שתף קטע נבחר

בן 9 וחצי מארגן הפגנה בדרום: "חשוב לי העתיד"

יואב קרן ממושב ביצרון שמע את אביו מדבר על המחאה, ראה את ההמון בטלוויזיה ונדלק. הוא החליט להצטרף למאבק, אך מפני שהוא "רק ילד ולא יכול לנסוע לתל-אביב" החליט לארגן הפגנה במושב. ויש לו גם טיפ למנהיגי המאבק: "צריך להפגין מכל הלב"

כל הילדים בארץ מבלים כעת בחופש הגדול (או מה שנשאר ממנו) ובזמן שהם נהנים בים, בבריכה, במשחקים במחשב, בטיולים ועם חברים, בחר יואב קרן ממושב ביצרון להתגייס למען המחאה החברתית שפוקדת את הארץ. בימים אלה ממש הוא ארגן הפגנה שתיערך היום (ו') בשעות הצהריים באחד הצמתים בבאר-טוביה.

 

מחאת האוהלים - סיקור נרחב ב-ynet

 

"לפני שבועיים ראיתי את המחאה בטלוויזיה, שאנשים יוצאים וישנים באוהלים ומפגינים על כל הדברים שיקרים בארץ", סיפר יואב מהיכן הגיע לו השיגעון לוותר על הכיף עם החברים ולהצטרף למאבק החברתי.


"אני טיפה מתרגש". יואב במטה המאבק - החדר שלו (צילום: יניב אוחנה)

 

"שמעתי גם שבנות הדודות שלי הולכות להפגין ברוטשילד. כשחשבתי על זה, הבנתי שהמון אנשים מפגינים ואני בינתיים יושב בבית ומשחק במחשב. אז החלטתי שאני מארגן הפגנה במושב כי בגלל שאנחנו ילדים, אנחנו לא יכולים כרגע להגיע לתל-אביב", מספר קרן.

 

מאז, פועל יואב במרץ רב לגייס כמה שיותר תושבים מאזור באר-טוביה להפגנה קרוב לבית. "התקשרתי לחברים שיבואו, חילקתי פליירים במושבים ותליתי שם שלטים. ההורים שלי דיברו עם ראש המועצה והוא אמר שאם יהיה לו זמן הוא יבוא. גם דיברתי עם הדובר של המועצה והוא התקשר לכל העיתונאים".

 

"אם ביבי היה מנסה לגור באוהלים"

הפעיל הצעיר, שבחודש הבא יעלה לכיתה ד', מקווה לראות לפחות את כל חבריו בהפגנה. "האמת שאני טיפה מתרגש ואני מצפה שהרבה אנשים יבואו. אתמול עשינו שלטים ובאו 10 ילדים ועזרו לי. לדעתי יבואו יותר כי ביקשנו מהילדים להביא גם את החברים שלהם", הוא אומר.


צפה בהפגנות ונדלק. "חשוב לי העתיד שלי" (צילום: AP) 

 

האג'נדה שמניעה את יואב ודוחפת אותו לארגן את ההפגנה מאוד ברורה. "חשוב לי העתיד שלי. אני חושב שאם מפגינים מכל הלב, אז זה ישפיע. המסר שלי הוא לילדים. חשוב שיהיה אכפת להם ממה שקורה להורים שלהם ומהעתיד שלהם", אומר קרן ומציג את הדרישות שלמענן הוא מפגין: "אחד, שיורידו את המחירים של המוצרים. שנית, שיעלו את הפרנסה של הרפתנים כי אני גר במושב ושלישית, שיורידו את מחירי הדירות".

 

כמו לכל הפעילים, גם ליואב בטן מלאה על הממשלה והעומד בראשה בנימין נתניהו: "לא שמעתי בינתיים על כלום שהמדינה עשתה חוץ מלהביא חלב מחו"ל. אני חושב שאם ביבי היה מנסה לגור באוהלים וכל יום הולך להפגנה, אז הוא היה משנה את המחירים, אבל הוא לא רוצה להוריד אותם. לדעתי, ביבי זה הבעיה ואולי אם יהיה מישהו במקום ביבי, אז יהיה יותר טוב".

 

"זה בא ממקום של נאיביות"

ומה מתכננים הילדים להפגנה? "נעמוד בצומת, נרים את השלטים ונשיר שיר ראפ שאני ועוד ילדה הכנו במיוחד להפגנה. המילים שלו הולכות ככה: 'רוטשילד, ראש פינה, עד סוף העולם אוהלים אוהלים, אלפי אנשים יצאו לרחוב כי אין להם בתים. הדלק יקר, הקוטג' יקר, מה פול זול יותר? העם דורש צדק חברתי וביבי תתעורר'".


"זה בא ממקום של נאיביות" (צילום: יניב אוחנה)

 

ומה חושבים הוריו של הפעיל החברתי הצעיר? "זה פשוט מקסים אותנו. ילד בן 9 וחצי וזה מה שיש לו בראש", סיפר אביו קובי, בן 41, שסיפר על השתלשלות האירועים שהובילה את בנו לארגן את ההפגנה. "הוא שמע שיחה ביני לבין אחותי ובהתחלה הוא לא אמר מילה ואז כשחזר הביתה, הוא הודיע שהוא מארגן הפגנה של ילדים בביצרון כאות הזדהות עם הפגנות המבוגרים. משם זה התגלגל כמו כדור שלג. מיקדנו אותו מה לעשות ואז הוא הפיץ באימייל לכל רשימות התפוצה של הגנים ובתי ספר והזמין את כולם".

 

בצל הגאווה הרבה, האב מכין את בנו למקרה שלא יבואו רבים כפי שהוא מצפה. "מדובר בילד מיוחד שיש לו רגישות מאוד גבוהה וזה בא ממקום של נאיביות. אני מאמין שיגיעו אנשים, אבל אמרנו ליואב שלא נורא אם לא יבואו כי גם בתל-אביב התחילו עם שלושה אוהלים. אנחנו צריכים להסביר לו כדי שלא תהיה לו אכזבה רצינית ואני חושב שהוא מבין את זה. אני חושב שמה שיהיה זה חצי שעה שהילדים יעמדו בצומת, ישירו שירים, יניפו שלטים ויצעקו, ויאללה קדימה לאכול שניצל של אמא".

 

האם הדס, בת 40, סיפרה שבנה עסק בשבוע האחרון רק בארגון ההפגנה. "פתאום המון מתקשרים, מתעניינים ומעריפים עליו המון ידע ומידע. הוא גם זנח את הדברים שהוא אוהב לעשות כמו קסמים וקריאת ספרים ואני מקווה שהוא יחזור לזה אחרי ההפגנה".

 

כמו האב, גם האם מלאת גאווה: "באופן אישי אני מרגישה הצלחה אישית שאני ובעלי גידלנו ילד שאכפת לו מהסביבה וממה שקורה במדינה והוא לא אדיש. אם עד לפני המחאה דיברו על הקול הדומם ועל האדישות, אז בא ילד בן 9 וחצי וקורא תיגר על האמירות האלה".

 

גם ראש המועצה האזורית של באר טוביה, דרור שור, שהוזמן להפגנה על-ידי יואב, מתקשה להישאר אדיש: "המועצה תומכת במחאה על יוקר המחייה וכמובן במחאת הרפתנים. כמשק החלב המושבי הגדול בארץ טבעי שגם הילדים ייחשפו למאבק הרפתנים. התשוקה שבוערת ביואב שובה את הלב, כמו המבוגרים, גם הוא רוצה לתרום את חלקו".

 

ומה יהיה אחרי ההפגנה? כמו כל מנהיגי המחאה החברתית, גם יואב כבר חושב על ההפגנה הבאה: "אולי נארגן עוד הפגנה אחרי ההפגנה בשישי ואולי תהיה הפגנה כל שבוע או כל חודש. אחרי ההפגנה הזאת אני אעשה קצת הפסקה לחיים הרגילים שלי ולתחביבים שלי, לקסמים ולצילום, אבל אני אנסה לארגן עוד פעם הפגנות עד שתיגמר המחאה ואולי אחרי כמה זמן נוכל גם לנסוע לתל-אביב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא יכולים להגיע לתל-אביב"
צילום: יניב אוחנה
מומלצים