שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  עוד מאותו דבר: נתניהו מכבה שריפה עם דלק
  אישור סופרטנקר הנדל"ן במליאה רק חידד את המרחק בין העם לנבחריו. בסופו של דבר, ראש הממשלה שוב נוקט במדיניות של כיבוי שרפות, אך הפעם הציבור מחפש תשובה לטווח ארוך. התוצאה: דו-שיח של חרשים. דעה

  חוק הוד"לים (ועדות דיור לאומיות), שאושר היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, מסמן בדיוק את הפער בין המדיניות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין רצון העם, כפי שהוא מתבטא במחאה הציבורית הרחבה.

   

  מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

   

  לטענתו של נתניהו, הוד"לים, שנועדו להאיץ את הליכי התכנון בישראל, הם הפתרון למצוקת הנדל"ן ועליית מחירי הדיור. כהרגלו, הוא מאמין בכוחות השוק: תכנון מהיר יציף את השוק בדירות ועל כן מחירי הדירות ירדו בהתאם, פשוט וחלק.

   

  אולם מובילי המאבק החברתי, משלל המאהלים והארגונים החוץ ממסדים, מתנגדים לחוק במתכונתו הנוכחית ודרשו לבטל את ההצבעה עליו היום. למרבה הצער, דרישתם לא התקבלה.

   

  הציבור דורש: תשובה לטווח הארוך

  המוחים טוענים שמי שיגזו את הקופון מההליך המקל והזריז של נתניהו הם דווקא בעלי ההון, בעוד שזכותו של הציבור להביע את עמדתו והתנגדותו בהליכי התכנון, כפי שהיא קיימת כיום, תירמס ברגל גסה. ואם אלו לא מספיקים, אז הווד"לים של נתניהו לא מדברים על דיור בר-השגה, על ההכרח בבניית דירות קטנות ועל פתרונות לפערים חברתיים ולריכוזיות של משק הבניה בישראל.

   

  לכל אלה מצטרפות הטענות, שתכנון מהיר שנוטה לטובת הקבלנים, יאפשר פגיעה בשטחים הפתוחים מחד ומאידך יוביל למצב בו התשתיות, כלומר הכבישים ואמצעי התחבורה הציבורית, קווי החשמל ומערכות הביוב - יהיו רעועות ובבוא היום הדירות יהפכו מנכס לנטל. במילים אחרות: חוק הוד"לים, שרומס את כל מנגנוני התכנון בישראל, אינו רק צעד לא חוקתי, אלא צעד מסוכן עליו נשלם בעתיד שבעתיים.

   

  המאבק סביב חוק הוד"לים חידד את הסיבות הבסיסיות שהביאו את הציבור הרחב לצאת אל הרחוב ואת המרחק בין העם לנבחריו. זו עוד דוגמה לכך, שנתניהו מסתכל בעיניים כלכליות גרידא על כל הנושאים החברתיים והסביבתיים הבוערים, וממשיך לנסות ולטפל בבעיות שנגרמו כתוצאה ממדיניות ההפרטה - באמצעות עוד הפרטה.

   

  בסופו של דבר, נתניהו שוב מדבר על כמות, בעוד הציבור דורש גם איכות. נתניהו מדבר על פתרון נקודתי וכיבוי שרפות בעוד הציבור מחפש תשובה לטווח הארוך. וכך הצדדים ממשיכים לעמוד זה מול זה ולנהל דו-שיח של חרשים.

   

   הכותב הוא מהמרכז לתהליכים ירוקים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עוד מאותו דבר: נתניהו מכבה שריפה עם דלק"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. בעלי ההון יגזרו את הקופון?
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים