שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

אסד לא מפחד מהערבים ומטורקיה: עוד 50 הרוגים

גם החלטת סעודיה ומדינות במפרץ להחזיר שגריריהן מדמשק ופגישה עם שר החוץ הטורקי, לא גרמו לבשאר אסד לרכך את היד נגד מתנגדי משטרו. "מבצע הרמדאן" בחמה נמשך, ולפי דיווחי ארגוני זכויות אדם, היום נהרגו באזור העיר 30 בני אדם נוספים

נשיא סוריה דבק במבצע הקטלני לדיכוי המפגינים בארצו, יום אחרי שמדינות ערב הפנו לו עורף. גם החלטתה של סעודיה ובעקבותיה החלטה דומה של כווית ובחריין, להחזיר את השגריר מדמשק, לא גרמה לאסד לנצור את האש, ולפי הדיווחים מסוריה מספר ההרוגים שם היום (ג') עומד על כ-50.

 

ארגוני זכויות אדם טענו כי כוחות הביטחון הסוריים הרגו לפחות 30 אזרחים באזור העיר חמה, הנצורה זה יותר משבוע, ובעיירה סמוכה לגבול עם טורקיה. לפי "הארגון הסורי הלאומי לזכויות אדם", 26 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו כשחיילים בגיבוי טנקים ומשוריינים פשטו על סוראן וכפרים נוספים מצפון לחמה. ארבעה אחרים נהרגו בביניש, כ-30 קילומטרים מהגבול הטורקי. בדיר א-זור נהרגו לפי הדיווחים לפחות 17 איש ובאידליב שניים נוספים.


טנק ברחובות חמה. הזכרונות משנות ה-80 לא מרפים (צילום: רויטרס)

 

מלבד הלחץ של מדינות המפרץ, גם טורקיה ממשיכה לנסות לשכנע את אסד לחדול מהזוועות. שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, נפגש בצהריים עם אסד והביע בפניו את דאגתה של ארצו לנוכח המתרחש. עד לאחרונה הייתה אנקרה בת ברית חשובה של דמשק, אך בעקבות הדיכוי האלים ומרחץ הדמים טורקיה ליותר ויותר ביקורתית כלפי משטר אסד.

 

מחר תבוא לדמשק משלחת של נציגים מהודו, ברזיל ודרום אפריקה בניסיון ללחוץ על הממשל לחדול מהאלימות. לפי פעילים בסוריה, יותר מ-1,700 איש נהרגו מאז תחילת ההתקוממות בחודש מארס, ודיווחים אחרים מדברים על יותר מ-2,000 הרוגים.

 

המבצע באזור חמה החל לפני כשבוע, ערב חודש הרמדאן שבו צמים המוסלמים עד לשקיעה. טנקים וצלפים הטילו מצור על העיר, שהתנערה במידה רבה משליטתו של המשטר בחודשים האחרונים. חמה היא זיכרון צורב בתודעה הסורית, משום ששם דיכא חאפז אסד, אביו של הנשיא הסורי הנוכחי, התקוממות עממית נרחבת בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת. לפי הערכות, במרחץ הדמים שלו היה אחראי נהרגו בין עשרת אלפים ל-25 אלף איש.

 

מהומות? הסוכנות הסורית דיווחה על "שריפה שהציתה ישראל"

בימים האחרונים נותרו תושבי חמה ספונים בבתיהם והתרחקו מהחלונות. מאז תחילת הרמדאן נהרגו לפי דיווחים יותר מ-300 בני אדם ברחבי סוריה. אתמול החליף אסד את שר ההגנה שלו, גנרל עלי חביב, והסביר זאת בכך שחביב סובל מבעיות בריאות. עם זאת, כמה פרשנים העריכו כי חביב לא היה מרוצה מהמבצע נגד מתנגדי המשטר. מפקד הצבא, דאוד

ראג'חה, מונה לתפקיד במקומו. היום דיווחו גורמי אופוזיציה בסוריה כי הגנרל חביב נמצא מת בביתו, אך אמינות הדיווחים אינה ברורה.


אסד עם שר ההגנה (באמצע) היוצא, עלי חביב (צילום: רויטרס)

 

אגב, למי שביקש להתעדכן על המצב בסוריה בעזרת סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, ציפתה בצהריים אכזבה. במקום

למסור פרטים על הדרמה המתחוללת בתוככי המדינה, דיווח שופרו של המשטר בכותרתו הראשית על "שריפה שהבעירו כוחות הכיבוש הישראליים אתמול ברמת הגולן הכבושה על שטח שמשתרע לאורך ארבעה קילומטרים".

 

בדיווח הסורי נכתב כי "השריפה היא חלק מהמדיניות התוקפנית היומיומית נגד הגולן ותושביו. מושל מחוז קוניטרה, חוסין ערנוס, אמר כי שלטונות הכיבוש הישראלי הציתו את השריפות בגולן כדי לפגוע בסביבה במסגרת מדיניותו התוקפנית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש באידליב. שני הרוגים שם היום
צילום: AP
רחובות חמה הנצורה. 1,700 הרוגים בכל סוריה
צילום: EPA
עשן מיתמר מעל חמה. לא מתקרבים לחלון
צילום: רויטרס
מומלצים