שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

אידלמן סיים לשבות רעב: "בדרך להסכם היסטורי"

הרופאים והאוצר הודיעו על "התקדמות משמעותית" במשא ומתן לאחר 121 ימים של שביתה. סוכם על הקצאת אלף תקנים לבתי החולים ומענקים לרופאים בפריפריה. יו"ר ההסתדרות הרפואית אמר: "פעם ראשונה שראיתי נכונות אמיתית לפתור את המצוקה". שר האוצר: "כולם מרוויחים מההסכמות"

121 ימים אחרי מאבק הרופאים הארוך בתולדות ישראל, חלה סוף-סוף פריצת דרך במשא ומתן בין האוצר לרופאים. בתי החולים, קופות החולים וההסתדרות הרפואית הודיעו הערב (ד') במשותף עם האוצר על התקדמות משמעותית בשיחות. ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, הפסיק לשבות רעב אחרי 11 יום, לאחר שחלק גדול מדרישותיו התקבלו. עם זאת, השיבושים המתוכננים מחר בבתי החולים לא יבוטלו.

 

אידלמן אמר זמן קצר לאחר השגת ההתקדמות כי "זהו רגע היסטורי, יש רצון אמיתי. באמת יש פה פריצת דרך ומתרקם הסכם היסטורי לרפואה הציבורית בישראל". אני רוצה להודות לראש הממשלה ולשר האוצר, פעם ראשונה שראיתי נכונות אמיתית לפתור את מצוקת מערכת הבריאות הציבורית".

 

הצדדים מסרו כי במסגרת המשא ומתן סוכם על הקצאת אלף תקנים נוספים לבתי החולים הציבוריים, תקנים שיעוגנו בהסכם קיבוצי. תקנים אלו הינם בנוסף לתקנים הניתנים בגין תוספת המיטות עליהן החליטה הממשלה בחודש פברואר האחרון.

 

בהודעה נמסר כי הקצאת תקני המתמחים, לצורך הפחתת מספר תורנויות המתמחים לעד 6 תורנויות בחודש, תחל באופן מיידי ותיפרס על פני השנתיים הקרובות. התקנים הנותרים יוקצו למתמחים ולמומחים, תוך מתן העדפה לפריפריה. בנוסף, סוכם על העמדת תקציב של עד 300 אלף שקלים, לצורך מתן מענקים על מנת לעודד רופאים לעבור לעבוד בפריפריה ובמקצועות במצוקה בהם יש מחסור בכוח אדם. המשא ומתן בין הצדדים צפוי להימשך. 

 

נתניהו: "אנחנו על המסלול הנכון"

נציגי המתמחים מסרו בתגובה כי הם עדיין לא מכירים את פרטי ההסכם. "ברגע שנקבל אותו לידנו,

נלמד אותו ונגיב בהתאם".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, ציין כי מדובר בפריצת דרך חשובה ואמר כי כולם מרוויחים ממנו: "פריצת הדרך מקובלת על הרופאים ומקובלת ונכונה גם מבחינת האוצר. זה מצב של ווין-ווין".

 

ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את אידלמן על סיום שביתת הרעב שלו בעקבות פריצת הדרך במו"מ עם משרד האוצר. "אנחנו עכשיו על המסלול הנכון", אמר נתניהו. "עלינו לצמצם את הפערים ולגמור את השביתה".

 

לפני פריצת הדרך במשא ומתן, איימו המתמחים כי יממשו את מכתבי ההתפטרות אשר הפקידו למשמורת אצל עורכי דין. בכנסים שנערכו בבתי חולים ברחבי הארץ הזהירו המתמחים כי אם לא תחול התקדמות במשא ומתן, לא תהיה להם ברירה אלא לממש את ההתפטרות.

 

אתמול נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם ד"ר אידלמן. נתניהו ביקש ממנו להפסיק את השביתה, אידלמן לא נענה. לאחר פריצת הדרך, הוא התרצה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אידלמן. חוזר לאכול
שטייניץ, הערב. "מצב של ווין-ווין"
מומלצים