שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

סערה בליכוד: "אין מחאה, כולם עם נרגילה וסושי"

בישיבת סיעה על רקע הפגנות ההמונים טען ראש העיר נשר: "אין מחאה, ביבי, כולם ברוטשילד עם נרגילות וסושי". סגן השר איוב קרא: "התקשורת משקרת, לא הפגינו כל-כך הרבה אנשים". ראש העיר בית שאן: "אם נתעלם מהמחאה נתעורר באופוזיציה"

הסערה החברתית שמטלטלת את החלונות הגבוהים כבר שבועיים וחצי, הגיעה אחר הצהריים (יום ב') למעוז מפלגת השלטון. בישיבת הסיעה של הליכוד, שבה השתתפו בכירי המפלגה, קרא ראש העיר נשר, דוד עמר, לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להיכנע ללחץ הציבורי עליו, וטען כי המחאה אינה גדולה ומהותית כפי שהיא מצטיירת בתקשורת.

 

מחאת האוהלים - סיקור מיוחד ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

ראש העיר נשר, איש המפלגה, אמר לנתניהו: "אין מחאה. ביבי, משקרים אותך. כולם ברוטשילד עם נרגילות וסושי. אין עגלה פנויה בשדה התעופה". למשמע הדברים צחקו הנוכחים. סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, איוב קרא, חיזק את דבריו, וטען כי הפגנת הענק בתל-אביב בשבת האחרונה הייתה קטנה בהרבה מכפי שהוצג: "התקשורת משקרת. אומרים 150 אלף, אני ראיתי בודדים פה ושם".

 

אבל היו בישיבה גם מי שהטיחו ביקורת בראש הממשלה. "אתם יכולים להמשיך לחשוב שאין בעיה, ותתעוררו באופוזיציה", הזהיר ראש העיר בית שאן, ג'קי לוי, בישיבה. הדברים נאמרו לאחר שחברי כנסת מהמפלגה טענו כי מאחורי המחאה על יוקר המחייה עומדים אנשי השמאל הקיצוני, ממק"י ושלום עכשיו. השר יולי אדלשטיין, סגן השר איוב קרא וח"כ אופיר אקוניס אמרו כי יש צורך בגיבוי, פרגון ואחדות שורות בליכוד.

 

נתניהו אמר כי יש בעיה של מונופולים וקרטלים, ולכן המחירים יקרים יותר. "יש בעיה, והיא אמיתית", הצהיר ראש הממשלה, "אנחנו מטפלים בה, ונפתור אותה. אני שומע כל מיני קולות שאומרים שהממשלה צריכה להתערב בחלוקה. אנחנו לא צריכים לפתוח מפעלים. אנחנו צריכים לעודד שיפתחו מפעלים, ולמנוע חסימות לתחרות. צריך לדאוג שחלוקת העוגה תהיה נכונה יותר".

 

זכרונות מהטיטניק 

עוד אמר ראש הממשלה: "אנחנו גדלים בקצב מהיר. הממשלה לא מייצרת כסף. אנחנו עושים כסף מהציבור ובעיקר מהמגזר העסקי. אסור לנו לשחוט את השור הזה. אסור לנו להיות בולשביקים. הבעיה היא הקרטלים, ואני אטפל בזה בטווח המיידי. יש לנו בעיה של יוקר מחיה, אמנם אנחנו צומחים, אבל יוקר המחיה בפער שלילי. כדי להוזיל מחירים, צריך לפתוח לייבוא ולהגדיל את התחרות, ונעשה את זה דרך ועדת הריכוזיות".

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה, הדגיש כי יש לראות במחאה הזדמנות ולא איום, ולהציג פתרונות ותוצאות. לדבריו, גם אם כל נוסעי הטיטניק היו מתחבקים חזק ושרים אחד לשני שירי הלל ואהבה, זה לא היה עוזר אם הקברניט לא מטפל בבעיה שמולו. 


רק אלפים? הפגנת הענק בתל אביב במוצ"ש (צילום: ירון ברנר)

 

ישיבת סיעת הליכוד התקיימה במקביל לפגישתם של מובילי מחאת האוהלים עם נשיא המדינה, שמעון פרס, ששיבח את המחאה הלא אלימה שלהם, וקרא להם לפתוח בהידברות עם הממשלה. במקביל, הכנסת דנה בהצעות אי-אמון בממשלה, ובמהלכן הדיונים בהן תקפו חברי כנסת את מדיניות נתניהו.

 

גם בישיבת סיעת העצמאות עסקו היום במחאה החברתית. "זו מחאה אותנטית, לגיטימית וחשובה", אמר שר הביטחון,

אהוד ברק, "כל מי שמסתובב בעולם ורואה איך מנווטות כלכלות בעולם, לדוגמה כלכלת ארה"ב, מבין שכלכלת ישראל חזקה מאוד, אך האי שוויוניות בחברה שלנו היא מהגבוהות בעולם ומתפתחת והולכת עם השנים. הנושא הזה הוא חלק מרכזי במצע שלנו עוד ממפלגת העבודה, ולבטח מאז שהקמנו את מפלגת העצמאות. אנחנו כרגע חלק מממשלה שצריכה לעשות מעשה ולנוע קדימה".

 

ברק הוסיף כי "מה שמתבקש כרגע זה עסקת חבילה רחבה במשק, שתבחן מחדש את סדרי העדיפויות העיקריים ותהיה מוכנה במקרה הצורך, גם בתוך התקציב, להיות מסוגלת להכניס שינויים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"משקרים אותך". נתניהו
צילום: גיל יוחנן
ראש העיר בית שאן, ג'קי לוי
צילום: גיל יוחנן
ח"כ שאמה. מצפה לפתרונות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים