שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

ליברמן: המסעדות והפאבים מלאים, ולא בטייקונים

שר החוץ סיפר שאתמול הזמין אורח מחו"ל למסעדה בת"א. "התקשרתי ולא היה שולחן. אתה מסתכל שם והכל מלא עד אפס מקום. יושבים שם עולים, צעירים. לא צריך לדכא את עצמנו". בספטמבר הוא בטוח שתהיה אלימות פלסטינית "שטרם נראתה"

גם ההפגנה החברתית שיש המגדירים הגדולה בתולדות ישראל, לא ממש מרעישה את שר החוץ, אביגדור ליברמן. בזמן שמאות האלפים יצאו לרחובות, הוא הזמין אתמול אורח מחו"ל לאזור נווה צדק בתל-אביב, והיום (א') סיפר: "למרות כל המחאות לא היה אפשר להזמין מקום במסעדה, והתקשרתי לפחות לשתי מסעדות. יש שם עשרות, מאות, של בתי קפה, פאבים, ולא יושבים שם טייקונים. אין שם מקום פנוי, יושבים שם עולים, צעירים".

 

מחאת האוהלים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

בתדרוך לכתבים בכנסת הוא אמר עוד שמדובר ב"תופעה שאי אפשר להתעלם ממנה – אתה מסתכל שם והכל מלא עד אפס מקום. לא צריך לדכא את עצמנו".

 

ליברמן, שביקר כבר בשבוע שעבר את אירועי המחאה, הדגיש כי המחאה צודקת אך הציע להסתכל על הכוס המלאה: "יש הרבה שאנחנו יכולים להתגאות בו בתחום הכלכלי, המדעי, הרפואי. נכון שיש בעיות שצריך להתמודד איתן אבל לא הייתי לוקח את זה לקיצוניות. אי אפשר להפוך את הכל לגל של דיכוי עצמי, שהכל יראה שחור".

 

מוקדם יותר היום, הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הקמת צוות שידון עם מובילי המחאה על מהות ה"צדק החברתי" - שבהמלצותיו ידונו יותר ממחצית משרי הממשלה.

 

בראש הצוות המקצועי יעמוד פרופסור מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה ומי שעמד עד לאחרונה בראש המועצה הלאומית לכלכלה. "אי אפשר להתעלם מהקולות העולים מן הציבור. ניתן פתרונות אמיתיים, לא טיפול קוסמטי", הבטיח נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה.

 

"אין ספק שכולם צודקים. הרופאים, הרפתנים, העובדים הסוציאליים, הפרקליטים, המורים, השוטרים - כולם צודקים, השאלה מה עושים עם כל התביעות יחד", אמר ליברמן. "לא חסרות בעיות, יש מה לעשות, אבל קודם כל יש לנו נכס גדול בישראל והוא היציבות הכלכלית ואני מציע לא לפגוע בה בהחלטות חפוזות".

 

"לנתק כל קשר עם הרשות"

שר החוץ פתח את דבריו בהתייחסות לנושא המדיני, שם הוא דווקא חוזה שחורות: התקפות של חמומי מוח, צעדות ענק, אלימות ושפיכות דמים. על פי ליברמן, חודש ספטמבר הקרוב, המועד בו תגיע יוזמת הרשות הפלסטינית להכרזה על מדינה באו"ם לשיא, לא יעבור ברוגע ותוך כדי משא ומתן, אלא במאבקי כוח "שטרם נראו כמותם".

 

שר החוץ הדגיש כי "מבחינתי, ההחלטה מחייבת לנתק כל קשר עם הרשות הפלסטינית. לא ברמה של פקידי האוצר, לא בין פקידים. בדיון הקרוב שאהיה אדרוש לנתק כל מגע. אי אפשר לקיים מגעים ומצד שני להעמיד אנשי ביטחון בבית הדין בהאג. ביידיש אומרים "סיס גייט נישט" - זה לא הולך ביחד. אדרוש זאת בשביעייה, בשמינייה, בתשיעייה

ובקבינט, איפה שלא יהיה - לנתק את הקשר".

 

למרות שאבו מאזן מדבר על מאבק לא אלים, ליברמן העריך כי "הרשות מתכננת אלימות ושפיכות דמים שטרם נראו כמותם. כמה שהם מדברים על כך שהם רוצים לפעול במישור המדיני, אני רואה יותר ויותר הכנות לאלימות ושפיכות דמים. כשאתה מכין הפגנה של עשרות אלפים שיסתערו על מחסום קלנדיה, כל אחד שידמיין מה יקרה אם 30-40 אלף ינסו לעבור בכוח. מה יהיה האפקט? איך אמורים להתנהג חיילים וקצינים?", שאל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן ונתניהו בכנסת
צילום: נועם מושקוביץ
ליברמן. יידיש מול הרשות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים