שתף קטע נבחר

5 ימים, 250 הרוגים בחמה: "נשחטים כמו כבשים"

תושבי העיר הסורית מספרים כי כוחות הצבא שהשתלטו על חמה השבוע, ממשיכים לטבוח בהם ללא הבחנה. המצור הצבאי גם גורם למחסור במזון, והאזרחים חוששים: איך נשבור את צום הרמדאן עם השקיעה?

צום הרמדאן לא הביא עמו רגיעה בעיר הסורית חמה. לאחר שבסוף השבוע האחרון נהרגו בעיר 95 בני אדם, חידשו כוחות הביטחון הסוריים את מתקפתם ביום ראשון והשתלטו בהדרגה על רחובות העיר. את המחיר שילמו התושבים בדמם: לפי אחת ההערכות, 250 בני אדם נהרגו בחמשת ימים האחרונים. "אנשים נשחטים כמו כבשים בעודם הולכים ברחוב", סיפר אחד התושבים.

 

למניין ההרוגים אין אישור רשמי, אולם מתיאורי הזוועה של התושבים הבודדים המצליחים ליצור קשר עם העולם החיצון, עולה כי אין כל הפוגה בשפיכת הדמים. "ראיתי במו עיני כיצד נער שרכב על אופנוע ונשא עמו ירקות, נדרס על-ידי טנק", העיד אזרח שהצליח לצאת מהעיר בחיפוש אחר מזון, "ראיתי גם צלף בבגדים אזרחיים יורה באופן אקראי באנשים ברחובות".

 

התושבים מספרים כי נאלצים לקבור את מתיהם בפארקים ציבוריים, בגינות הבית ובצדי הדרכים, משום שהם חוששים מכדי להסתכן בנסיעה לבית הקברות המרוחק. "אנחנו מפחדים שנמצא עצמו

קבורים לצדם", הסבירו. הם ציינו עוד כי הסכנה נשקפת להם לא רק מצד אנשי הצבא, אלא גם מתומכי המשטר המאורגנים בכנופיות המכונות "סביחה", ונעים לעתים לצד החיילים.

 

ביום רביעי פשטו כוחות הצבא, מלווים בטנקים וצלפים, על העיר והשתלטו על הכיכר המרכזית בה. ארגוני זכויות אדם סוריים מעריכים כי בתוך אותן שעות ספורות נהרגו 30 בני אדם ועוד כ-50 נפצעו. "הכוחות מתכננים עוד מתקפות", הזהיר ראש ליגת זכויות האדם הסורית, עבדול קארים ריהאווי, "שצפויות גם הן לגבות חיי אנשים רבים".

 

עתה, עם תחילת צום הרמדאן, מתמודדים תושבי חמה עם בעיה נוספת: המחסור במזון. לדבריהם, הצבא הטיל מצור על העיר ומונע אספקה של מזון וציוד רפואי, והאזרחים הצמים מזריחת החמה, מתקשים למצוא מה לאכול לאחר רדת החשיכה. אחד האזרחים סיפר כי הוא וחבריו החלו כבר עתה להקציב לעצמם מזון למשך החודש כולו.

 

האלימות נמשכת גם בערים נוספות בסוריה. ביום רביעי, לאחר התפילות הליליות של חג הרמדאן, נהרגו לפחות שבעה מפגינים מידי כוחות הביטחון: שניים מהם נורו למוות בדמשק, שלושה נהרגו בכפר נאווה שבדרום, ועוד אחד נורה בעיר העתיקה פלמירה. בנוסף, ילד בן 11 נהרג כשכוחות הביטחון פתחו באש לעבר מפגינים בטלביסח, הנמצאת ליד חומס.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן מעל העיר חמה
צילום: רויטרס
מפנים פצוע לבית חולים
צילום: רויטרס
הפגנה נגד השלטון בחמה
צילום: AFP
מומלצים