שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

סטודנטים הטיחו בשר כץ: שנתיים לא עשיתם כלום

שר התחבורה ביקר במאהל הסטודנטים בשדרות רוטשילד בתל-אביב ושמע טענות קשות על יוקר המחיה ומצב התחבורה. "יש פה ציבור כואב מאוד שלא יכול לנשום", הטיחו הפעילים

המגעים עם הממשלה עוברים לרמת השטח. שר התחבורה, ישראל כץ, הגיע הערב (יום ג') לביקור במאהל המחאה בשדרות רוטשילד בתל-אביב, שוחח עם הסטודנטים הגרים באוהלים במקום, ושמע מהם טענות קשות. אחד מנציגי הסטודנטים, אורן פסטרנק, הטיח בו: "שנתיים הממשלה קיימת ולא זזה לשום מקום". ynet העביר שידור חי מהדיון.

 

כץ, שהגיע למאהל בליווי שומרי ראש, הקשיב לטענות הצעירים על רקע מחאת האוהלים ויוקר המחייה, אך נמנע מלענות לחלק משאלותיהם. הסטודנטים התרעמו גם על חוק הוד"לים: "כנראה שצריך להכניס תיקון לחוק", אמר השר. בהמשך ציין: "אתם הרמתם דגל מדהים, ורק בגלל שאתם הרמתם אותו, היום נוצרה דינמיקה של אפשרות לשינוי, תוך כדי הכהונה של הממשלה ולא רק בבחירות".

 

מחאת האוהלים - כל הכתבות בעמוד המיוחד של ynet 

 

אחד הפעילים אמר לשר: "אני חושב שזה חשוב שהגעת, כי אתם מנותקים מהעם. בתחום הדיור הגיעו מים עד נפש כתוצאה מהרבה ממשלות, אבל אתם ממשיכים בדיוק באותו הכיוון. מנכ"לים מרוויחים מיליון שקל בחודש, בזמן שמי שלמד תואר ראשון באוניברסיטה, מרוויח 6,000 שקל ואין לו כסף לגמור את החודש. תבינו שהמרחקים בין האנשים הפשוטים לאלו שעומדים בראש הפירמידה זה מה שיהרוס לכם. העם נמאס לו ואם לא תבינו את זה, אתם בבעיה. אי-אפשר לרמות את כולם כל הזמן, זה לא עובד, אנשים לא טיפשים".

 

"תוך 4 שנים תהיה כאן מדינה אחרת"

גיא זלמנוביץ', פעיל חברתי בעיר, גם כן בירך את השר על בואו למאהל, אך הוסיף: "יש לנו בעיה רצינית. אתם אמורים לבוא לקראתנו, להיות קשובים, סובלנים, לעבוד ביחד. חשוב שנזכה להטבות הסוציאליות גם בחברה קפיטליסטית. אנחנו ברגע היסטורי למדינת ישראל, המאבק לא הולך לעצור, המטרה צודקת".


השר כץ בין הפעילים. "טוב שבאת, אתם מנותקים מהעם" (צילום: מוטי קמחי)

 

סטודנטית אחרת הטיחה בשר: "שום דבר לא זז פה, הממשלה לא מקשיבה לציבור", ופעיל נוסף ציין: "יש פה ציבור כואב מאוד שלא יכול לנשום". השר כץ, התייחס בדיון גם לסוגיית הטייקונים ואמר כי תופעת "התספורות" היא "תופעה חמורה". "יש שיטה כלכלית שעובדת בכל העולם - בורסה, אג"ח, הנפקות. היכולת שלנו לא להיות חלק מהשיטה היא מוגבלת. אלה דברים כלל-עולמיים וצריך לצמצם אותם. מבחינה מוסרית, זה דבר שהוא פשוט לא יעלה על הדעת" .

 

אנשי המאהל התלוננו גם על מצב התחבורה, וכץ השיב: "כשאני מחליט, אני מבצע. אני עושה גם רכבת קלה". הוא הזכיר את הרפורמה בתחבורה הציבורית, ואילו אזרח מבוגר התלונן שאין תחבורה ציבורית בשבת. בתגובה לביקורת, לרבות מתושבי הפריפריה, ציין השר: "בחודש הבא נפתח הקו הישיר מת"א לבת-ים, חולון וראשון לציון. 8-10 דקות לבת ים, 16 דקות לראשון ובחודש הבא תיפתח הרכבת ליבנה. אנחנו סוללים עכשיו את רשת הרכבות הזו ואני עושה את זה, אבל זה לוקח קצת זמן. תוך ארבע שנים תהיה כאן מדינה אחרת".


באותה השעה: עשרות הפגינו ליד קריית הממשלה בת"א (צילום: רועי סמיוני)  

 

כלפי שר התחבורה הופנו גם טענות על רקע התייקרות הסולר. נציג הנכים ציין בפניו: "זה הרגליים שלנו, אבל במשך 10 שנים עשו לנו תרגיל והטעו את ציבור הנכים. צריך לתת לנו את הקצבאות חזרה, ואת זה אני רוצה שאתה תקבל".

 

"האזרח בישראל לא סומך יותר על הכנסת, על שיקול הדעת שהיא מאפשרת לעצמה", ציין אחד מדיירי האוהלים. "כל הזכויות החברתיות, שכוללות דיור, ביגוד, מזון והשכלה, שכולנו רבים עליהם עכשיו – מעוגנות אפילו בדרום סודן בצורת חוקה, ואצלנו אין. אם זה לא ייעשה מרצון, צר לי להיות נביא זעם, אבל יבוא יום אחד ואנחנו פשוט נתפוצץ. אתה רק אדם ספציפי, רק פרלמנטר ספציפי, אבל אני אומר לך - אם זה לא ייגמר בטוב זה ייגמר ברע".

 

גם מירי רגב ספגה ביקורת - וסולקה

במאהל התל-אביבי כבר ביקרו מספר חברי כנסת, וח"כ נינו אבסדזה אף העבירה בו לילה עוד בראשית המאבק. עם זאת, במקרים אחדים המפגש לא עבר חלק. חבר הכנסת מש"ס, אמנון כהן, התעמת אתמול עם פעילים במאהל בגינת לוינסקי, וח"כ מירי רגב אף התלוננה במשטרה לאחר שסולקה מהמאהל ברוטשילד.

 

רגב גורשה מהמקום בצעקות לאחר שניסתה במשך דקות ארוכות להשמיע

דברים. אחד מהפעילים אף שפך עליה כוס מים, בעוד חבריו קראו לעברה קריאות בוז, שרקו וטענו כי הגיעה רק כדי "לגזור קופון".

 

רגב התעמתה אז עם יוזמת המחאה, דפני ליף, והתלוננה על כך שחברי כנסת מהאופוזיציה שהגיעו למקום, כמו דב חנין (חד"ש) וניצן הורוביץ (מרצ) התקבלו בברכה. נגד הורוביץ היא הגישה תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת, על כך שעמד מנגד ולא סייע לה.

 

צילום השידור החי: יהונתן צור, הפקה: שמרית שי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל כץ באוהל. הקשיב בסבלנות
צילום: מוטי קמחי
מומלצים