שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: ירון ברנר
  קבלת שבת במאהלים: 'הכוח העדין יביא לפריחה'
  במאהלי המחאה ברחבי הארץ קיבלו הפעילים את השבת בטקסים. בעפולה שרו כ-200 איש את הפיוט "אנא בכוח". מנחה הטקס אמר: "הפזמון תואם את המטרה - שכן כוח העדינות של המאבק יביא לפריחת המדינה". בת"א השתתפו רבני צהר

  קבלת שבת חמישית של אנשי מחאת האוהלים: אחרי עוד שבוע של מחאה ולקראת ההפגנות בפריפריה במוצאי שבת, התפנו הערב (יום ו') יושבי המאהלים מקריית-שמונה בצפון ועד באר-שבע בדרום לקבל את השבת - תחת כיפת השמיים. במאהל בעפולה, שם תתקיים במוצאי שבת אחת העצרות המרכזיות, קיבלו את השבת בהדלקת נרות. יושבי המאהל שרו שירי שבת, בליווי גיטרות וכלי הקשה. בסך הכל השתתפו בטקס בבירת העמק כ-200 בני-אדם.

   

  מחאת האוהלים - בעמוד המיוחד של ynet

   

  במהלך הטקס שרו יושבי המאהל את הפיוט "אנא בכוח" - שנאמר על-פי חלק מהמנהגים בקבלת שבת. מנחה הטקס, שי זרחי מקיבוץ גיניגר, אמר: "הפזמון תואם את המטרה - שכן כוח העדינות של המאבק יביא לפריחת המדינה". הוא השווה את המאהל בעפולה למאהל של אברהם אבינו, שרדף צדקה ומשפט. "אתם בניו ובנותיו של אברהם אבינו וממשיכי דרכו. אתם ושכמותכם הצלחתם להדליק אש במדינה הזו. בואו נשמור יחדיו שהאש לא תשרוף, אלא תאיר את הדרך החדשה".


  קבלת השבת בעפולה (צילום: חגי אהרון)

   

  לטקס קבלת השבת בעפולה הגיעו כמה עשרות מחברי קהילת "ניגון הלב" מנהלל. חברי הקהילה שרו, ניגנו ו"הרגיעו" את אנשי המאהל, העסוקים כבר כמה ימים בהכנת העצרת הגדולה שתתקיים בפארק בעיר. "הגענו לכאן כדי להזדהות עם מאבק הדור הצעיר", אמר גדי סלעי מיקנעם, אחד מחברי הקהילה. "אנחנו עוסקים הרבה בפעילות ציבורית, חברתית ובתמיכה בחלשים והגענו לפה כדי להצהיר שאנחנו עם המאבק הזה ומאחוריו".

   

  חברי המאהל סיפרו כי אנשי הקהילה הגיעו באמצע השבוע והתלהבו מהפעילות החברתית במקום. "אחרי שהם שהו פה קצת זמן הם אמרו אנחנו רוצים גם", סיפר עופר כרמל, אחד הדיירים במאהל ודובר הקבוצה. "המאהל הוא מחלה מדבקת. בני אדם הם יצורים חברתיים, שנהנים להיות ביחד וכשזה לא בגלל איזו מלחמה, אלא מטרה מאוחדת, מטרה אצילית - זה עוד יותר כיף. לראות קיבוצניקים, מושבניקים, אנשי עפולה, אנשי אקדמיה, כשכולם פועלים ביחד זה פשוט קסם", הוא הוסיף.


  שלטים לקראת העצרת בעפולה (צילום: חגי אהרון)

   

  בקבלת השבת בקריית שמונה השתתפו כ-100 איש. בין היתר קיבלו את השבת סטודנטים ממכללת תל-חי, תושבים מקריית-שמונה ומקיבוצים ומושבים באזור. את האירוע הנחתה אורית רוזנבליט, מעמותת "הילל". במאהל שרו שירי שבת, שירי ארץ ישראל. הם דיברו על פרשת השבוע וגם על ט"ו באב, שיחול בשבוע הקרוב.

   

  קבלת שבת צנועה בבאר-שבע

  במאהל המחאה בבאר-שבע ערכו קבלת שבת צנועה, מאשר בשבועות הקודמים. "אנחנו מרכזים את מירב המאמצים בעצרת המחאה במוצאי שבת ומשקיעים בהכנות", הסבירו באגודת הסטודנטים. במקום שולחן ארוך סביבו ישבו האנשים, הסעודה הערב היתה בסגנון בופה, בו כל אחד לקחת את האוכל בעצמו.


  מקבלים שבת בבאר-שבע (צילום: רועי עידן)

   

  הפעילים לא הסתירו את ההתרגשות לקראת מוצאי שבת. אתי בן זינו סיפרה: "כולנו באהבה עושים קבלת שבת באווירה שקטה ונעימה. כולנו מתרגשים פה, מדברים על מה שיהיה פה מחר. אי אפשר להיכנס למכולת, לקנות במחירים יקרים ובלי אפשרות לתת לילדים את מה שהם רוצים. אנחנו לא נמצאים פה סתם. לא כיף להיות פה באוהל. אין לי כלום בבית".

   

  מושון בש הוסיף: "אני מצפה שיבואו הרבה אנשים, ואם אפשר יותר אנשים ממה שהיה בסוף השבוע שעבר". גילה רון, שהשתתפה בקבלת השבת לפני שבועים, אמרה: "אנחנו רוצים להביא כמה שיותר אנשים להפגנה. קבלת השבת עברה בנעימים, הדלקנו נרות ואכלנו. אני הכנתי שלטים, חילקתי פליירים ותליתי מודעות. גם בשבת אני אעבוד על זה. אני נמצאת פה כמה שאני יכולה. מרגישה שאני תורמת".


  מזנון במקום שולחנות (צילום: רועי עידן)

   

  אמנים בטקסים בתל-אביב

  לטקס קבלת השבת בשדרות רוטשילד בתל-אביב, שם החלה המחאה לפני כחודש, הגיעו מאות בני-אדם. בטקסים נכחו גם רבני צהר, נציגי ארגונים חברתיים וחניכי בני עקיבא.

   

  יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, שגם הוא קיבל את השבת במאהל, אמר ל-ynet: "ההכנות להפגנות במוצאי שבת בעיצומן. המאבק שלנו הוא מאבק חברתי, שנוגע לכל העם בישראל. יוקר המחיה פוגע בכולנו, ללא קשר לעמדות הפוליטיות

   או למקום המגורים". טקסים דומים התקיימו גם במאהלים האחרים בתל-אביב, שבאחדים מהם יופיעו גם אמנים.

   

  עוד לפני קבלת השבת, עברו כמה מכוניות ברחובות תל-אביב, בהן נסעו שחקנים - ביניהם דנה פרידר - שקראו לתושבים להגיע לעצרות בפריפריה. הם צעקו: "אין שמאל, אין ימין. אין תל אביב אין פרברים. כולנו פריפריה חברתית". בנוסף נתלה שלט ענק במאהל בשדרות רוטשילד, בגודל של חמישה מטרים ובצורת שלט דרכים של מע"צ, שמפנה לעצרות שייערכו במוצאי שבת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קבלת שבת בבאר-שבע
  צילום: רועי עידן
  שלטי הכוונה לעצרות
  צילום: רגב קונטס
  מומלצים