שתף קטע נבחר

פרקליטי המדינה: "מיקור חוץ יפגע בשלטון החוק"

יו"ר ארגון הפרקליטים תקף את תוכנית הפרקליטות להרחיב את מספר התיקים המועברים לעורכי דין אזרחיים: "האמונה שהפרטה תחזק את הפרקליטות - תפישת מציאות לקויה", כתב במייל חריף שהגיע לידי ynet

בפרקליטות המדינה נערכים להרחיב את מיקור החוץ, אולם יו"ר ארגון הפרקליטים מזהיר: לא ניתן להבחין בין "תיקי שמנת" ל"תיקי זבל". לידי ynet הגיע היום (ה') מייל חריף של היו"ר, בועז גולדברג, בו תקף את התוכנית המתגבשת בפרקליטות, לפיה יורחב מספר התיקים המועברים לעורכי דין פרטיים כדי שישמשו התביעה.

 

היוזמה נידונה ביום חמישי האחרון בין בכירי הפרקליטות, שהתייחסו, בין היתר, לפערים במימוש האסטרטגיה המחייבת מיקוד מאמצים בתיקים החשובים מבחינת שלטון החוק, נכסי המדינה והגנה על אינטרסים ציבוריים. בדיון הועלתה סוגיית מיקור החוץ, שמהווה כיום אחוז שולי מכלל תיקי הפרקליטות, כאמצעי לפינוי משאבים.

 

בסיכומו של הדיון גובש מתווה ליישום התוכנית, לפיו 15-20 אחוז מהתיקים בכל מחוז יופנו לעורכי דין אזרחיים, בכפוף להחלטת ועדה מיוחדת ובהתאם לקריטריונים דוגמת סכום התביעה, המורכבות המשפטית והערך המוסף של הפרקליטות בתיק. בטרם התקבלה החלטה סופית בעניין, ביקשה המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים, אורית סון, להזמין את נציגי ועד הפרקליטים להשמיע את התייחסותם למהלך ושלחה לשם כך מכתב לגולדברג.

 

עם זאת, היוזמה עוררה מצדו ביקורת קשה. במייל ששלח לכל הפרקליטים בארץ, הזהיר כי ההפרטה מסיבית של עבודת הפרקליטות תביא להחלשתה המידית, עד כדי פירוקה ופגיעה בשלטון חוק. "הפרטת הפרקליטות אינה עוד איום חיצוני פוליטי, אלא מגמה אשר היוזמה לה באה מתוך הפרקליטות עצמה", כתב.

 

"לצערנו, מתוך תפישת מציאות לקויה, יש הסבורים בהנהלת הפרקליטות כי הפרטה יכולה לחזק את הפרקליטות, אלא שלהשקפה זו אין אחיזה בניסיון החיים במדינת ישראל". יו"ר ארגון הפרקליטים האשים גם את פרקליט המדינה, משה לדור, בהתנערות מההסכם שנחתם לפני ארבע שנים, המגביל את הוצאת תיקים למיקור חוץ רק לעניינים מסוימים וספורים, שאינם בעלי אופי שלטוני.

 

במייל ששלח כתב עוד גולדברג כי ארגונו מוכן לקיים משא ומתן אמיתי בעניין ואף פתוח לשמוע את צורכי המערכת, "אולם גילינו כי נכונותה של הנהלת הפרקליטות להידבר עמנו קיימת רק כל עוד אנו מקבלים את דעתה". הוא הבהיר כי הניסיון להכתיב מהלכים באופן חד-צדדי מהווה בעיניו שבירת כלים, ואיים כי ארגון הפרקליטים יפנה לבית הדין לעבודה בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בועז גולדברג. נפנה לבית הדין לעבודה
צילום: עופר עמרם
משה לדור. "הפר את ההסכם"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים