שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

הימין במאהל: "לא ימין ושמאל, רוצים דירה בזול"

נציגי תנועות ימין הצטרפו למאבק האוהלים, צעדו ברוטשילד והביעו הזדהות עם המפגינים. גם פעיל הימין הקיצוני מרזל הגיע: "בנושאים חברתיים אני יותר שמאל משמאל". אחרי אישור חוק הווד"לים: פעילי המאהל חסמו הכניסה לקריית הממשלה. מלבד זאת, התקיימו במתחם רוטשילד עוד 4 הפגנות בנושאים שונים

דיירי מאהל המחאה בשדרות רוטשילד, שקיבלו אתמול חיזוק ממנכ"ל מועצת יש"ע, זוכים גם הערב (ד') לתמיכה מהצד הימני של המפה. כ-300 פעילי ימין צעדו הערב במרכז מחאת האוהלים, ועוד לפני תחילת הצעדה הגיע למקום פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל, שהביע תמיכה במאבק הדיור. פרט לצעדת הימין, מתחם רוטשילד אכלס לא פחות מארבע הפגנות נוספות בערב רב של מחאה במרכז העיר.

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות האחרונות ב-ynet

מדברים על המאבק - בפורום מחאת האוהלים

 

בצעדה, שיצאה מכיכר הבימה בליווי שוטרי יס"מ, השתתפו נציגי התנועות "בני עקיבא", "אם תרצו", "רעננים", "ישראל שלי" וכן ועד שכונות דרום תל-אביב. הם נשאו דגלי ישראל וצעקו: "אין ימין, אין שמאל, כולם רוצים דירות בזול".

 

לצד הדרישה למצוא פתרון למשבר הדיור, קראו המפגינים לממשלה להוזיל את מחירי מוצרי היסוד, והעלו גם סוגיות אחרות: "יש שבוי בארצות-הברית בשם ג'ונתן פולארד, אנחנו נצעק עד שארצות-הברית תשמע שעם ישראל מאוחד ואולי זה יביא לשחרורו", הכריזו המפגינים. "יש חייל שבוי בעזה בשם גלעד שליט וגם הוא רוצה לשמוע אותנו מאוחדים".


איתמר בן גביר והמפגינים בצעדה בתל-אביב (צילום: דודו אזולאי)

 

זמן קצר לפני ההפגנה, הגיע מרזל למאהל ברוטשילד ופרש את משנתו המדינית והחברתית: "אני נמצא כאן להבעת הזדהות עם המפגינים. גם אם הדעות שלנו חלוקות בהרבה מאוד נושאים, המאבק שלהם צודק. בנושאים חברתיים אני יותר שמאל משמאל. הייתי בהפגנה נגד העובדים הזרים כי אני חושב שבמקום להביא זרים לכאן, צריך שישראלים יעבדו בעבודות האלו. אם הממשלה תאשר בניות הרחבה בירושלים, בעיית הדיור יכולה להיפתר".

 

בקרב מארגני המחאה היו כאלה שהביעו כעס על הגעתם של מרזל ואיתמר בן-גביר לצעדה. "חשוב להבהיר שהם לא חלק מאיתנו", אמרו כמה גורמים, "לא תיאמנו איתם את ההפגנה, הם הגיעו כדי לעשות עלינו קופה".

 

ערב של צעדות והפגנות ברוטשילד

במהלך הצעדה אמר אחד ממארגניה כי "אנחנו רוצים למצוא פתרונות שרלוונטים לכל העם. אני קראתי מהרגע הראשון למתנחלים שיגיעו, זה מאבק של כל העם. זה לא משנה שמאל-ימין, אנחנו רוצים לשבור את ההגדרות האלה".


פעילי הימין במאהל. "עושים לנו הפרד ומשול" (צילום: דודו אזולאי) 

 

הוא הוסיף: "אנחנו לא יכולים לעשות שום דבר מבלי שנגבש דעה אחת של ישראל. כל העם מבין שעושים לנו הפרד ומשול,

במשך שנים מסכסכים בינינו".

 

פרט לצעדת הימין, הפגינו הערב באזור גם אלפי רפתנים נגד הכוונה לאפשר ייבוא חלב. מולם הפגינו ארגונים למען זכויות בעלי חיים. מכל פינה הונף מגפון בשדרת המחאה של תל-אביב, ובאזור נראו גם כ-20 פעילים שהפגינו למען שחרור גלעד שליט.

 

כמו כן, כ-100 אזרחים הנמצאים בשירות מילואים פעיל יצאו לצעדה מכיכר הבימה על שדרות רוטשילד לכיוון דרום. הצועדים, מהפורום לשוויון בנטל, נשאו דגלי ישראל ושלטים שעליהם נכתב: "חרדים למדינה, חרדים לצבא". כמו כן, הם צעקו סיסמאות כמו "שמאל, ימין - כולנו משרתים".

 

אחד הצועדים, יאיר אולמרט, אמר: "באנו להגיד עד כאן. גם לנו נמאס, אנחנו לא רק מספר, אנחנו עמוד השדרה של החברה, אנחנו נושאים את האלונקה ולא אף אחד אחר". פרט לכל אלה, כמובן, אלפי בני אדם נמצאים במתחם רוטשילד כחלק ממחאת האוהלים הכללית.

 

במקביל לצעדות בתל-אביב, בגן הוורדים בירושלים הפגינו עשרות עולים מרוסיה נגד מצוקת הדיור. "די לסיפורים על כך שהכלכלה הישראלית פורחת בעוד שהמבוגרים בינינו בקושי סוגרים את החודש", אמרו המפגינים, "250,000 קשישים רוסים חיים מתחת לקו העוני ואנשים עם ניסיון עבודה של 20-15 שנה נאלצים לפרוש לפנסיה עניים וללא יכולת לשלם את שכר

הדירה".

 

בנוסף, הודיע ארגון הגג של ארגוני הנכים על הצטרפותו ל"מאבק הציבורי למען צדק חברתי". "ציבור הנכים בישראל מונה כמיליון וחצי נכים ובעלי מוגבלויות, ולכן כל הנושאים הרוחביים שעלו על סדר היום במאבק נוגעים גם לאיכות חייו וזכויותיו של ציבור זה", אמר מנכ"ל הארגון, עמוס רון.

 

מוקדם יותר, כ-50 איש מהמאהל ברוטשילד הגיעו אחר הצהריים לקריית הממשלה בתל-אביב, התבצרו בלובי וחסמו את הכניסה לבניין. לאחר אישור חוק הווד"לים בכנסת, הם צעקו "אנחנו לא זזים מפה", "אדוני השומר, גם אתה שווה יותר", ונשאו שלטים עליהם נכתב "הטייקונים קנו את ביבי", ו-"חוק הוונדל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילי ימין במאהל ברוטשילד
צילום: עופר עמרם
מנכ"ל מועצת יש"ע, נפתלי בנט
צילום: מוטי קמחי
הפעילים בלובי קריית הממשלה
צילום: יואב מלכה
מומלצים