שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כמה עולה הלוואה?
  לוויתם כסף מהבנק? זה יעלה לכם לא מעט. לקיחת הלוואה לא באה לידי ביטוי רק בהחזרי ריבית. הבנקים גובים גם שלל עמלות עבור הכסף שהם נותנים ללקוחות
  הלוואה מהבנק היא עסק יקר ולא רק בגלל הריבית שתצטרכו לשלם. הבנקים גובים תשלום, בצורה של עמלה, על עצם העובדה שהם נותנים לכם הלוואה.

   

  לעמלה הזו יש כינויים שונים ומגוונים בתעריפוני הבנקים כגון: "עמלת עריכת מסמכים" או "טיפול באשראי ובטחונות", ואולם לא מדובר בעמלה אחת, בהלוואות רבות יצטרפו לעמלה המרכזית הזו עמלות נוספות.

   

  בחשבונות פרטיים גובה העמלה נקבע כאחוז מגובה ההלוואה, במגבלות סכום מינימאלי וסכום מקסימאלי. עם זאת ראוי לציין כי רוב הבנקים אינם גובים עמלה בהלוואות בסכום של עד 50 אלף ₪.

   

  בחשבונות עסקיים גביית העמלה נעשית על פי טבלת עמלות מדורגת, גם כאן קובעים הבנקים סכום מינימום וסכום מקסימום לעסקה.

   

  יחד עם גביית העמלה העיקרית, כאמור, הבנקים גובים עמלה נוספת עבור רישום שעבודים ומשכנתא, זאת במידה וההלוואה נתמכת על בטוחות אלו. מדובר בסכום של כ-100 עד 160 ₪.

   

  בנוסף, מכיוון שאת החזר ההלוואה תבצעו בתשלומים חודשיים, אתם עשויים להיות מחוייבים גם ב"דמי גביה בגין החזר תקופתי" מדי חודש, שעומדים על כ-5 ₪.

   

  את העמלה העיקרית של "דמי טיפול באשראי" הבנקים מחייבים מראש. כלומר, בעת קבלת ההלוואה יורד מחשבון הלקוח סכום העמלה. המשמעות היא שהלקוח למעשה אינו מקבל לידיו את מלוא סכום ההלוואה.

   

  כך לדוגמה, לקוח פרטי בבנק שאושרה לו הלוואה בסך 60 אלף ₪ יצטרך לשלם "עמלת טיפול באשראי" שהתעריף הרשמי שלה יכול להגיע ל- 2.5% מגובה האשראי – 1,500 ₪ ולמעשה הלקוח מקבל הלוואה של 58,500 ₪ בלבד.

   

  האם יש הבדל מבחינת הפעולות שהבנק נדרש להן כאשר הסכום הוא שונה? לא. לא קיים הבדל בפעולה שמבצע הבנק, בין אם מדובר בהלוואה בגובה 50 אלף ₪ או הלוואה בגובה 100 אלף ₪, ולמרות זאת יכול להיות הבדל של מאות שקלים רק בגלל ההפרש בסכום.

   

  חשוב לציין כי קיימים לקוחות הזכאים להטבות בעמלה, במסגרת הסכם מיוחד עם הבנק. מומלץ לברר האם אתם זכאים. ועם זאת, גם מי שאין לו מעמד כזה, ייתכן ויוכל לקבל הנחה. רצוי לנהל משא ומתן מול הבנקים על גובה העמלות בכדי להשיג את ההנחה.

   

  כמה זה עולה לי?
  צילום: shutterstock
  מדור שיווק בשיתוף שופרסל דיל
  מומלצים