שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

ראשי המחאה: "פסימיים, נתניהו הקים צוות ענקי"

ביום שאחרי שיא המחאה התכנסו ראשי המאבק החברתי בבית הנוער העובד והלומד בתל-אביב כדי לדון בהמשך גיבוש הדרישות שיציגו בפני הממשלה. בינתיים, נראה כי הם לא מתרשמים מ"ועדת סופר-דופר" שהקים נתניהו: "המחאה תתפח"

ראש הממשלה נתניהו הכריז על הצוות המיוחד שינהל את הדיאלוג מטעמו וכולל יותר ממחצית השרים, אך זה לא מרשים את מנהיגי המחאה החברתית, שחשים רוח גבית מ-300 אלף האנשים שיצאו אמש לרחובות. בפגישה שקיימו אחר-הצהריים (יום א') בבית הנוער העובד והלומד בדרום תל-אביב הטילו יוזמי המאבק ספק רב ביכולת הצוות שהוקם.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

 

"האופטימיות של אתמול התחלפה הבוקר בפסימיות כי הממשלה לא מבינה את הרגע המשמעותי בו אנו נמצאים, רגע שבו ניתן להחזיר את אמון הציבור במערכת הפוליטית". אמרו. 

 

ראשי המאבק שכוללים את נציגי הארגונים החברתיים, ראשי התאחדות הסטודנטים ומובילי המאהלים התכנסו כדי לדון בפעם החמישית בגיבוש מסמך הדרישות שיציגו לממשלה. בתחילת הישיבה מתחו המשתתפים ביקורת על הצוות והציפו שאלות רבות לגביו.

 

"דווקא אחרי שבוע שהוגדר בתקשורת כקשה לנו, הוכחנו שוב היכן נמצאת תמיכת העם", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, "אמש הגענו לרגע מכונן במאבק, אבל אנחנו מוסיפים לעבוד קשה ולא מסתמכים על המזל. יש לנו גישה שאומרת שחייבים לעשות הכל כדי להגיע להסכמה עם הממשלה כי היא הריבון".

 

לגבי הצוות שהקים נתניהו הדגיש שמולי: "גדודי הסטודנטים לא יכבשו את הכנסת ופעילים חברתיים לא ינגחו את הממשלה אותה אנו מכבדים, אבל אני חושש מאוד מגודלו של הצוות דבר שיכול להקשות מאוד על היכולת שלנו להגיע לדברים אופרטיביים. אנו רוצים לדעת את לוחות הזמנים, מתווה ההידברות, וסמכויות השולחן העגול. האם ההבטחות יעוגנו בחקיקה או ייכתבו על הקרח? לא נרצה להגיע למצב ממנו נצא קירחים מכאן ומכאן".

 

"נלך למקום מפחיד מאוד"

אחרי ששיא המחאה נרשם אמש, ממשיכים מארגני המחאה במדיניותם ש"לא לשבור את הכלים ולא להפוך ליוון שתיים". לדברי שמולי, "באופן חד משמעי לא נקרא לסטודנטים או למוחים להפגין אלימות ולא נצא נגד המדינה שלנו. מה שקרה בעולם, בעיקר במדינות ערב, קל להשוות את הגזרה שם למצבנו, אבל השוואה זו אינה מדויקת".

 

גם יו"ר תנועת "דרור ישראל", פסח האוספטר, מתח ביקורת על הצוות שהקים נתניהו. "במקום לקום הבוקר לאמירה של

ראש הממשלה שהוא מבין את מסר הציבור ומתכוון לשנות את השיטה הכלכלית שנכשלה, אנו מקבלים הודעה שמוקם צוות ענקי, ועדת סופר-דופר, שאיש לא יודע מתי היא תתחיל לעבוד, מתי היא תסתיים ומה המנדט שלה" .

 

האוספטר ציין כי במהלך היממה האחרונה קיבל ראש הממשלה "שתי אזהרות". "אנשים ששייכים לדתו של נתניהו הורידו את דירוג האשראי בארצות הברית ובמקום שראש הממשלה יודיע הבוקר שהוא פורש רשת ביטחון על הפנסיות אותן הכניס למשק הבורסאי, דבר שיכול להמיט חורבן על מטה לחמם של האזרחים, הא מעדיף להודיע על הקמת ועדת ענק".

 

לדבריו, "האזהרה השנייה הגיעה הבוקר בדמותה של רעידת האדמה הקלה שהורגשה ברחבי ישראל, לפיה איש לא עושה דבר בנוגע לקידום תמ"א 38, מה שמראה שההימור בישראל על חייהם, חינוכם ובריאותם של אזרחי המדינה הפך להיות מסוכן מאוד. אם ראש הממשלה לא יודע שהוא מקבל את תביעת רוב העם, נלך למקום מפחיד מאוד".

 

נציג המאהלים, ברק סגל, הוסיף: "אנו מאמינים שמציגים לנו מקסם שווא. אחרי שבשבוע שעבר התחננו שנתניהו יקפיא את חוק הווד"לים, אבל הוא העביר אותו על הפנים שלנו. אם הוא באמת היה רוצה לדבר איתנו, הוא היה צריך ליצור אמון עם העם".


גם באילת יצאו ההמונים "לא נקרא לאלימות" (צילום: יוסי דוססנטוס) 

 

הערב המחאה החברתית נמשכת ולמאהל בשדרות רוטשילד בתל-אביב יגיעו קשישים ניצולי שואה שיפגינו למען זכויותיהם. במקביל, בגבעתיים יקיימו אמהות צעירות מהעיר ומרמת-גן "צעדת עגלות" מפינת הרחובות כצנלסון עד לקניון גבעתיים.

 

"אין סיכוי שכל הדרישות ייענו"

בינתיים, גבות רבות הורמו בעקבות רשימת החברים הארוכה ממנה מורכב הצוות המיוחד. תחילה, הכריז נתניהו שיקים צוות מצומצם שיכלול שרים, מומחים ואנשי עסקים, אך בגלל לחצים פוליטיים שהופעלו עליו, יותר ממחצית הממשלה בפנים."על ראש הממשלה הופעלו לחצים כבדים, לכן הוא בחר למנוע עימותים פוליטיים והקים את הצוות שהקים", אמרו שרים בממשלה.


ראשי המאבק, היום. "הממשלה לא מבינה" (צילום: ירון ברנר) 

 

בשבוע שעבר טענו אנשיו של נתניהו כי ראש הממשלה מעוניין בצוות מצומצם שיהיה יעיל, אך רצונם של שרים רבים לקחת בו חלק "הפכה אותו לפארסה". בעקבות זאת, הוחלט לעשות הפרדה בצוותים, בין המומחים לבין הפוליטיקאים. הצוות המקצועי שבראשו יעמוד פרופסור מנואל טרכטנברג יקיים שיחות עם מנהיגי המחאה החברתית, עם ההסתדרות והתעשיינים וינסה לגבש שורת המלצות לשרי הקבינט החברתי-כלכלי.

 

"אין סיכוי שכל הדרישות ייענו", הבהירו מקורביו של נתניהו והנמיכו את הציפיות, "ראש הממשלה רוצה שיהיו שינויים מהותיים כדי שמי שעובד יוכל גם לחיות בארץ הזאת, אך אין סיכוי להיענות לכל הדרישות שעולות מיליארדים רבים".

 

לדבריהם, "יהיה דיאלוג, והכוונה היא לאפשר לחיות בצורה מכובדת בישראל. אנחנו לא רוצים להגיע למצב כלכלי של מדינות מתמוטטות".

 

בתוך כך, נראה כי ראש הצוות שמינה נתניהו, פרופ' טרכטנברג לא כל כך רצה בתפקיד. לפני פתיחת ישיבת הממשלה נתקל טרכטנברג בשר אהוד ברק ואמר: "זה רק בגללך". בדיקה שנערכה גילתה כי במהלך סוף השבוע שוחחו השניים רבות וברק שכנע אותו לקחת את התפקיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איציק שמולי. "האופטימיות התחלפה בפסימיות"
צילום: ירון ברנר
הפגנת הענק אמש בתל-אביב
צילום: EPA
כ-300 אלף בני אדם יצאו לרחובות
צילום: AP
"להחזיר את אמון הציבור"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים