שתף קטע נבחר

רומניה: בית הכנסת לא התאושש מרעידת האדמה

מתחם "שלוש הדתות" בעיר קונסטנצה כולל כנסיות, מסגד ובית כנסת - שאינו פעיל. בית התפילה היהודי נהרס ב-1977, ומאז לא שוקם. התקרה והמדרגות לעזרת נשים קרסו, ובמקום רצפה - אשפה וצואה. כך נראות 37 שנות הזנחה

כאשר נסענו לקונסטנצה, העיר השנייה בגודלה ברומניה, השוכנת על שפת הים השחור, סיפרו לנו שבעיר יש בית כנסת יהודי ישן נושן, שגם מופיע באתר האינטרנט הרשמי של העירייה. "בוא נמהר, אולי נספיק להגיע להתפלל ערבית. יהיה נחמד להתפלל עם אנשי הקהילה המקומית", האיץ בי חברי למסע, איציק אטיאס.

 

נאמר לנו שבית הכנסת נמצא במתחם 'שלוש הדתות', שבו שוכנים זה לצד לזה בית התפילה היהודי, כנסיה ומסגד. כשהגענו למקום מצאנו את המסגד בלי שום בעיה. הוא נראה שמור ומטופח, הומה אנשים ומבקרים, חי ותוסס. גם את הכנסייה מצאנו בקלות, כי לא הייתה שם אחת, אלא שלוש, שהרי רומניה היא מדינה נוצרית. ובית הכנסת? לא היה לו זכר.

 

צילום: יצחק סלומון

 

הלכנו לפחות שעתיים ברגל, חרשנו את המקום מצפון לדרום, ממזרח למערב, אבל לא מצאנו. שאלנו את התושבים המקומיים, אבל גם הם לא ידעו על בית כנסת באזור. כשכבר נואשנו ועמדנו לעזוב את המקום, נתנו צ'אנס אחרון לאיש מבוגר שישב בפינה. "איפה יש כאן בית כנסת?" שאלנו. "הנה, כאן", הפתיע והצביע על הבניין שעליו נשען.

 

המומים מהתגלית ביקשנו להיכנס פנימה, לראות ולהתרשם, אבל האיש הזקן מיהר להבהיר: "אל תצפו לשום דבר, אין שם כלום, אפילו הגג

קרס. ובכלל, אי-אפשר להיכנס לשם".

 

אבל חברי איציק מיאן לוותר. "אין מצב שאני כאן ולא נכנס לראות מה קורה בפנים", אמר. הלכנו מסביב ונכנסנו מהחצר האחורית. פתאום נתקלנו בחבורת כלבים. כנראה ששנים רבות לא ביקר שם איש וזמן רב מאז שמישהו הפר את שלוותם. אחרי שהבנו שכלב נובח לא נושך, נכסנו למקום.

 

המראה היה מחריד, איום ונורא. כמעט שלא נותר דבר מהתקרה, המדרגות משני הצדדים, שהוליכו לעזרת הנשים, קרסו. וכך גם הרצפה. על הארץ היו ערימות אשפה ופסולת, המון צואה, ואפילו עץ שצמח פרא במתחם. ההזנחה זעקה לשמים.

 

מבירור קצר שערכנו התברר כי בית הכנסת של העיר קונסטנצה נהרס ברעידת האדמה שפקדה את רומניה בשנת 1977, אבל הוא מעולם לא שוקם. מה שנותר מאותו מבנה מפואר הוא שרידים של בית כנסת שידע ימים יפים יותר: סמלים של 12 השבטים, כתובת בעברית "בית יעקב לכו ונלכה", ציור של לוחות הברית עם עשרת הדברות, ועיטורי מגן דוד במקום בו שכן ארון הקודש.

 

בעודנו שוהים בבניין המתפורר, מנסים לעכל את המראות הקשים, הגיח שכן עצבני, החל לגדף את הפולשים וביקש שנעזוב את המקום. 

 

ומי יתחזק?

"יש לנו 384 בתי כנסת בכל רומניה, חייב להיות בית כנסת בקונסטנצה", אומר ראש העיר נצרת עילית

לשעבר, וכיום יו"ר ארגון ניצולי שואה והשבת נכסים, מנחם אריאב. "מדובר בעיר ייצוגית, עיר עם נמל, שדה תעופה, אוניברסיטה ובית כנסת חייב להיות שם, גם אם אין שם יהודים.

 

"הבעיה היא לא השיפוץ, אלא מה יקרה ביום שאחרי. האם ידעו להמשיך לתחזק את בית הכנסת, האם ידעו לתפעל אותו, והאם יש להם בכלל מקורות מימון לעשות זאת".

 

  • הכתבה מתפרסמת היום גם בעיתון "ידיעות הגליל"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הכנסת בקונסטנצה, רומניה
צילום: יצחק סלומון
מומלצים