שתף קטע נבחר

היכן אוהלי המחאה בבני ברק?

נבחרי הציבור החרדים מתריעים כבר שנם על מצוקת דיור - ודבר לא נעשה. עכשיו, כשהמחאה קיבלה מגפון תל-אביבי, על הצעירים החרדים להצטרף למאבק ולהגדיל את הסיכוי לשינוי

תכירו - שרי ונחום, זוג חרדי צעיר. הוא סטודנט לתואר ראשון ועובד למחייתו בסופר מקומי, היא מזכירה רפואית. ושניהם גרים "בכיף" בחניה לשעבר, שהיום משווקת כ"דירת סטודיו מרווחת לזוג צעיר".

 

 

אחרי ביקור חפוז אצלם בבית, כשהבנתי שכניסה לשירותים פירושה לארגן מחדש חצי מה"סטודיו", גודל המצוקה היה ברור כשמש. אותה שמש שלא נכנסה מבעד

לצוהר הפצפון, ששודרג על-ידי המתווך לתואר היוקרתי "חלון".

 

"אז למה שלא תלכו למחות עם הסטודנטים ברוטשילד?" שאלתי את נחום. והוא בתגובה ענה לי את התשובה הכי מקוממת, מעצבנת ואולי גם הכי נכונה שיש - "לא ירצו אותנו שם".

 

כבר שנים שזוגות הצעירים מהמגזר החרדי במצוקה חריפה. ההקפאה הכניסה לפריזר את מה שנשאר מיכולות ההתרחבות של הריכוזים החרדים הצעירים בערים ביתר ומודיעין עילית, והניסיונות להשתלב בערים מעורבות יצרו מוקדי חיכוך לא נעימים. כשפתרונות דיור אין, הפכו חניות באלעד, מחסנים בבני ברק ומרתפים עבשים בירושלים לקורת גג. בעיקר עבור מי שכבר לא יכול להרשות לעצמו שום דבר סביר בטווח מחירים שפוי.

 

הכתובת הייתה בבני ברק

האמת חייבת להיאמר. נבחרי הציבור החרדים מצהירים כבר שנים מעל כל במה אפשרית כי בישראל מתפתחת מצוקת דיור חריפה. לחץ מאסיבי הופעל בכל הדרגים, ללא הצלחה. העניין נתפס לעתים כבעיה פנימית נטו, של "הגטו החרדי", ובהתאם - דבר לא נעשה. עכשיו עם הרשתות החברתיות הגיעו האוהלים בלב תל-אביב, והזמירות קיבלו מגפון.

 

כשברחוב מספר אחת בתל אביב ישנים מיטב בני המעמד הבינוני באוהלים ובשקי שינה, אולי משהו סוף סוף יקרה פה. בשעה שאת בני ברק מחליפה כפר סבא, ובית שמש מומרת בראשון לציון, יש סיכוי שמשהו יזוז בכיוון הנכון. השאלה שעדיין נותרה פתוחה היא: האם מארגני המחאה ירשו לה לצאת מתחום המושב הצר שבין עובדי הייטק-סטודנטים-חילונים, ולייצר משהו שיחבר אליו את כל הנאנקים תחת המצוקה. וכן, גם את החרדים. קריאות הגנאי נגד חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד והברחתה בקללות ובמים, לא מבשרת טובות בעניין.

 

המחאה צריכה להיות גם בבני ברק

גם המגזר החרדי, זה שקולו הצטרד משנים של זעקות, כדאי לו לשתות קצת גוגל-מוגל ולחזור לזירה. מספיק להסתפק בעוד ערב משמים של "פתרונות דיור", רק כדי לגלות שבין דברי הנואמים יש עוד משהו שרוצה לעשות על גבך קופה. די כבר עם נשיכת השפתיים ומדיניות ההבלגה. מה עוד צריך להתרחש כדי שהזוג החרדי הצעיר וחסר הבית, יחדל לדחוק את עצמו לדעת בין דלת המקלחת לארון הבגדים וייצא להתקפה? מה צריך לקרות לפני שמישהו חרדי, לאו דווקא

חזן מבני ברק, יגיד בקול ברור "עד כאן, נשבר לנו"?

 

בתור מגזר שיש לו יכולת אדירה לגייס גב קהילתי ולהוציא מאות אלפים לרחובות, הגיע הזמן להפסיק לישון בשק השינה של הייאוש ולעשות מעשה. אולי מה שנתפס כמאבק תל אביבי ומה שנראה כבעיה סקטוריאלית, יקבלו פן אחר כשמפגינים יחד. 

 

כן, גם לא יזיק שאפילו בגן ורשה, בלב בני ברק, יצוצו אוהלי מחאה. זה יעזור לכולנו להפנים שרק ככה, ביחד, נצליח. המחאה, צודקת ככל שתהיה, אם לא תתפוס מספיק קהלים - תיעצר. הזוגות החרדים ימשיכו לגור במחסנים והצעירים בדירות פשפשים. אז יאללה שרי ונחום, המחאה מחכה לכם!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאהל המחאה בשדרות רוטשילד
צילום: דנה קופל
מצוקת דיור, גם בבני ברק
צילום: מיכאל שטינדל
מומלצים