שתף קטע נבחר

ביוגרף אמריקני: קוקו שאנל עבדה עבור הנאצים

בספר "לישון עם האויב - מלחמתה הסודית של קוקו שאנל", נטען כי מעצבת האופנה הצרפתייה גויסה למודיעין הגרמני על ידי אחד ממאהביה - ברון שזכה לאותות כבוד מהיטלר. "היא ספגה מעשירי צרפת את שנאתה ליהודים". ומה היה שם הקוד שנתנו לה הנאצים?

האם מאחורי הבגדים השיקיים הסתתרה אנטישמית גדולה? מעצבת האופנה האגדית קוקו שאנל שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. כך טוען העיתונאי האמריקני האל ווהן, בביוגרפיה חדשה על מי שהגדירה מחדש את ה"שיק" הצרפתי. הביוגרפיה יצאה לאור בארצות הברית תחת הכותרת "לישון עם האויב - מלחמתה הסודית של קוקו שאנל".

 

 

ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח כי כי לטענת ווהן, שאנל הייתה "אנטישמית מאוד עוד לפני שעלתה שאלת מילוי רצונם של הגרמנים. היא התעשרה באמצעות מתן שירותים לעשירי צרפת וכך נחשפה וספגה את שנאתם ליהודים, ארגוני העובדים, הסוציאליזם, הבונים החופשיים והקומוניזם". 


גיבורת תרבות נוספת מצרפת שעבדה עם הנאצים? שאנל (גטי אימג'ס)

 

עוד טוען ווהן בספרו כי בשנת 1940 גויסה אגדת האופנה למודיעין הגרמני דרך מי שהיה כביכול אחד ממאהביה - הברון הנס גונטר פון דינקלאג.

דינקלאג זכה לאותות כבוד מיוזף גבלס ומאדולף היטלר בעצמו במהלך המלחמה.

 

ווהן, אמריקני החי בפריז, טוען בספרו כי שאנל שיתפה פעולה עם הסוכן הנאצי, "שחתה" במדיניות החוץ של הנאצים וחלקה את אותן הדעות עם מאהבה לשעבר - הדוכס מווסמינסטר.

לטענתו, שם הקוד שניתן לה במודיעין הגרמני היה "סוכנת F-7124" או "ווסטמינסטר", על שם הדוכס האנטישמי.

 

בעיתון הבריטי מציינים כי אם הפרסום נכון, שאנל מצטרפת לשורה של גיבורי תרבות צרפתים ששמם הוזכר כמשתפי פעולה אפשריים עם הנאצים בעת מלחמת העולם השנייה, בהם השחקן והזמר מוריס שבלייה, הסופר ז'אן קוקטו, הבמאי סשה גיטרי, הכוריאוגרף סרז' ליפאר ואגדת הזמר אדית פיאף. בנוסף, בעיתון הבריטי הדגישו כי עסקים צרפתיים רבים, כגון בית התכשיטים "קרטייה", הוזכרו בעבר כמשתפי פעולה או מזדהים עם הנאצים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישנה עם האויב? קוקו שאנל
צילום: Gettyimages
שאנל "שחתה" במדיניות החוץ של הנאצים. אדולף היטלר
צילום: AP
מומלצים