שתף קטע נבחר

חינוך לגיל הרך: עושים סדר בדרישות ההורים במחאה

רוב דרישות ההורים במחאה על יוקר המחיה עוסקות בחינוך לגיל הרך, ובעיקר בשטח ההפקר שבין גיל שלושה חודשים לשלוש. אז מה הקשר בין פיקוח על הגנים, פיקוח על המחירים וחוק חינוך חינם? האם הדברים סותרים? עושים סדר בבלגן ההפגנות

בשבועיים האחרונים למחאת ההורים עלו לדיון שלושה עניינים הקשורים לחינוך לגיל הרך, כאלה שצפויים להשפיע על הכיס של אלפי הורים בארץ - ובעיקר על העתיד של ילדיהם. בתוך בליל הדעות והאינטרסים נוצר קשר מלאכותי בין שלושתם, כאילו אחד תלוי בשני או בא על חשבונו, אך למעשה מדובר בשלושה נושאים שונים - וחשובים - שכל אחד מהם עומד בפני עצמו:

 

 

1. חוק הפיקוח על מעונות היום

יוזמת חוק הפיקוח על מעונות היום מנסה להסדיר את תחום גני הילדים הפרטיים בישראל, שכיום פרוץ לחלוטין ונטול פיקוח. בשלב זה נדחתה ההצבעה על הצעת החוק למושב החורף של הכנסת עקב ערר.

 

חוק זה עשוי לחולל מהפכה אמיתית בתחום החינוך לגיל הרך (עד גיל שלוש), ולמוסדות אלו יוענקו בפעם הראשונה פיקוח, הנחיה וסיוע שיאפשרו להם לעמוד בסטנדרטים פדגוגיים, בטיחותיים, תברואתיים וכו'. כמו כן, מרגע שיעבור החוק, יהיו גני הילדים בישראל כפופים כולם למשרד החינוך.

 

יש מי שטוען שהחוק יפיל מעמסה כלכלית נוספת על הגנים שתתגלגל בסופו של דבר להורים, אבל לטענה אין בסיס מוצק, במיוחד לאחר שמשרד האוצר ומשרד התמ"ת התחייבו לכסות את עלויות החוק והקצו לכך מימון ראשוני של מיליארד שקלים.

 

החוק כפי שהוא מוצע כעת הוא חוק בריא, וזהו נושא ראוי למאבק. חשוב להעביר קודם את החוק ולאחר מכן למצוא את שאר הכסף הנדרש ליישומו במסגרת הממשלה.

 

2. פיקוח על המחירים בחינוך לגיל הרך

על התעריף שמשלמים ההורים במעונות היום מוטל כבר פיקוח של משרד התמ"ת, אבל הוא פשוט לא מספיק. ההוצאה על מעון יום ללא סבסוד להורים כמעט דומה להוצאה על גן פרטי. מעט מדי הורים וילדים זכאים לסבסוד מלא או גבוה של מעון היום, וזו חלק מהמצוקה שצפה כעת בהפגנות.

 

הדרישה הנוכחית של ההורים היא לכפות פיקוח גם על מחירי הגנים הפרטיים, אך מדובר בנושא טעון ושנוי במחלוקת, וגם מסובך משפטית. הסיכוי שהמדינה תתערב בשוק הפרטי באופן כזה קטן ביותר ולא ריאלי, ללא קשר לשאלה מי יהיה בשלטון.

 

מה שנראה כתסריט סביר יותר הוא שהמדינה תגדיל משמעותית את מספר מעונות היום המסובסדים, תקל את תנאי הקבלה ותגדיל את הסבסוד. קרוב לוודאי שפתרון כזה גם יוביל לירידת מחירים בקרב הגנים הפרטיים.

 

3. הדרישה לחינוך חינם מגיל אפס

אחת הדרישות המרכזיות שעלתה בצעדות העגלות היא להרחיב את יישום חוק חינוך חינם לגיל שלושה חודשים ומעלה. תיאורטית, החוק הקיים אמור היה להיות תקף לגילאי לידה עד 18, אך בפועל משרד החינוך מספק מענה רק לגילאי שלוש ומעלה. עד גיל שלוש אין מסגרות ללא עלות, וההורים נאלצים לבחור בין גן פרטי, מעון יום, מטפלת או התפטרות מעבודה.

 

נדמה שאין שום דרך להסתכל על העניין מלבד לומר מפורשות: החלת חוק חינוך חינם רק מגיל שלוש ומעלה היא טעות שיש לתקן. שלוש שנות החיים הראשונות של הילד קריטיות ביותר להתפתחותו. אלה לא שנים שמומלץ "לחסוך" בהן, ולכן חייבות להיות מסגרות חינוך חינם עבור כל מי שזקוק להן.

 

דרישות שונות - לא סותרות

כאמור, שלוש הדרישות האלה של ההורים שונות באופיין ובמורכבות היישום שלהן, אך הן אינן אמורות להשפיע זו על זו. זה כמובן לא מפריע לגורמים שונים לטעון - מתוך בורות או אינטרס - שהאחד יבוא על חשבון השני. אלו מנסים לשכנע, למשל, שחוק הפיקוח על גני הילדים יוביל בהכרח פיקוח גם על מחירי הגנים הפרטיים, דבר שהוא פשוט לא נכון.

 

התמיכה בהורים יכולה, כאמור, להתבצע דרך מעונות היום ולא בפיקוח על הגנים הפרטיים, אבל הדבר החשוב הוא שכל הגנים יהיו כפופים למשרד החינוך, כמו במדינות מתוקנות. חשוב שהגנים שאליהם אנו שולחים את הילדים שלנו יהיו בטוחים ויספקו להם סביבה בריאה פיזית ונפשית.

 

טענה דומה נוספת היא שחינוך חינם מגיל שלושה חודשים סותר את הרעיון של פיקוח על הגנים או על המחירים. גם לטענה הזו אין אחיזה במציאות: המדינה יכולה לממן מסגרות מסוימות ולא לפקח על המחירים באחרות, ומובן שכל זה אינו קשור כלל לבטיחות, לתברואה ולפיקוח פדגוגי.

 

ישראל חייבת לספק חינוך איכותי, שוויוני וחינם לכל ילד, זו מטרה בעלת חשיבות עליונה בכל מדינה החפצת חיים. היא יכולה להשאיר להורים לבחור אם ליהנות מסובסידיה מלאה במעון יום או להעדיף מימון חלקי על מסגרת של גן פרטי. תמיד יהיו הורים שיעדיפו לחנך את ילדם במוסדות פרטיים, ותפקיד המדינה לדאוג לפני הכל שהמסגרות הציבוריות יהיו לא פחות טובות, ושכולם יוכלו ליהנות מהן בחינם.

 

חוק הפיקוח על מעונות היום נועד ליצור סטנדרטיזציה בגנים הפרטיים בעיקר, ולקבוע דרישות סף שיבטיחו שילדכם ישהה בסביבה בריאה ובטוחה.

 

את שלוש השאיפות אפשר לקדם במקביל. הישג בכל אחד מהמאבקים החשובים האלה יהיה טוב לכולנו, בראש ובראשונה לילדים, שיקבלו יותר מהגן שאליו הם נשלחים.

 

הכותב הוא מנכ"ל אתר גני הילדים אינפוגן .


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל חייבת לספק חינוך איכותי, שוויוני וחינם לכל ילד
צילום: יונתן סבו
מומלצים