שתף קטע נבחר

מנכ"ל משרד הבריאות נגד המתמחים: הגזמתם

במכתב פומבי, תוקף מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, את המתמחים שהגישו מכתבי התפטרות: "זו אינה לקיחת אחריות, אלא הסרת אחריות". הוא הוסיף כי הוא מצפה, כמו כל העם, שהמתמחים יחזרו בהם וישימו סוף למשבר. ביום א' שוב שביתה

משרד הבריאות מחריף את הטון כלפי הרופאים המתמחים, שחלקם הגישו מכתבי התפטרות. "התפטרות? הגזמתם!", כתב מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, במכתב פומבי שפרסם הערב (יום ה'). מוקדם יותר צעדו המתמחים יחד עם הורים צעירים מביה"ח איכילוב לכיכר המדינה בתל-אביב.

 

במכתבו למתמחים כתב פרופ' גמזו: "מחאת המתמחים, שהתרכזה בנושא עומס העבודה, קיבלה תשומת לב אמיתית מראשי ההסתדרות הרפואית והביאה אף לשיא במחאה עם שביתת הרעב של יו"ר ההסתדרות הרפואית". לדבריו,

"באופן מפתיע, דווקא לאחר צעד זה ובעיקר תוך לחימה עיקשת של ראשי ההסתדרות הרפואית במהלך המשא ומתן שנמשך עדיין, נקט חלקכם בצעד קיצוני של הגשת מכתבי התפטרות תוך הצבת 'קווים אדומים'".

 

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, '"קווים אדומים" אלו אינם טובים למערכת הבריאות. הצבת דרישות הן לגיטימיות מצד מי שמפעיל ביום-יום את מערכת הבריאות. אבל התפטרות? הגזמתם! זוהי אינה לקיחת אחריות, אלא הסרת אחריות. הגדילו לעשות חלקכם אתמול, שהחליטו שהקו האדום החדש הוא ביטול השב"נים (שרותי בריאות נוספים), או הכוונתם לתוך בתי החולים הציבוריים. הפרזתם!".

 

הוא קרא למתמחים לחזור בהם מהתפטרותם ולגבות את ההסתדרות הרפואית כדי לסיים את המשבר. "הגיע הרגע לסגת ממכתבי ההתפטרות ולתת לראשי ההסתדרות הרפואית את הגיבוי הנדרש, לסיים את השביתה ואת המשבר. תושבי ישראל מצפים מכולכם - מתמחים, מומחים ומנהלים, מכולנו, לשים לכך סוף. גם אני מצפה לכך".

 

פרופ' גמזו הוסיף במכתבו בהתייחס לשביתה כי "לשביתת רופאים, ערכית ככל שתהיה, צריך להיות סוף, והדרך לכך עוברת אך ורק דרך הארגון היציג שלכם".

 

"המשא ומתן המורכב ביותר שידע המשק"

הוא שיבח את המשא ומתן שמנהלת ההסתדרות הרפואית וציין כי "ההסכמות שאליהן הגיעו בנושא ההטבות לפריפריה ולמקצועות במחסור הן הישגים חסרי תקדים". הוא הוסיף כי "המשא ומתן שניהלה ומנהלת עדיין ההסתדרות הרפואית הוא המורכב ביותר שידע המשק הישראלי".


"הגיע הרגע לסגת ולסיים את השביתה" (צילום: ד"ר דנה יוספי)

 

לדברי פרופ' גמזו, במשא ומתן לא דנים "על שכר בלבד" אלא על חיזוק מערכת הבריאות בכלל ובפריפריה בפרט. עלותם של שינויים שכאלו היא מעל שני מיליארד והשפעתה על משק המדינה, מעבר למערכת הבריאות, מיוחדת במינה".

 

בסוף השבוע תעבוד מערכת הבריאות כסדרה, אך ביום ראשון תתקיים בבתי החולים שביתה במתכונת שבת, לרבות בתי החולים הפסיכיאטרים והגריאטרים ובמרפאות קופת החולים כללית. ביום שני, שוב ייפגשו שוב ראשי הר"י עם המעסיקים בדיון בבג"ץ, והעבודה בבתי החולים תתקיים כסדרה.

 

בלי קשר למכתבו של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הורי המתמחים מתגייסים לתמוך במאבק הרופאים. אב לרופא מתמחה הקים בפייסבוק קבוצה חדשה שנקראת "הורים תומכים במתמחים", שבה הוא מזהיר מפני קריסת מערכת הבריאות.

 

"עדיף שהאחראים יתעוררו עכשיו! לפני שהמערכת תקרוס", כתב מנהל הקבוצה, חגי אלמגור, "האנשים המוזרים המנהלים את ההתדיינות בנושא זורים חול בעיני הציבור: עננות וירטואליות של 'תקנים' מתבדרות ברוח כאילו יש בכלל רופאים למלא את התקנים הללו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריך לשים סוף. פרופ' רוני גמזו
צילום: נועם מוסקוביץ
צעדו גם הערב. המתמחים בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים