שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

ש"ס בעד המחאה: "הממשלה צריכה להתעשת"

יממה לפני הפגנת הענק יוצאים בש"ס, השותפה הקואליציונית של נתניהו, נגד הממשלה. "התרענו מזמן ונתניהו התעלם", הם טוענים, "ש"ס תבטיח שיהיה שינוי". ח"כ אמסלם, שיצא נגד ישי, הזכיר: "היא שהפילה את הדיור הציבורי לצעירים"

בליכוד שינו הפעילים את יחסם למחאת האוהלים , וגם בש"ס מתייצבים עתה לצדה. לקראת עצרת ההמונים המתוכננת מחר בתל אביב ובערים נוספות, מבהירים היום (ו') במפלגה הדתית-חברתית כי גם תומכים במאבק – ויוצאים נגד הממשלה שאפשרה למצב להידרדר לכדי משבר.

 

 

"אף אחד לא מתכחש לעובדה שיש מצוקת דיור ובעיה קשה של יוקר המחיה", הדגיש ח"כ ניסים זאב, "הנושא הזה עלה בדיונים גם בעבר, והיו שיחות קשות בין שר השיכון ושר הפנים לבין ראש הממשלה ושר האוצר כבר לפני חודשים רבים". הוא הבהיר כי מפלגתו מעולם לא הסתפקה בהקצאת המענקים בסך 100 אלף שקל לרוכשי דירות. "היו לנו דרישות רבות יותר, לדוגמא שהדבר יחול גם על דירה מיד שנייה ולא רק על דירות חדשות. ראש הממשלה והאוצר כמובן דחו את זה".


פעילי ימין מפגינים בתל אביב. "אפשר לעשות יותר" (צילום: דודו אזולאי) 

 

"יש כל מיני שינויים שהחלו עוד לפני ההפגנות, וראש הממשלה הבטיח דברים בתחומים רבים", הוסיף ח"כ זאב, אך הדגיש כי שינוי הדברים בפועל אורך זמן. "אם מישהו חושב שיש תוכנית שתביא לשינויים דרסטיים בטווח המיידי, הוא טועה. צריך זמן".

 

קולות אחרים במפלגה בירכו על כך שנמצאו אזרחים שהרימו ובצדק, את כפפת המחאה. "המאבק מצביע על נקודות שלגביהן הממשלה לא נתנה את הדעת, או נתנה ולא עשתה מספיק מהר ובצורה רצינית", הוסיף ח"כ אמנון כהן.

 

"יש אמנם הרבה בעיות אבל אפשר לפתור את כולן ביחד. אין ספק בכלל שיש הבדלים משמעותיים בין עשירים לשכבות חלשות. שכבת הביניים נשחקה לחלוטין. היום זה לא מספיק ששני בני הזוג עובדים, הם עדיין לא יכולים לצאת מהעוני", הוא המשיך. "צעקנו את זה כבר מזמן והממשלה התעלמה, כי היו בעיות אחרות של ביטחון, סוגיית ספטמבר ותרחישים אחרים".


נתניהו ושטייניץ. "היו לנו דרישות רבות והם דחו" (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

ח"כ כהן הודה כי "המחאה טובה ופותחת את עיני הציבור", אך לצד זאת, הזהיר כי "אסור ללכת לקו קיצוני ולהפוך את זה לפוליטי. כששר השיכון צעק מזמן על דיור בר-השגה ודיור לצעירים, האוצר לא שמע. עכשיו צריך שההנהגה תתערב. המחאה היא לא גחמה פוליטית, וש"ס נמצאת עם היד על הדופק ותבטיח שהממשלה תמשיך בשינוי המצב".

 

"המצוקה - מתכון לפירוק המשפחה"

"התרעתי לפני חודשים שזה מה שיקרה", טען היום ח"כ יצחק וקנין, שהוסיף כי איים לשים את המפתחות אם לא יתחולל שינוי. "אפשר לקחת פרוטוקולים של ועדת הכספים ולראות - הגשתי הצעת חוק בנושא הדיור, ובמקום להתייחס אליה, הרגו אותה והוציאו ממנה את התוכן". גם וקנין הבהיר כי "חלק מהדברים שעושים היום הוצעו על-ידינו בעבר, ואם לא הייתה הפגנה לא בטוח שהיו מאמצים את ההצעות שלנו. אולם נוכח סכומי הכסף שנכנסו לממשלה הזאת והכלכלה החזקה, אפשר היה לעשות יותר".


המאהל ברוטשילד. "הממשלה לא יכולה להגיד 'לא רואים'" (צילום: עמרי ביגץ)

 

גם העיתוי של תגובת הממשלה היה לטעמו מאוחר מדי. "היה ברור שהציבור לא ימשיך לספוג את היוקר וישתוק. הציבור לא יוצא לרחובות בגלל מוצר אחד שמתייקר. כשאין לך קורת גג, הבעיות מתחילות. היום גם אם מעמד הביניים יתהפך ארבע פעמים, הוא לא יוכל לגייס 1.5 מיליון שקל בשביל לרכוש דירה, ומתקשה לגייס גם 4,000 שקל לשכירות".

 

מצוקת הדיור מאיימת, לדברי וקנין, גם על שלום בית. "זוג צעיר שאין לו קורת גג - זה מתכון לפירוק משפחה, לסכסוכים ולכל הצרות שבעולם. משפחות נמצאות על סף התהום והממשלה לא יכולה להגיד 'לא רואים'. חשבו שאני היסטרי כשצעקתי. אמרתי את זה בארבע עיניים גם לראש הממשלה אבל לא לקחו אותי ברצינות. אני מקווה שהממשלה תתעשת, כי אפשר לתקן. ש"ס כמפלגה חברתית צריכה לעמוד לממשלה על הראש בכל הכוח ולוודא שהדברים מטופלים".

 

"ש"ס יונקת כוחה מהעוני"

אך אל מול טענות חברי הכנסת של ש"ס, כי פעלו לפתרון המשבר עוד לפני שהתעורר העם, יש המאשימים את המפלגה דווקא בהירדמות בשמירה. "ש"ס רק מצטיירת כמפלגה חברתית, זו אשליה", קבע הרב חיים אמסלם, כיום יו"ר תנועת עם שלם, "מי שהפילה את הדיור הציבורי לצעירים בעבר הייתה ש"ס. כל כך הרבה שנים חבריה יושבים בממשלה, ונתנו למצב הזה לקרות. העם זועק וזה עוד לפני שהציבור החרדי שקשה לו, השמיע את קולו. יש אנשים שמנציחים את העוני והמצוקה, וגוזרים קופון מזה".

 

אמסלם הטיח טענות קשות במפלגה: "במקום לדאוג ליציבות, לחוזק להשכלה של האוכלוסייה, הם הנציחו את העוני וטיפחו אותו - כי מהעוני ש"ס יונקת את כוחה. במסווה של לימוד תורה הנציחו מצוקות קשות. הדרך של ש"ס היא חושך ולא אור. צריך להוציא לרחובות את תושבי ירוחם, קריית מלאכי, צפת, שדרות, כשהמסר לפוליטיקאים הוא: מצצתם את דמנו כעלוקות. די, מספיק".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסים זאב. "לא מתכחשים"
צילום: נועם מושקוביץ
אמנון כהן. "אסור ללכת לקו קיצוני"
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
חיים אמסלם. "גוזרים קופון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים