פעם מפלגה חברתית, קראו לה "העבודה", אבל במקום לדרוש סדר חברתי הם התעסקו לרוב בסדר מפלגתי.

 

החרדים משחקים את המשחק הדמוקרטי היטב וכך מצליחים להשיג מימון לישיבות או לקצבאות ילדים, תשלומי העברה שונים או תקציבים לתוכניות פיתוח לדיור לזוגות צעירים חרדיים. שלא לדבר על השליטה האבסולוטית שלהם בגורמי התכנון – במשרדי הפנים והשיכון, וכל זה לאור האימרה "עניי עירך קודמים".

 

צדיקים, מלאכתם נעשית...

היכן הייתה לפני שבועיים התקשורת החילונית, זו שאמורה לשמור על אותם הנציגים בכנסת שיעשו את עבודתם? האם אז היו דירות? לעומתה, מבט ביומונים ובשבועונים החרדיים בחצי שנה

האחרונה מוכיח עד כמה הבעיה שם מהותית וכיצד נציגי המגזר פועלים כדי לפתור אותה, לפחות לציבור שלהם.

 

בעיית הדיור, כמו שטוענים רבים, היא בעיה הנמשכת שנים כתוצאה מרשלנות ומאי-רצון באמת לייצג את הבוחר. נכון, הפוליטיקאי החרדי הוא גם בעל אינטרס ורצון ליח"צ עצמי, אבל על הדרך הוא לפחות דואג לבוחרים שלו, ואת זה שכחו שאר חברי הכנסת שעסוקים בבניית שרירי פה ולא בבניית דירות. הרי ידוע - מלאכתם של צדיקים, תמיד נעשית בידי אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משנים מבפנים
צילום: נועם מושקוביץ
מנסים לשנות מבחוץ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים