שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

אידלמן נגד המתמחים: "ההתפטרות - צעד שגוי"

יו"ר ההסתדרות הרפואית דחה את טענות המתמחים על ההסכם המתגבש עם משרד האוצר, והבטיח כי אין פילוג בהנהגת מחאת הרופאים. למרות זאת, אל מאבק המתמחים הצטרפו גם הרופאים המומחים בבית החולים מאיר בכפר-סבא

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, דחה הערב (יום ה') את טענות הרופאים המתמחים ואת החלטתם להגיש מכתבי התפטרות בעקבות ההסכם המתגבש עם משרד האוצר. בשיחה עם ynet במאהל המחאה בירושלים, הסביר אידלמן כי בכוונת ההסתדרות הרפואית להמשיך את מאבקה בדרכים אחרות.

 

"הפסקתי את שביתת הרעב כיוון שזה היה צעד נכון אחרי שקיבלנו 1,000 תקנים - דבר שאותו דרשנו בתחילה. נמשיך את המאבק בדרכים אחרות. רופאים מתמחים מבקרים אותי ותומכים בנו, כך שאינני חושב שהגשת מכתבי ההתפטרות היא צעד נחוץ ונכון", אמר אידלמן.

 

בשעות הצהריים הודיעו הרופאים המתמחים כי ההסכם שגיבש אידלמן עם נציגי הממשלה "ריק מתוכן" וכי "תנאי השכר שמציע משרד האוצר - מבזים". עקב כך, הם החליטו לממש את איומם ולהגיש מכתבי התפטרות שייכנסו לתוקפם בתוך חודש. ההחלטה התקבלה ברוב של יותר מ-70% מנציגי המתמחים בכלל בתי החולים, אך היא איננה נוגעת לפי שעה למתמחים בעלי נסיבות חריגות (לדוגמה, נשים בהריון). אל מאבק המתמחים הצטרפו גם הרופאים המומחים בבית החולים מאיר בכפר-סבא, ואלה החלו לאסוף חתימות.

 

"אין פילוג בהנהגת ההסתדרות הרפואית", אמר אידלמן. "ברור שיש אינטרסים של קבוצות שונות אבל אנחנו מאוחדים במטרה המשותפת. הפערים הגדולים עם האוצר הם בנושא של עלות ההסכם. יש לנו הרבה שעות עבודה ומשא ומתן כדי להגיע להסכם שיביא מהפכה למערכת הבריאות".

 

במרכז הוויכוח בין הרופאים המתמחים להסתדרות הרפואית עומדת עומדת סוגיית השכר. המתמחים הודיעו כי שכר של 50 שקלים לשעה הוא בבחינת קו אדום מבחינתם, וכי בתנאים הללו לא יוכלו לאייש את 1,000 התקנים שהסכים משרד האוצר להוסיף.

 אידלמן הזהיר את המתמחים שלא לשבות כיוון שדבר לא יאפשר להסתדרות הרפואית להגן עליהם משפטית.

 

משרד הבריאות מסר הערב כי הוא מצר על התפטרותם של המתמחים וקרא להם לנהוג באחריות מול ציבור החולים ולשוב לעבודתם. "אנו מכירים בעומס העבודה הקשה המוטל על המתמחים והמומחים. עם זאת, התפטרות המתמחים עלולה לגבות מחיר גבוה ובלתי הפיך לאלפי חולים".

 

"המתמחים הם חלק מציבור הרופאים ומיוצגים על-ידי ההסתדרות הרפואית. צעדים קיצוניים שכאלה, גובלים בהפקרת החולים ובחוסר אחריות ואינם עולים בקנה אחד עם מחויבות הרופא ושליחותו", נמסר בהודעת משרד הבריאות.

 

בהכנת הידיעה השתתף נרי ברנר, כתבנו לענייני בריאות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אידלמן. מאבק בדרכים אחרות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים