שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

הדרישות: הוזלת מע"מ, חינוך חינם לגיל הרך

מייסדי המאהלים והארגונים המלווים אותם יציגו רשימת דרישות לראש הממשלה, שתכלול הורדה במסים העקיפים והעלאת המס על העשירון העליון, דיור בר השגה ופיקוח על השכירות, חינוך חינם מגיל חצי שנה, קבלת דרישות הרופאים והפסקת ההפרטה

ארבעת מייסדי מחאת האוהלים, קואליציית 20 הארגונים החברתיים המובילה את המחאה, ואגודת הסטודנטים מגבשים היום (ב') ומחר מסמך שבו יפורטו הדרישות שיציגו השבוע בפני הוועדה שיקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ותנהל משא ומתן על הדרישות. פעילי המחאה מכינים מסמך כולל שיעסוק בכל הנושאים החברתיים, במטרה להגיע למו"מ עם נתניהו בעמדת פתיחה נוקשה ככל האפשר, כדי לצבור כמה שיותר הישגים במהלך המו"מ.

 

מחאת האוהלים : סיקור מיוחד ב-ynet

 

הארגונים הגדולים המובילים את המחאה - כמו "דרור ישראל" ו"הקואליציה למען דיור הוגן" - כבר גיבשו מזמן מסמכים שמפרטים את הדרישות. הבעיה היא שהדרישות המופיעות במסמכים סותרות מעט אלה את אלה, בפרטים המספריים בעיקר, והפעילים המובילים את המחאה מתחילתה בתל אביב ובירושלים עדיין לא הביעו דעה מוצקה על פרטי הדרישות. ראשי הארגונים החברתיים העבירו אתמול אולטימטום למייסדי מאהל המחאה בתל אביב, לגבש מסמך שיוסכם עליהם ועל כל הארגונים עד מחר בערב. 

 

מיסוי: הוזלת הדלק בשליש, 55% מס על המאיון

לפי הערכות של אנשים המשתתפים בדיונים, הדרישות יכללו שינוי במדרגות מס הכנסה כך שהם יחולו על כלל ההכנסה, מה שיעלה בשיעור חד את שיעורי המס שמשלמים האחוזונים העליונים. הרפורמה במס תבוטל כליל, ורוב המסים - מס הכנסה ומס חברות - שהוטלו בעבר על שני העשירונים העליונים יוחזרו.

 

דרישות מס נוספת שתיכנס למסמך, שכל הפעילים מסכימים לה, היא החלת מדרגת מס חדשה של 55% שתוטל על המאיון העליון. פעילי המחאה ינופפו בטענה שהם דורשים העלאת מסים על העשירון העליון בהיקף שיממן את כל דרישותיהם להגדלת תקציבים חברתיים.

 

המסמך יכלול גם התייחסות למסים העקיפים הכבדים ודרישה להורדת חלק מהם, לפחות מס הבלו על הדלק. בעניין הזה עדיין יש חילוקי דעות, כאשר חלק מהפעילים - בתנועת דרור ישראל, למשל - דורשים להוריד את שיעור המע"מ ל-5% ואחרים מתנגדים לכך ודורשים הורדה מתונה יותר של המע"מ, אם בכלל. חלק מהם דורשים לבטל כליל את מס הבלו, באופן שיוזיל את הדלק ב-30%, ואחרים דורשים להוריד את המסים העקיפים באופן מתון יותר, שיביא לכך שסך כל הכנסות המדינה ממסים יגדלו ולא יקטנו, עקב העלאת המסים הישירים.

 

דיור: פיקוח על שכר הדירה, מכירת דירות קטנות

בתחום הדיור המסמך כולל הבטחה לדיור בר השגה: כל פרויקט בניה חדש יכלול דירות בגדלים שונים, לרבות דירות קטנות שיועמדו לרכישה והשכרה לטובת צעירים חסרי הון במחירים מופחתים ממחיר השוק לפרק זמן מוגדר בן מספר שנים. כל הפעילים מסכימים שהמסמך יכלול דרישה להחלת פיקוח על שכר הדירה.

 

עוד ידרשו הפעילים את הגדלת הסיוע בשכר דירה למשפחות נזקקות. המסמך יכלול סעיף שינוסח ברוח זו: "על המדינה לקבוע קריטריונים שוויוניים לזכאות, לעגנם בחקיקה ולהימנע ממצב בו מופעלים תנאי סיוע שרירותיים ומפלים לצורך התכנסות לתקציב יעודי המוקצה לסעיף הסיוע בשנה מקרית זו או אחרת".

 

בנוסף, הם ידרשו יש לפעול מיידת להגדלת מאגר הדירות בדיור הציבורי באמצעות בנייה הממשלתית ישירה, אם באמצעות שיפוץ דירות קיימות ואם בדרך של רכישת דירות חדשות וישנות בשוק.

 

חינוך: יישום מיידי של חוק חינוך חינם

הדרישה המרכזית, והיקרה ביותר, של פעילי המחאה היא בתחום החינוך. הפעילים ידרשו יישום מיידי של חוק חינוך חינם מגיל 3, שנחקק בשנות ה-80 והוקפא, והחלה הדרגתית של יום לימודים ארוך ושל חינוך חינם מגיל חצי שנה. במקביל, הם ידרשו הארכה של חופשת הלידה לחצי שנה.

 

בריאות: מוסדות רפואיים בפריפריה

המסמך יעסק גם בתחום הבריאות ודורש קבלה מיידית של רוב דרישות הרופאים השובתים, וכל דרישות המתמחים. הפעילים ידרשו גם להגדיל את סל הבריאות והקמת מוסדות רפואיים חדשים בפריפריה.

 

תעסוקה: חיזוק הפיקוח על השכר

בין הפעילים עדיין יש ויכוח על עניין השכר. חלק מהם דורשים שהמסמך יכלול גם דרישה להעלות את שכר המינימום למחצית השכר הממוצע במשק - כ-4,400 שקל לחודש - ולהצמיד אותו לשיעור הצמיחה. אחרים מתנגדים לדרישה הזאת. כולם מסכימים לדרישה שהעלו הארגונים החברתיים, לחזק את הפיקוח על השכר ותנאי העבודה במשרד התמ"ת. תנועת דרור ישראל, לדוגמא, דורשת שמספר הפקחים יהיה לפחות 210.

 

מדיניות: הפסקת ההפרטה

בנוסף לכל אלה, ידרשו הפעילים הפסקה מוחלטת של תהליכי ההפרטה במקרקעי ישראל, הרכבת, תע"ש והגנים הלאומיים, וכן הגדלה של התקנים לשוטרים לפי המקובל במדינות ה-OECD.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה במבשרת ציון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים